Sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego informuje, że uległ zmianie sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy - znika podwójna zaliczka.

Zmiana dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub stawką liniową oraz podatników opodatkowujących dochód z wynajmu na zasadach ogólnych.

Do tej pory podatnicy płacąc do 20. grudnia zaliczkę za listopad zobowiązani byli obliczać ją od dochodu osiągniętego w listopadzie i mnożyć przez dwa.

Zgodnie z art. 1 pkt 38 i art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 06 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. 209, poz. 1316) od dnia 01 stycznia 2012 r. zaliczkę za listopad zapłacimy do 20. grudnia obliczając ją jak co miesiąc od osiągniętego w tym miesiącu dochodu.

Dla rozliczenia miesiąca grudnia podatnicy mają do wyboru dwie możliwości.

Mogą dokonać obliczenia zaliczki za grudzień - na podstawie faktycznie osiągniętego w tym miesiącu dochodu i zapłacić ją do 20 stycznia 2013 roku, a następnie do 30 kwietnia złożyć zeznanie podatkowe, w którym ostatecznie rozliczą dochód osiągnięty w całym roku podatkowym (wówczas w zeznaniu wykazujemy zaliczę za miesiąc grudzień w poz. 94 CIT-8) lub rozliczyć dochód całego roku do 20 stycznia i do tego dnia złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne.

W tym przypadku podatnicy rozliczają już tylko podatek wynikający z zeznania i nie muszą płacić odrębnej zaliczki za grudzień (w tym przypadku w poz. 94 CIT-8 nie wykazujemy zaliczki za miesiąc grudzień).

--
Źródło: Lubuski Urząd Skarbowy

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.