Co wiemy o wyborach

Tylko co trzeci z nas wie, że 21 listopada oprócz wójtów i burmistrzów będziemy wybierać także gminnych radnych. 5 proc. myśli, że zdecydujemy o składzie Sejmu i Senatu.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych na reprezentatywnej próbie 946 dorosłych wyborców, wynika, że wiedza Polaków na temat zbliżających się wyborów jest bardzo niska. Prawie jedna czwarta z nas nie posiada żadnej wiedzy o tym, kogo będziemy wybierać 21 listopada.

Najwięcej wyborców zdaje sobie sprawę, że 21 listopada zadecyduje o wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (61 proc.). Ale już tylko 28 proc. wie, że będą także wybierani członkowie rad gmin.

Co ciekawe im wyższy szczebel samorządu tym mniej wyborców zdaje sobie sprawę, że będziemy na nim wybierać reprezentanta. O tym, że wybierani będą także przedstawiciele rad powiatowych wie 18 proc. ankietowanych. Z kolei o wyborze członków sejmików wojewódzkich wie już tylko 7 proc. Dla porównania podobna liczba badanych mylnie stwierdziła, że 21 listopada zdecydujemy o składzie Parlamentu.

Największy problem ze wskazaniem, kogo będziemy wybierać 21 listopada, mieli młodzi wyborcy w wieku 18 - 24 lata (37 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”).

Jak wynika z badania, respondenci mający niską wiedzę o nadchodzących wyborach jednocześnie deklarują, że nie wezmą w nich udziału. O tym, że 21 listopada 2010 nie zagłosuje przekonanych jest 14 proc. respondentów. W grupie wiekowej 18-24 lata odsetek ten wyniósł aż 22 proc.

Podczas badania zapytano również wyborców o stosunek do niektórych zmian w prawie wyborczym ułatwiającym głosowanie.

Wynika, z niego że Polacy najmocniej popierają dwa rozwiązania: głosowanie korespondencyjne dla wyborców niepełnosprawnych i dla obywateli przebywających za granicą oraz głosowanie przez Internet (48 proc.). Najmniejsze poparcie wyrażono dla głosowania pocztowego dla wszystkich wyborców, a także głosowania dwudniowego (niespełna 30 proc.).

Jeśli chodzi o kwestię parytetu płci na listach wyborczych to popiera je aż 48 proc. respondentów. Wśród zwolenników parytetów jest więcej kobiet. Za gwarancją podobnej liczby kobiet i mężczyzn na listach wyborczych opowiada się 53 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn.

Natomiast większość badanych (ponad trzy czwarte) była przeciwna pomysłowi głosowania w wyborach samorządowych przez osoby powyżej 16 roku życia.

(mp)

Włodarze lubuskich miast rozmawiali o pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych

W Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyło się spotkanie marszałek Elżbiety Polak z włodarzami lubuskich miast, które biorą udział w rządowym projekcie "Pakiet dla średnich miast". W spotkaniu uczestniczył burmistrz...

Środa Popielcowa i Wielki Post w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W środę 14 lutego wierni Kościoła katolickiego wkroczą w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego rozpoczyna się pokutnym obrzędem posypania głów popiołem. Sprawuje się go podczas mszy świętej...

Świebodzińscy policjanci w ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę

Po raz kolejny funkcjonariusze policji ze Świebodzina zapobiegli tragedii. W ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę.

Tablice i kamienie upamiętnią dawnych mieszkańców Kręcka i Dąbrówki Wielkopolskiej

Gmina Zbąszynek upamiętni dawnych mieszkańców Kręcka i Dąbrówki Wielkopolskiej spoczywających na cmentarzach, których renowacja lub odtworzenie nie są możliwe.

W obiektywie

Nowy dowódca Ułanów Poznańskich

W poniedziałek, 22 stycznia w jednostce wojskowej w Wędrzynie odbyło się powitanie nowego dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Cymper. Zakończenie karnawału w Dąbrówce Wielkopolskiej

Zgodnie ze zwyczajem obowiązującym w Regionie Kozła, już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Dąbrówki Wielkopolskiej i przyjezdni goście na wesoło pożegnają karnawał. Na imprezę zaprasza nieformalna grupa "Wlesioło".

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

78 lat temu rozpoczęły się deportacje Polaków na Sybir

10 lutego 1940 roku rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Deportowano około 140 tys. polskich obywateli.

Please publish modules in offcanvas position.