Sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego informuje, że uległ zmianie sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy - znika podwójna zaliczka.

Zmiana dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub stawką liniową oraz podatników opodatkowujących dochód z wynajmu na zasadach ogólnych.

Do tej pory podatnicy płacąc do 20. grudnia zaliczkę za listopad zobowiązani byli obliczać ją od dochodu osiągniętego w listopadzie i mnożyć przez dwa.

Zgodnie z art. 1 pkt 38 i art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 06 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. 209, poz. 1316) od dnia 01 stycznia 2012 r. zaliczkę za listopad zapłacimy do 20. grudnia obliczając ją jak co miesiąc od osiągniętego w tym miesiącu dochodu.

Dla rozliczenia miesiąca grudnia podatnicy mają do wyboru dwie możliwości.

Mogą dokonać obliczenia zaliczki za grudzień - na podstawie faktycznie osiągniętego w tym miesiącu dochodu i zapłacić ją do 20 stycznia 2013 roku, a następnie do 30 kwietnia złożyć zeznanie podatkowe, w którym ostatecznie rozliczą dochód osiągnięty w całym roku podatkowym (wówczas w zeznaniu wykazujemy zaliczę za miesiąc grudzień w poz. 94 CIT-8) lub rozliczyć dochód całego roku do 20 stycznia i do tego dnia złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne.

W tym przypadku podatnicy rozliczają już tylko podatek wynikający z zeznania i nie muszą płacić odrębnej zaliczki za grudzień (w tym przypadku w poz. 94 CIT-8 nie wykazujemy zaliczki za miesiąc grudzień).

--
Źródło: Lubuski Urząd Skarbowy

Nieoznakowany radiowóz dla świebodzińskiej drogówki

Od kilku dni świebodzińska drogówka dysponuje jednym z najszybszych modeli samochodów marki BMW serii 3. Samochód został przekazany przez komendę główną podczas powiatowych obchodów Święta Policji.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

W obiektywie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie przejmie piwnice ratusza, w których dawniej mieściła się kawiarnia Gotycka

Na wniosek dyrektora Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu z lokalną jednostką kultury na czas nieoznaczony na część nieruchomości zabudowanej, stanowiącej pomieszczenia piwnic ratusza...

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Grupa plastyczna zakończyła rok

21 czerwca w Galerii Inspiracje odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych „Coś mojego”. Autorami prac byli członkowie Grupy Plastycznej Świebodzińskiego Domu Kultury - dzieci i młodzież.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Ołobok. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

W niedzielę, około godz. 20.00 w Ołoboku (gm. Skąpe), na skrzyżowaniu drogi w kierunku Wilkowa doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem.

Z kraju i ze świata

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajmują się sprawą budowy obiektu w Stobnicy

Sprawą budowy obiektu w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej zajęli się kontrolerzy z poznańskiego CBA. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu złożyli wniosek o udostępnienie dokumentów dotyczących postępowań w...

Please publish modules in offcanvas position.