Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
Piórem, mikrofonem i obiektywem - tak uczniowie czterech świebodzińskich szkół utrwalą historię mieszkańców powiatu, którzy swoim działaniem przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

- Nie chodzi nam tylko o czynnych uczestników walk narodowo-niepodległościowych - wyjaśnia Karolina Kamińska, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Lubuskich - musimy pamiętać, że każde działanie propagujące miłość do ojczyzny wpisuje się w kształtowanie naszej narodowej tożsamości.

- Warto utrwalić historię na przykład 91 Świebodzińskiej Drużyny Harcerskiej „Poterna”, która podczas trwania poprzedniego systemu, pod pozorem wycieczek krajoznawczych, organizowała spotkania z żołnierzami Armii Krajowej. Jednak to młodzież wybierze sobie bohaterów - dodaje Kamińska.

Jak podkreśla Prezes SDL, chcemy nauczyć młodych ludzi, jak zrobić profesjonalne materiały dziennikarskie, jak odkrywać i utrwalać najbliższą historię.

W świebodzińskich szkołach Stowarzyszenie przeprowadzi warsztaty dziennikarskie. Prelegentami będą redaktorzy największych lubuskich mediów. Materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i fotograficzne przygotowane przez uczniów wezmą udział w konkursie „Bohater mojej niepodległej”, który zwieńczy przedsięwzięcie. Na laureatów czeka nie tylko atrakcyjna nagroda, ale i publikacja ich prac w mediach.

- Gala rozdania nagród wpisuje się w obchody Tygodnia Patriotycznego organizowanego przez świebodzińskich harcerzy - dodaje Tomasz Gawałkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia.

Organizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawanym na obchody Święta Niepodległości. Gazeta Świebodzińska jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Trwają poszukiwania Tomasza Przygockiego

Od tygodnia trwają poszukiwania 42-letniego mieszkańca Jasienia, Tomasza Przygockiego. Policjanci we współpracy ze Strażą Pożarną oraz Rybacką sprawdzają każde miejsce, w którym może znajdować się zaginiony. W przypadku posiadania jakiejkolwiek...

Trwają poszukiwania Tomasza Przygockiego

Od tygodnia trwają poszukiwania 42-letniego mieszkańca Jasienia, Tomasza Przygockiego. Policjanci we współpracy ze Strażą Pożarną oraz Rybacką sprawdzają każde miejsce, w którym może znajdować się zaginiony. W przypadku posiadania jakiejkolwiek...

Pamiątka po dawnej epoce

Państwowe Gospodarstwo Rolne w Wilkowie. Zakład w Mostkach - jedno z wielu gospodarstw zlokalizowanych na naszym terenie.

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...

Niemieckie koleje wznowiły ruch pociągów

W niedzielę, 8 października został wznowiony ruch pociągów w komunikacji międzynarodowej pomiędzy Polską, a Niemcami.Dotyczy to m.in. pociągów relacji Warszawa Wschodnia - Berlin HBF, Berlin HBF - Warszawa Wschodnia zatrzymujących...

Instagram

Przypadki oszustw na rynku wynajmu mieszkań

Studenci często na ostatnią chwilę poszukują mieszkań na nowy rok akademicki. Właśnie wtedy wiele jest przypadków oszustw. Agencja Metrohouse przygotowała zestawienie trzech z nich, na które trzeba szczególnie uważać poszukując...