Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. W powiecie świebodzińskim codziennie przybywa kilka zgłoszeń. Wszystkie są weryfikowane przez policjantów.

- W powiecie świebodzińskim Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 9 września br. W tym czasie mieszkańcy nanieśli na nią, aż 220 zgłoszeń o różnych zagrożeniach bezpieczeństwa. Każde z nich jest sprawdzane i weryfikowane przez Policję. Przyczyniają się one do wspólnego budowania bezpiecznej okolicy - wyjaśnia st. asp. Łukasz Szymański.

Tylko w minionym tygodniu mieszkańcy przekazali 15 zgłoszeń. Wśród nich znalazły się informacje o dzikich wysypiskach śmieci na terenie miasta oraz zgłoszenia nieprawidłowego parkowania pojazdów w Świebodzinie i Zbąszynku. Mieszkańcy zwracają również uwagę na zbyt szybko jeżdżące samochody. Sytuacje takie wskazane są m.in. w Dąbrówce Wlkp. i Radoszynie.

Fizyczna kontrola tych miejsc, w wielu przypadkach potwierdza zgłoszenia, tym samym eliminuje zagrożenie zgłoszone przez obywatela. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to również informacje pochodzące z policyjnych baz dotyczących zagrożeń najbardziej uciążliwych społecznie.

Dzięki internetowej aplikacji, wszyscy mogą w prosty i anonimowy sposób wskazać zagrożenia. Na interaktywnej mapie1 możemy wskazać zagrożenie i sprawdzić o czym informują inni mieszkańcy.

O możliwościach Mapy Zagrożeń można dowiedzieć się również od dzielnicowego. Kontakt z dzielnicowym można nawiązać poprzez aplikację mobilną2.


Należy pamiętać, że Mapa Zagrożeń nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji, bądź zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
2 Aplikacja "Moja Komenda" - kontakt z dzielnicowym

--
Opr. W. Roszczuk, fot. policja

Jubileusz uroczystego otwarcia biblioteki Eberharda Hilschera w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie

Eberhard Hilscher zaliczany jest do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia oraz liderów polsko-niemieckiego pojednania. W swojej twórczości krzewił idee humanistyczne i tolerancję. Był zwolennikiem integracji dawnych i obecnych mieszkańców Świebodzina. Przed śmiercią wyraził wolę, by jego cenny zbiór książek został przekazany rodzinnemu miastu.

Przy plaży gminnej w Niesulicach powstanie siłownia "pod chmurką"

W ramach programu "Lubuskie siłownie pod chmurką", Gmina Skąpe otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa na budowę siłowni na wolnym powietrzu.

Złodzieje ukradli 60 metrów przewodów miedzianych należących do jednej ze spółek kolejowych. By ułatwić sobie kradzież, wynajęli koparkę

Do kradzieży doszło na terenie powiatu świebodzińskiego nieopodal linii kolejowej Bucze - Toporów. Przewody znajdowały się w specjalnych korytach, do których prowadziły włazy zasypane ziemią. Sprawcy, by ułatwić sobie kradzież wynajęli koparkę z operatorem.

Radni wojewódzcy przyznali środki na remont lubuskich zabytków. W wykazie dotacji z budżetu WL ujęte zostały trzy obiekty zlokalizowane na terenie powiatu świebodzińskiego

Podczas kwietniowej sesji sejmiku WL radni zdecydowali o podziale środków na remont lubuskich zabytków. Większość przyznanych dotacji dotyczy prac konserwatorskich i remontów obiektów sakralnych. W wykazie dotacji z budżetu Województwa Lubuskiego ujęte zostały trzy zabytki zlokalizowane na terenie powiatu świebodzińskiego.

Trwają zatrzymania osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzania podatku VAT. Wśród zatrzymanych są przedsiębiorcy ze Świebodzina

Sprawa wyszła na jaw we wrześniu ubiegłego roku. Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych ujawniono funkcjonowanie grupy przestępczej na terenie kilku województw w tym lubuskiego.

Rada Miejska w Świebodzinie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zaniepokojenia wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Uchwała została przyjęta w ramach ogólnopolskiej akcji obrony samorządności

Do świebodzińskiego magistratu wpłynęło pismo ze Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego z wnioskiem o wsparcie w drodze uchwały, ogólnopolskiej akcji obrony samorządności.

Do 7 kwietnia można składać propozycje nazw ulic, które zgodnie z ustawą dekomunizacyjną mają być zmienione

Propozycje należy składać na formularzu zgłoszeniowym dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej lub w sekretariacie świebodzińskiego magistratu.

Mija 88 rocznica śmierci Gustava Zerndta - historyka ziemi świebodzińskiej

Gustav Heinrich Zerndt był nauczycielem, historykiem i archiwistą miejskim. Urodził się 5 lipca 1854 roku w Świebodzinie jako syn mistrza sukienniczego Heinricha Zerndta i zmarł tutaj 1 kwietnia 1929 roku. Pochodził z notowanej już w połowie XVI wieku rodziny miejscowych bednarzy, a następnie sukienników.

Działania "Bus i Truck" na drogach powiatu świebodzińskiego

Świebodzińscy policjanci wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne na drogach powiatu świebodzińskiego.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...
Strzelanina na Polach Elizejskich w Paryżu

W czwartek wieczorem doszło do strzelaniny na Polach Elizejskich w ósmej dzielnicy Paryża. W wyniku strzelaniny zginął policjant i jeden z zamachowców.