Podczas wspólnego posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej w Świebodzinie omawiano projekt uchwały przyszłorocznego budżetu gminy. Nie obeszło się bez emocji

W czwartek, 22 grudnia w świebodzińskim ratuszu odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych. Radni rozmawiali m. in. o przyszłorocznym budżecie, omawiali także projekty uchwał na najbliższą sesję.

W pierwszej części obrad przedmiotem dyskusji było m. in. uchwalenie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Świebodzin.

W drugiej części spotkania skarbnik gminy przedstawiła radnym propozycje przyszłorocznego budżetu, a jest ich sporo. Jednym z nich jest budowa drogi Chociule - Niedzwiady - Lubogóra. Projekt współfinansować ma podmiot prywatny.

W założeniach droga ma być przedłużeniem i połączeniem dwóch ścieżek pieszo-rowerowych - ścieżki biegnącej ze Świebodzina do Chociul ze ścieżką Świebodzin - Ołobok. Droga przebiegać ma przez las między Chociulami, a Lubogórą. Ma też zapewnić bezkolizyjne połączenie południowych osiedli Świebodzina z jeziorem Niesłysz. Projekt zakłada, że gmina ma pokryć koszt materiału, a przedsiębiorca koszt inwestycji.

Projekt uchwały przyszłorocznego budżetu zakłada również wymianę kamer monitoringu, już w wersji HD, budowę drogi i parkingów przy Publicznym Przedszkolu nr 5 i nr 6, remonty podwórzy, oświetlenie drogowe w mieście i gminie Świebodzin, a także wsparcie komendy powiatowej policji w dofinansowaniu patroli pieszych z bonusem - dopłatą do zakupu radiowozu.

Kolejne inwestycje to zadania z Budżetu Obywatelskiego oraz dotacje, m. in. dla powiatu świebodzińskiego na budowę kompleksu sportowego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Punktem spornym czwartkowej komisji okazała się pozycja dotycząca modernizacji drogi w Jordanowie. Prośbę o zwiększenie środków wniosła radna Emilia Węcłowska. - Wiem, że wartość kosztorysowa jest dużo większa i chciałabym podnieść kwotę i zabezpieczyć środki do pełnej wartości kosztorysowej i wystąpić do przetargu razem z drogami w Lubinicku i Ługowie - wyjaśniła radna.

- Nie widzę takiej potrzeby - odpowiedział krótko Dariusz Bekisz. Zaznaczył przy tym, że jest planowane wykonanie tego zadania, jednak niezamieszkałą część drogi można jedynie utwardzić. - Do tematu możemy powrócić jeśli po inwestycji okaże się, że tamta część jest niezbędna. Jest to ślepa droga prowadząca do mostu - takie jest moje zdanie, a państwo to ocenią - zwrócił się do radnych burmistrz Bekisz.

- Nie jest to ślepa droga - kontrowała Węcłowska. - Jest to droga pieszo-rowerowa, którą dzieci dojeżdżają do szkoły, tam też będzie wykonywana kanalizacja i można by to zrobić za jednym razem - przekonywała radna.

Bekisz zaznaczył, że 700 tys. zł jest to wystarczająca kwota na pokrycie tego projektu, a reszta to zbytek.

- Ja się z tym nie zgadzam i składam oficjalny wniosek o zmianę projektu - zadeklarowała radna.

Doszło do napiętej sytuacji. Każda ze stron broniła swojej racji. Do dyskusji przyłączyli się radni i wiceburmistrz Tomalak. Po wymianie zdań i przyjęciu wniosków przystąpiono do głosowania. Gdy radni przychylnie odnieśli się do wniosku Emilii Węcłowskiej, burmistrz Bekisz ostentacyjnie opuścił salę sesyjną.

Emocje jednak nie ustały. Dało się też zauważyć, że radni są pod silnym wpływem przesilenia zimowego - najkrótszego dnia w roku. W wyniku zmęczenia rajców, trudno było zapanować przewodniczącemu Olesiakowi nad głosowaniem. Podnoszenie rąk przez radnych bardziej przypominało meksykańską falę niż oddanie głosu.

Po omówieniu spraw różnych, przewodniczący zakończył wspólne posiedzenie komisji stałych.

Ostatecznie nad projektem uchwały przyszłorocznego budżetu gminy, radni pochylą się 29 grudnia podczas XXVI sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie.

--
Opr. /fot. W. Roszczuk

ZUS ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników zakładu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed kolejną metodą oszustwa polegającą na podszywaniu się na pracowników ZUS. Oszuści najczęściej kontaktują się telefonicznie, oferując płatne doradztwo w zakresie dziedziczenia środków z subkonta w...

Marek Keklak z Forum Samorządowego zdobył mandat radnego w wyniku wyborów uzupełniających w Świebodzinie

W ubiegłą niedzielę odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Świebodzinie. W wyniku głosowania mandat radnego zdobył Marek Keklak z Forum Samorządowego.

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele obszarów naszego życia - także proces rekrutacji, który w dużej mierze przeniósł się do wirtualnego świata.

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wywołanie fałszywych alarmów bombowych w Świebodzinie

Na początku listopada w kilku placówkach oświatowych w Świebodzinie wszczęto alarm w związku z informacjami o podłożonym ładunku wybuchowym.

