Szczaniec. Stare kino odzyska dawny blask

Szczaniec. Sala kinowaRemont i doposażenie pomieszczeń starego kina w Szczańcu to kolejna inwestycja w kulturę w tej niewielkiej gminie (pow. świebodziński). Takiego obiektu z pewnością będą mogli pozazdrościć wszyscy sąsiedzi.

- Obiekt starego kina zyska bardzo dużo, gdyż będzie gruntownie wyremontowany, wyposażony i doposażony - mówi Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Szczańcu Paweł Pytel. Inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” to koszt około 850 tysięcy złotych. Na początku wykonawca zajął się równaniem podłogi.

- Wywieźliśmy około 9 tirów gruzu - mówi Piotr Poniedziałek, właściciel firmy budowlanej wykonującej prace. W sali na nowo po latach pojawiły się również zamurowane niegdyś okna. Na stałe będzie zamontowany projektor z elektrycznie opuszczanym ekranem, i kurtyna z napędem. Występujący na scenie będą mieli swoją garderobę i małą łazienkę.

Główne pomieszczenie będzie miało charakter wielofunkcyjny. Możliwe będzie tutaj nie tylko organizowanie przedstawień czy seansów wideo, ale przy zmianie ustawień krzeseł - również imprez okolicznościowych, koncertów, bankietów. Pomoże w tym kilka przyległych pomieszczeń, między innymi zaplecze kuchenne z szafami chłodniczymi i magazynkiem, salka warsztatowa. Starano się wykorzystać każdy metr.

Wejście do obiektu będzie od tyłu budynku, tam za drzwiami staną wieszaki na garderobę. Obecne wejście od frontu będzie pełniło funkcję dodatkowego wyjścia. Plac od strony podwórka wewnętrznego zostanie utwardzony, a od strony wejścia do urzędu gminy powstanie łagodny podjazd dla mam z wózkami, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Kiedy pomieszczenia zostaną oddane do użytku? Planowana data zakończenia prac, tj. koniec czerwca zostanie prawdopodobnie przesunięta. - Są pewne procesy fizyczne, chemiczne które wymagają czasu tj wysychanie betonu aby móc bezpiecznie położyć parkiet. Nie mamy zamiaru nikogo ponaglać ze szkodą dla inwestycji, poczekamy aby rezultat był jak najlepszy - wyjaśnia dyrektor.

- Remont starego kina wraz z remontem piętra dawnego SZOK-u przyniesie nowe możliwości rozwijania swoich pasji twórczych, poznawania nowych środków wyrazu. Uruchomimy miejsce, którego będą nam mogli pozazdrościć mieszkańcy sąsiednich wsi i miast, które nie będą dysponowały tak nowoczesną infrastrukturą i nie będą tak doposażone jak my - chwali Pytel. Na inwestycji w budynki się nie skończy. Dyrektor centrum kultury już szuka środków na uruchomienie zajęć. Przed kilkoma dniami dotarła już pierwsza pozytywna informacja o pozyskanych 35 tysiącach złotych na pracę z młodzieżą.

Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka

Gminy Skąpe i Szczaniec przystąpiły do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom

W tym roku do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom przyłączyły dwie gminy z powiatu świebodzińskiego - Gmina Skąpe i Szczaniec. W ramach Manifestu, gminy na swoim terenie zadbają o los pszczół...

Świebodzin. Nowy Szpital modernizuje oddział ratunkowy

W świebodzińskim szpitalu trwa modernizacja oddziału ratunkowego. Wyremontowane zostaną pomieszczenia i zakupiony nowy sprzęt.

Ustalenia dotyczące przeglądów i utrzymania ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Wilkowskiego

Na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej i Spraw Socjalnych, Burmistrz Świebodzina ustalił zadania i wyznaczył wydziały odpowiedzialne za przeglądy, nadzór oraz niezbędne naprawy gwarantujące utrzymanie we właściwym stanie ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Wilkowskiego.

Odzyskany kamper wart ponad dwieście tysięcy złotych

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie odzyskali samochód turystyczny skradziony na terenie Niemiec. Zatrzymany kierowca skradzionego pojazdu był poszukiwany dwoma listami gończymi.

Kultura i sztuka

Dzień dziecka na łączce w centrum miasta

1 czerwca na placu ratuszowym w Świebodzinie dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez „robaki” z domu kultury.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Czołowe zderzenie na drodze S3. Nietrzeźwy mężczyzna jechał samochodem pod prąd

Nietrzeźwy mężczyzna jadąc pod prąd drogą ekspresową S3 doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym.

Z kraju i ze świata

Tracimy miliardy euro z UE. Za błędy PiS zapłaci polska wieś

Ponad pięć mld euro stracą polscy rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej - wynika z wyliczeń ludowców. Za awanturniczą politykę PiS w Europie najwyższą cenę zapłaci polska wieś - uważa...

Please publish modules in offcanvas position.