Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
W czwartek, 22 grudnia w świebodzińskim ratuszu odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych. Radni rozmawiali m. in. o przyszłorocznym budżecie, omawiali także projekty uchwał na najbliższą sesję.

W pierwszej części obrad przedmiotem dyskusji było m. in. uchwalenie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świebodzin.

W drugiej części spotkania skarbnik gminy przedstawiła radnym propozycje przyszłorocznego budżetu, a jest ich sporo. Jednym z nich jest budowa drogi Chociule - Niedzwiady - Lubogóra. Projekt współfinansować ma podmiot prywatny.

W założeniach droga ma być przedłużeniem i połączeniem dwóch ścieżek pieszo-rowerowych - ścieżki biegnącej ze Świebodzina do Chociul ze ścieżką Świebodzin - Ołobok. Droga przebiegać ma przez las między Chociulami, a Lubogórą. Ma też zapewnić bezkolizyjne połączenie południowych osiedli Świebodzina z jeziorem Niesłysz. Projekt zakłada, że gmina ma pokryć koszt materiału, a przedsiębiorca koszt inwestycji.

Projekt uchwały przyszłorocznego budżetu zakłada również wymianę kamer monitoringu, już w wersji HD, budowę drogi i parkingów przy Publicznym Przedszkolu nr 5 i nr 6, remonty podwórzy, oświetlenie drogowe w mieście i gminie Świebodzin, a także wsparcie komendy powiatowej policji w dofinansowaniu patroli pieszych z bonusem - dopłatą do zakupu radiowozu.

Kolejne inwestycje to zadania z Budżetu Obywatelskiego oraz dotacje, m. in. dla powiatu świebodzińskiego na budowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Punktem spornym czwartkowej komisji okazała się pozycja dotycząca modernizacji drogi w Jordanowie. Prośbę o zwiększenie środków wniosła radna Emilia Węcłowska. - Wiem, że wartość kosztorysowa jest dużo większa i chciałabym podnieść kwotę i zabezpieczyć środki do pełnej wartości kosztorysowej i wystąpić do przetargu razem z drogami w Lubinicku i Ługowie - wyjaśniła radna.

- Nie widzę takiej potrzeby - odpowiedział krótko Dariusz Bekisz. Zaznaczył przy tym, że jest planowane wykonanie tego zadania, jednak niezamieszkałą część drogi można jedynie utwardzić. - Do tematu możemy powrócić jeśli po inwestycji okaże się, że tamta część jest niezbędna. Jest to ślepa droga prowadząca do mostu - takie jest moje zdanie, a państwo to ocenią - zwrócił się do radnych burmistrz Bekisz.

- Nie jest to ślepa droga - kontrowała Węcłowska. - Jest to droga pieszo-rowerowa, którą dzieci dojeżdżają do szkoły, tam też będzie wykonywana kanalizacja i można by to zrobić za jednym razem - przekonywała radna.

Bekisz zaznaczył, że 700 tys. zł jest to wystarczająca kwota na pokrycie tego projektu, a reszta to zbytek.

- Ja się z tym nie zgadzam i składam oficjalny wniosek o zmianę projektu - zadeklarowała radna.

Doszło do napiętej sytuacji. Każda ze stron broniła swojej racji. Do dyskusji przyłączyli się radni i wiceburmistrz Tomalak. Po wymianie zdań i przyjęciu wniosków przystąpiono do głosowania. Gdy radni przychylnie odnieśli się do wniosku Emilii Węcłowskiej, burmistrz Bekisz ostentacyjnie opuścił salę sesyjną.


Emocje jednak nie ustały. Dało się też zauważyć, że radni są pod silnym wpływem przesilenia zimowego - najkrótszego dnia w roku. W wyniku zmęczenia rajców, trudno było zapanować przewodniczącemu Olesiakowi nad głosowaniem. Podnoszenie rąk przez radnych bardziej przypominało meksykańską falę niż oddanie głosu.