Świebodzińscy policjanci po raz kolejny zapobiegli tragedii

Skoordynowane działania oficera dyżurnego policji i patrolu interwencyjnego uratowały życie zdesperowanego mężczyzny. Doświadczenie funkcjonariuszy oraz umiejętne prowadzenie rozmowy dyżurnego pozwoliły ustalić miejsce pobytu mężczyzny i dotrzeć na czas by zapobiec tragedii.

Zbąszynek znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju w zestawieniu gmin miejsko-wiejskich

To kolejny sukces Zbąszynka, który uplasował się na siódmej pozycji w zestawieniu gmin miejsko-wiejskich. Ranking został opracowany przez pracowników Politechniki Warszawskiej i uwzględnia wszystkie miasta i gminy w Polsce.

Łagów. Zarząd WL przyznał dofinansowanie na zagospodarowanie parku przyzamkowego

Zarząd Województwa Lubuskiego w ramach procedury odwoławczej przyznał gminie Łagów dofinansowanie w wysokości 1,2 mln zł na realizację projektu pod nazwą "Zagospodarowanie Parku Przyzamkowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą".

Akcja ZNICZ. Policjanci przypominają co oznaczają gesty kierującego ruchem

Akcja "Znicz" związana jest ze wzmożonym ruchem pojazdów, dlatego na kilku ulicach w mieście zmieniona będzie organizacja ruchu.Na skrzyżowaniach pojawią się policjanci, których zadaniem będzie ułatwić jazdę podróżującym.Niestety często zdarza się, że kierowcy nie wiedzą jak reagować na gesty policjanta, dlatego świebodzińska drogówka przypomina najważniejsze z nich.

Nagroda dla SECO/WARWICK za nowatorski system UniCase Master®

SECO/WARWICK otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017 za opracowanie nowatorskiego urządzenia UniCase Master®, które rzuca wyzwanie tradycyjnym metodom obróbki cieplnej.

Projekt pilotażowy “Wnuczęta w dobrych rękach”

W świebodzińskim ratuszu odbyło się robocze spotkanie z udziałem wicemarszałka województwa Romualda Gawlika w sprawie pilotażowego projektu "Wnuczęta w dobrych rękach".

Świebodzin. Mężczyzna próbował pozbawić kobietę życia zadając jej sześć ciosów nożem

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 54 letniemu mężczyźnie, który w kwietniu br. grożąc, a następnie działając w zamiarze bezpośrednim, usiłował pozbawić kobietę życia zadając jej sześć ciosów nożem w okolice klatki piersiowej.

W obiektywie

Lubrza. Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów

Spacerując lub przejeżdżając rowerem ośmiokilometrowy szlak można zapoznać się z najciekawszymi miejscami w Lubrzy nad jeziorem Lubie, w Nowej Wiosce oraz nad jeziorem Goszcza...

Przegląd prasy

Kampania samorządowa będzie ostra i brutalna - twierdzi ekspert

To będą ostre, brutalne kampanie; nasz kraj wypełniony jest emocjami, więc emocje będą na pewno. Tak o przygotowaniach do wyborów samorządowych powiedział Polskiej Agencji Prasowej socjolog dr Ryszard Żółtaniecki.

Sport, zdrowie i uroda...

W wodociągu publicznym w miejscowości Gościkowo-Kolonia ujawniono obecność bakterii - paciorkowców kałowych

Inspektor sanitarny w Świebodzinie po zapoznaniu się z wynikami badań wody przeznaczonej do spożycia, pobranej z wodociągu publicznego w miejscowości Gościkowo-Kolonia, poinformował o obecności bakterii - paciorkowców` kałowych. Wodociąg zaopatruje...

Kultura i sztuka

Oblicza artystów. W kręgu narracji Eberharda Hilschera

Zasadniczą część rozprawy stanowią interpretacje wybranych utworów literackich, a ich główną osią są postaci artystów. Odkrywanie ich indywidualnych tożsamości pozwala jednocześnie odsłonić oblicze pisarza spoza głównego nurtu oraz zrewidować jego...

Biznes i finanse

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...

Lubuskie wieści

Niewłaściwa dawka leku mogła zaszkodzić zdrowiu pacjentki. Interweniowali gorzowscy policjanci

W Gorzowie doszło do nietypowej interwencji policji. Policjanci musieli jak najszybciej odnaleźć kobietę, by nie zażyła omyłkowo wydanego leku w aptece.

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Z kraju i ze świata

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przez aklamację przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W przyszłym roku przypada setna rocznica zwycięskiego zrywu, mającego znaczenie dla odzyskania niepodległości i kształtowania granic...

Prawo co dnia

Próba wjazdu do Polski z podrobionym dokumentem

Funkcjonariusze SG z placówki Zielona Góra-Babimost zatrzymali Turka podającego się za obywatela Bułgarii. Po ustaleniach okazało się, że jest osobą niepożądaną w Polsce.

Kronika wypadków

Policja poszukuje świadków zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze Świebodzin - Lubrza

27 października 2017 roku, około godziny 16.00 na drodze powiatowej Świebodzin - Lubrza doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty.

Please publish modules in offcanvas position.