Pokażmy rządowi sytuację finansową naszych miast! Apeluje Związek Miast Polskich

Związek podejmuje inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, który zaproponował, by burmistrzowie i prezydenci wystąpili indywidualnie do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast.

- Zachęcamy do tego, aby prezydenci i burmistrzowie występowali do rządu, przedstawiając sytuację finansową swoich JST. Nie pozwólmy na to, aby władze centralne bezpodstawnie obarczały winą samorządy - apeluje Związek Miast Polskich.

Szanowni Państwo Burmistrzowie i Prezydenci Miast Polskich,

W lipcu br. opublikowaliśmy Raport o stanie finansów JST. Na jego podstawie prowadzimy dalsze działania na rzecz ich stabilizacji i wzmocnienia. Niestety nie są one brane pod uwagę przez mających kłopoty ze spięciem budżetu państwa rządzących. Obecnie przygotowujemy podstawowe inicjatywy legislacyjne, mające na celu przede wszystkim zrekompensowanie ubytków w naszych dochodach, którym będziemy chcieli nadać bieg legislacyjny przez Senat RP.

Niestety posługiwanie się przez nas danymi zbiorczymi nie oddziałuje wystarczająco skutecznie na wyobraźnię resortu finansów i rządu, którzy nie biorą pod uwagę np. oczywistego faktu, że zmniejszenie poziomu inwestycji samorządowych oznacza m.in. spadek dochodów budżetu państwa z podatku VAT.

Dlatego podejmujemy inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, który słusznie proponuje, by każdy z Państwa wystąpił do rządu INDYWIDUALNIE, przedstawiając konkretną sytuację swojego miasta. Mamy nadzieję, że te konkrety z naszych małych Ojczyzn uświadomią rządowi, jak dalece negatywne konsekwencje mogą spowodować zamiary sfinansowania obietnic politycznych i kłopotów budżetu centralnego kosztem finansów lokalnych i regionalnych.

Jednocześnie widać już, że kreatorzy centralnej propagandy podpowiadają premierowi, ministrom i wojewodom nowy kierunek „informacji” o tym, jak to samorządy źle zarządzają sprawami lokalnymi, na czym cierpią budżety lokalne, a w konsekwencji nasi mieszkańcy.

Musimy się tym bezpodstawnym insynuacjom przeciwstawić!

Ważne znaczenie mają z tego punktu widzenia rzeczowe informacje, jakie coraz aktywniej sami Państwo przekazujecie na konferencjach prasowych, stronach internetowych czy w lokalnych mediach. Bardzo za to dziękujemy!

Jedno dla Wszystkich, Wszystkie dla Jednego!!!

Z koleżeńskim pozdrowieniem,
Zarząd i Biuro Związku

Kielce, 15 listopada 2019 r./ Poznań, 26 listopada 2019 r.


W marcu br. Rada Miejska w Świebodzinie podjęła Uchwałę w sprawie przystąpienia do Związku Miast Polskich.

- Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą. Miasta, przystępując do Związku, włączają się w nurt miast solidarnie walczących o swoje sprawy i wzmacniają wspólny głos samorządów miejskich - podano w uzasadnieniu Uchwały.

Świebodzin. Młody kierujący wyeliminowany z ruchu przez policjantów lubuskiej grupy SPEED

Niebezpieczna jazda przekraczająca prędkość ponad 150 kilometrów na godzinę, wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej to dwie sytuacje, które mogły doprowadzić do tragedii na drodze. Brawurową jazdę niespełna dwudziestoletniego kierowcy dostrzegli świebodzińscy policjanci grupy SPEED. Tym...

Przedwojenna broń odnaleziona podczas prac remontowych

Podczas prac remontowych poddasza prowadzonych w starej kamienicy, robotnicy odnaleźli przedwojenny model limitowanego pistoletu Vis. Broń była zalepiona gliną i ukryta w stropie między deskami. O odkryciu natychmiast poinformowano świebodzińską policję.

Świebodzin. Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Dzięki szybkiej reakcji policjanta ze Świebodzina, prawdopodobnie udało się zapobiec tragedii, którą mógł spowodować pijany kierowca prowadząc pojazd ulicami miasta. Policjant podjął interwencję w czasie wolnym od służby.

Kultura i sztuka

Jubileuszowy koncert z okazji czterdziestolecia działalności artystycznej Felicjana Andrzejczaka

Zapowiada się niezwykłe widowisko pełne wspomnień i emocji przygotowane specjalnie dla wielbicieli Felicjana oraz jego hitów, które na przestrzeni lat zjednały sobie wielu fanów. Felicjan Andrzejczak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych...

Biznes i finanse

Wyższe płace dla pracowników Biedronki

Od stycznia przyszłego roku wzrosną wynagrodzenia pracowników sieci Biedronka. Podwyżki otrzyma niemal 57 tys. osób ze stażem do pięciu lat pracy. Zatrudnieni przez największego prywatnego pracodawcę w Polsce mogą liczyć też na...

Styl życia

Kiedy choruje umysł…

Celem Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, obchodzonego 10 października jest zwiększanie świadomości społecznej, rozpowszechnianie informacji na temat zdrowia psychicznego oraz walka ze stereotypami. Chociaż najbardziej znanymi zaburzeniami psychicznymi są depresja i schizofrenia...

Kronika wypadków

Gmina Skąpe. W tragicznym wypadku zginęło pięć młodych osób

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie poinformował o tragicznym wypadku, do którego doszło we wtorek (10 grudnia br.) nad ranem w pow. świebodzińskim. Do niewielkiego zbiornika wodnego przy drodze pomiędzy Ciborzem, a...

Z kraju i ze świata

Przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji okradają pojazdy na parkingach w Lyonie

Konsulat Generalny RP w Lyonie przestrzega przed zorganizowanymi grupami przestępczymi podszywającymi się pod funkcjonariuszy policji, działającymi na parkingach w okolicach Lyonu. Przestępcy poruszają się samochodami przypominającymi nieoznakowane radiowozy. Posługują się także podrobionymi...

Please publish modules in offcanvas position.