Co wiemy o wyborach

Tylko co trzeci z nas wie, że 21 listopada oprócz wójtów i burmistrzów będziemy wybierać także gminnych radnych. 5 proc. myśli, że zdecydujemy o składzie Sejmu i Senatu.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych na reprezentatywnej próbie 946 dorosłych wyborców, wynika, że wiedza Polaków na temat zbliżających się wyborów jest bardzo niska. Prawie jedna czwarta z nas nie posiada żadnej wiedzy o tym, kogo będziemy wybierać 21 listopada.

Najwięcej wyborców zdaje sobie sprawę, że 21 listopada zadecyduje o wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (61 proc.). Ale już tylko 28 proc. wie, że będą także wybierani członkowie rad gmin.

Co ciekawe im wyższy szczebel samorządu tym mniej wyborców zdaje sobie sprawę, że będziemy na nim wybierać reprezentanta. O tym, że wybierani będą także przedstawiciele rad powiatowych wie 18 proc. ankietowanych. Z kolei o wyborze członków sejmików wojewódzkich wie już tylko 7 proc. Dla porównania podobna liczba badanych mylnie stwierdziła, że 21 listopada zdecydujemy o składzie Parlamentu.

Największy problem ze wskazaniem, kogo będziemy wybierać 21 listopada, mieli młodzi wyborcy w wieku 18 - 24 lata (37 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”).

Jak wynika z badania, respondenci mający niską wiedzę o nadchodzących wyborach jednocześnie deklarują, że nie wezmą w nich udziału. O tym, że 21 listopada 2010 nie zagłosuje przekonanych jest 14 proc. respondentów. W grupie wiekowej 18-24 lata odsetek ten wyniósł aż 22 proc.

Podczas badania zapytano również wyborców o stosunek do niektórych zmian w prawie wyborczym ułatwiającym głosowanie.

Wynika, z niego że Polacy najmocniej popierają dwa rozwiązania: głosowanie korespondencyjne dla wyborców niepełnosprawnych i dla obywateli przebywających za granicą oraz głosowanie przez Internet (48 proc.). Najmniejsze poparcie wyrażono dla głosowania pocztowego dla wszystkich wyborców, a także głosowania dwudniowego (niespełna 30 proc.).

Jeśli chodzi o kwestię parytetu płci na listach wyborczych to popiera je aż 48 proc. respondentów. Wśród zwolenników parytetów jest więcej kobiet. Za gwarancją podobnej liczby kobiet i mężczyzn na listach wyborczych opowiada się 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn.

Natomiast większość badanych (ponad trzy czwarte) była przeciwna pomysłowi głosowania w wyborach samorządowych przez osoby powyżej 16 roku życia.

(mp)

Sulechów - Świebodzin. Utrudnienia na drodze S3

W związku z pracami drogowymi na drodze S3 na węźle w Sulechowie, utrudniony jest ruch pojazdów w kierunku Świebodzina. Planowane jest także czasowe wyłączenie z ruchu dwóch pasów drogi na...

Świebodzin. Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Dzięki działaniom nieformalnej grupy PRO Świebodzin młodzież z całej gminy będzie uczyła się partycypacji obywatelskiej. W przyszłym roku szkolnym gmina Świebodzin uruchomi program grantowy Młodzież Ma Głos, w którym uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować...

Świebodzin. Pracownicy okradali swojego pracodawcę

W wyniku działań oszustów, firma współpracująca ze znanym portalem internetowym zajmującym się sprzedażą odzieży i akcesoriów poniosła stratę na blisko 150 tysięcy złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe znakują przejazdy kolejowe

Żółta naklejka zwierająca numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe ma pomóc podczas zdarzenia, np. wypadku na przejeździe lub w jego okolicy.

W obiektywie

Takie były początki. Pierwszy projekt jako mała architektura ogrodowa

Dokumentacja pierwszego projektu określała małą architekturę ogrodową. Nikt się wówczas nie spodziewał, poza inwestorem, że projekt przybierze obecne rozmiary. Dziś figura Chrystusa w Świebodzinie mierzy 36 metrów.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Świebodzin. Gminny konkurs plastyczny dla dzieci

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzinie uczestnikom konkursu plastycznego "Niepodległa Biało-Czerwona - 100-lecie odzyskania niepodległości" uroczyście wręczono nagrody.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Jordanowo. Wypadek na autostradzie A2

We wtorek na 71 kilometrze autostrady A2 doszło do wypadku drogowego. Na pasie drogi w kierunku Poznania zderzył się bus z samochodem osobowym.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.