Po omówieniu spraw różnych, przewodniczący zakończył wspólne posiedzenie komisji stałych.

Ostatecznie nad projektem uchwały przyszłorocznego budżetu gminy, radni pochylą się 29 grudnia podczas XXVI sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie.

--
Opr. /fot. W. Roszczuk

Jubileusz uroczystego otwarcia biblioteki Eberharda Hilschera w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie

Eberhard Hilscher zaliczany jest do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia oraz liderów polsko-niemieckiego pojednania. W swojej twórczości krzewił idee humanistyczne i tolerancję. Był zwolennikiem integracji dawnych i obecnych mieszkańców Świebodzina. Przed śmiercią wyraził wolę, by jego cenny zbiór książek został przekazany rodzinnemu miastu.

Przy plaży gminnej w Niesulicach powstanie siłownia "pod chmurką"

W ramach programu "Lubuskie siłownie pod chmurką", Gmina Skąpe otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa na budowę siłowni na wolnym powietrzu.

Złodzieje ukradli 60 metrów przewodów miedzianych należących do jednej ze spółek kolejowych. By ułatwić sobie kradzież, wynajęli koparkę

Do kradzieży doszło na terenie powiatu świebodzińskiego nieopodal linii kolejowej Bucze - Toporów. Przewody znajdowały się w specjalnych korytach, do których prowadziły włazy zasypane ziemią. Sprawcy, by ułatwić sobie kradzież wynajęli koparkę z operatorem.

Radni wojewódzcy przyznali środki na remont lubuskich zabytków. W wykazie dotacji z budżetu WL ujęte zostały trzy obiekty zlokalizowane na terenie powiatu świebodzińskiego

Podczas kwietniowej sesji sejmiku WL radni zdecydowali o podziale środków na remont lubuskich zabytków. Większość przyznanych dotacji dotyczy prac konserwatorskich i remontów obiektów sakralnych. W wykazie dotacji z budżetu Województwa Lubuskiego ujęte zostały trzy zabytki zlokalizowane na terenie powiatu świebodzińskiego.

Trwają zatrzymania osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzania podatku VAT. Wśród zatrzymanych są przedsiębiorcy ze Świebodzina

Sprawa wyszła na jaw we wrześniu ubiegłego roku. Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych ujawniono funkcjonowanie grupy przestępczej na terenie kilku województw w tym lubuskiego.

Rada Miejska w Świebodzinie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zaniepokojenia wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Uchwała została przyjęta w ramach ogólnopolskiej akcji obrony samorządności

Do świebodzińskiego magistratu wpłynęło pismo ze Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego z wnioskiem o wsparcie w drodze uchwały, ogólnopolskiej akcji obrony samorządności.

Do 7 kwietnia można składać propozycje nazw ulic, które zgodnie z ustawą dekomunizacyjną mają być zmienione

Propozycje należy składać na formularzu zgłoszeniowym dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej lub w sekretariacie świebodzińskiego magistratu.

Mija 88 rocznica śmierci Gustava Zerndta - historyka ziemi świebodzińskiej

Gustav Heinrich Zerndt był nauczycielem, historykiem i archiwistą miejskim. Urodził się 5 lipca 1854 roku w Świebodzinie jako syn mistrza sukienniczego Heinricha Zerndta i zmarł tutaj 1 kwietnia 1929 roku. Pochodził z notowanej już w połowie XVI wieku rodziny miejscowych bednarzy, a następnie sukienników.

Działania "Bus i Truck" na drogach powiatu świebodzińskiego

Świebodzińscy policjanci wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne na drogach powiatu świebodzińskiego.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...
Strzelanina na Polach Elizejskich w Paryżu

W czwartek wieczorem doszło do strzelaniny na Polach Elizejskich w ósmej dzielnicy Paryża. W wyniku strzelaniny zginął policjant i jeden z zamachowców.