Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
Wycinkę drzew i krzewów przy drodze powiatowej pomiędzy Węgrzynicami a Gryżyną rozpoczęto we wtorek 14 marca - wynika z pisma, które wpłynęło do naszej redakcji.


O prowadzonej wycince drzew powiadomiło nas Towarzystwo Przyjaciół Gryżyny i Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta. Potwierdziliśmy tę informację. Ścięte drzewa i krzewy leżą na poboczu drogi powiatowej. Sądząc po śladach, część z nich została już wywieziona.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze starostą świebodzińskim Zbigniewem Szumskim. Starosta, który również otrzymał zgłoszenie, poinformował nas, że na wycinkę drzew nie było zgody urzędu. Oznacza to, że ktoś wyciął drzewa bez zezwolenia, niezgodnie z prawem. Należy też zaznaczyć, że drzewa i krzewy, w których gniazdowały ptaki zostały wycięte w okresie ochronnym. W związku z tym powiadomiono policję.

Podczas naszej obecności, na miejsce nielegalnej wycinki przyjechał pracownik służby drogowej - jednostki podległej staroście oraz dzielnicowy z rejonu gm. Skąpe. Ocena szkód i notatka służbowa przygotowana przez wydział dróg, posłuży policji do kwalifikacji czynu.

Na terenie gminy Skąpe, w przeszłości dochodziło do podobnych zdarzeń - zwróciła na to uwagę prezes ZTUM Joanna Liddane.

- Zlikwidowano znaczną część kilkudziesięcioletnich drzew owocowych oraz krzewów, które w żaden sposób nie kolidowały z bezpieczeństwem na drodze. Podobne praktyki w poprzednich latach były zauważane i wówczas bez sensownego uzasadnienia likwidacji uległy drzewa owocowe stanowiące ważny w rolnictwie i krajobrazie element zadrzewień śródpolnych. Naszym zdaniem w tym momencie dochodzi do podobnej praktyki, która doprowadzi do przyrodniczej i krajobrazowej dewastacji.

- Pola węgrzynickie są pozbawione cennych zadrzewień śródpolnych w związku z tym należy chronić właśnie te przydrożne, które jeszcze ocalały - zaznacza prezes.
Można się spodziewać, że sprawa nielegalnej wycinki drzew pod Węgrzynicami, w najbliższym czasie zostanie przekazana do prokuratury.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Jubileusz uroczystego otwarcia biblioteki Eberharda Hilschera w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie

Eberhard Hilscher zaliczany jest do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia oraz liderów polsko-niemieckiego pojednania. W swojej twórczości krzewił idee humanistyczne i tolerancję. Był zwolennikiem integracji dawnych i obecnych mieszkańców Świebodzina. Przed śmiercią wyraził wolę, by jego cenny zbiór książek został przekazany rodzinnemu miastu.

Przy plaży gminnej w Niesulicach powstanie siłownia "pod chmurką"

W ramach programu "Lubuskie siłownie pod chmurką", Gmina Skąpe otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa na budowę siłowni na wolnym powietrzu.

Złodzieje ukradli 60 metrów przewodów miedzianych należących do jednej ze spółek kolejowych. By ułatwić sobie kradzież, wynajęli koparkę

Do kradzieży doszło na terenie powiatu świebodzińskiego nieopodal linii kolejowej Bucze - Toporów. Przewody znajdowały się w specjalnych korytach, do których prowadziły włazy zasypane ziemią. Sprawcy, by ułatwić sobie kradzież wynajęli koparkę z operatorem.

Radni wojewódzcy przyznali środki na remont lubuskich zabytków. W wykazie dotacji z budżetu WL ujęte zostały trzy obiekty zlokalizowane na terenie powiatu świebodzińskiego

Podczas kwietniowej sesji sejmiku WL radni zdecydowali o podziale środków na remont lubuskich zabytków. Większość przyznanych dotacji dotyczy prac konserwatorskich i remontów obiektów sakralnych. W wykazie dotacji z budżetu Województwa Lubuskiego ujęte zostały trzy zabytki zlokalizowane na terenie powiatu świebodzińskiego.

Trwają zatrzymania osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzania podatku VAT. Wśród zatrzymanych są przedsiębiorcy ze Świebodzina

Sprawa wyszła na jaw we wrześniu ubiegłego roku. Na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych ujawniono funkcjonowanie grupy przestępczej na terenie kilku województw w tym lubuskiego.

Rada Miejska w Świebodzinie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zaniepokojenia wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce. Uchwała została przyjęta w ramach ogólnopolskiej akcji obrony samorządności

Do świebodzińskiego magistratu wpłynęło pismo ze Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego z wnioskiem o wsparcie w drodze uchwały, ogólnopolskiej akcji obrony samorządności.

Do 7 kwietnia można składać propozycje nazw ulic, które zgodnie z ustawą dekomunizacyjną mają być zmienione

Propozycje należy składać na formularzu zgłoszeniowym dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej lub w sekretariacie świebodzińskiego magistratu.

Mija 88 rocznica śmierci Gustava Zerndta - historyka ziemi świebodzińskiej

Gustav Heinrich Zerndt był nauczycielem, historykiem i archiwistą miejskim. Urodził się 5 lipca 1854 roku w Świebodzinie jako syn mistrza sukienniczego Heinricha Zerndta i zmarł tutaj 1 kwietnia 1929 roku. Pochodził z notowanej już w połowie XVI wieku rodziny miejscowych bednarzy, a następnie sukienników.

Działania "Bus i Truck" na drogach powiatu świebodzińskiego

Świebodzińscy policjanci wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne na drogach powiatu świebodzińskiego.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...
Strzelanina na Polach Elizejskich w Paryżu

W czwartek wieczorem doszło do strzelaniny na Polach Elizejskich w ósmej dzielnicy Paryża. W wyniku strzelaniny zginął policjant i jeden z zamachowców.