Szczaniec. Stare kino odzyska dawny blask

Szczaniec. Sala kinowaRemont i doposażenie pomieszczeń starego kina w Szczańcu to kolejna inwestycja w kulturę w tej niewielkiej gminie (pow. świebodziński). Takiego obiektu z pewnością będą mogli pozazdrościć wszyscy sąsiedzi.

- Obiekt starego kina zyska bardzo dużo, gdyż będzie gruntownie wyremontowany, wyposażony i doposażony - mówi Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Szczańcu Paweł Pytel. Inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” to koszt około 850 tysięcy złotych. Na początku wykonawca zajął się równaniem podłogi.

- Wywieźliśmy około 9 tirów gruzu - mówi Piotr Poniedziałek, właściciel firmy budowlanej wykonującej prace. W sali na nowo po latach pojawiły się również zamurowane niegdyś okna. Na stałe będzie zamontowany projektor z elektrycznie opuszczanym ekranem, i kurtyna z napędem. Występujący na scenie będą mieli swoją garderobę i małą łazienkę.

Główne pomieszczenie będzie miało charakter wielofunkcyjny. Możliwe będzie tutaj nie tylko organizowanie przedstawień czy seansów wideo, ale przy zmianie ustawień krzeseł - również imprez okolicznościowych, koncertów, bankietów. Pomoże w tym kilka przyległych pomieszczeń, między innymi zaplecze kuchenne z szafami chłodniczymi i magazynkiem, salka warsztatowa. Starano się wykorzystać każdy metr.

Wejście do obiektu będzie od tyłu budynku, tam za drzwiami staną wieszaki na garderobę. Obecne wejście od frontu będzie pełniło funkcję dodatkowego wyjścia. Plac od strony podwórka wewnętrznego zostanie utwardzony, a od strony wejścia do urzędu gminy powstanie łagodny podjazd dla mam z wózkami, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Kiedy pomieszczenia zostaną oddane do użytku? Planowana data zakończenia prac, tj. koniec czerwca zostanie prawdopodobnie przesunięta. - Są pewne procesy fizyczne, chemiczne które wymagają czasu tj wysychanie betonu aby móc bezpiecznie położyć parkiet. Nie mamy zamiaru nikogo ponaglać ze szkodą dla inwestycji, poczekamy aby rezultat był jak najlepszy - wyjaśnia dyrektor.

- Remont starego kina wraz z remontem piętra dawnego SZOK-u przyniesie nowe możliwości rozwijania swoich pasji twórczych, poznawania nowych środków wyrazu. Uruchomimy miejsce, którego będą nam mogli pozazdrościć mieszkańcy sąsiednich wsi i miast, które nie będą dysponowały tak nowoczesną infrastrukturą i nie będą tak doposażone jak my - chwali Pytel. Na inwestycji w budynki się nie skończy. Dyrektor centrum kultury już szuka środków na uruchomienie zajęć. Przed kilkoma dniami dotarła już pierwsza pozytywna informacja o pozyskanych 35 tysiącach złotych na pracę z młodzieżą.

Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.