Głosuj na swojego bohatera

Cztery materiały telewizyjne, cztery radiowe i jedna praca z zakresu dziennikarstwa prasowego wpłynęły na konkurs "Bohater mojej Niepodległej" realizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich w ramach obchodów niepodległości środków z programu dotacyjnego "Niepodległa".

To ciekawa i niespotykana dotąd w naszym mieście inicjatywa. Uczniowie czterech świebodzińskich szkół wzięli udział w warsztatach dziennikarskich i nabyte umiejętności przekuli w praktykę realizując reportaże o bohaterach – tych, znajdujących się czasami bardzo blisko: w rodzinie czy sąsiedztwie.

Wszystkie prace zostały wyemitowane na stronie Telewizji Świebodzin i biorą udział w plebiscycie publiczności, a jest co oceniać

Reportaż telewizyjny „Człowieczy los – ocalić od zapomnienia” to losy żołnierki Armii Krajowej, która wspomina pierwsze dni wojny, okupację i czasy Powstania Warszawskiego.

Losy pradziadka autorki pracy „Mój pradziadek. Mój bohater” opowiedziane zostały w ciepłym tonie wspomnień rodzinnych. Te wzbogacono pamiątkami i dokumentami z rodzinnego archiwum.
W Świebodzinie była drużyna harcerska, która współtworzyła powstający w latach 90 Związek Harcerzy Rzeczpospolitej. To właśnie jej poświęcony jest reportaż „Poterna”.

Patriotyzm ma wiele twarzy i odcieni. Ten widziany przez uczniów szkół podstawowych pokazuje kogo uważają za swoich bohaterów. Ratownicy medyczni i ich praca to temat materiału „Wyciągają ich z zaświatów”. „Inna epoka, inne wartości” ukazuje z kolei współczesną dbałość o wartości kulturowe i patriotyczne harcerzy.

„Pod podłogą”, to bohaterstwo w zupełnie innym wymiarze. Jedna z rodzin podczas wojny ukrywała żyda. Wspomnienia nastoletniej wówczas Pani Apolonii obrazują warunki życia podczas okupacji. „Moja mała ojczyzna” to praca prasowa, również obrazująca współczesne oblicze patriotyzmu. Autorka zabiera czytelnika na spotkanie z drużyną harcerską z Łagowa.

Plebiscyt trwa do 8 listopada. Glosowanie odbywa się na stronie internetowej Telewizji Świebodzin.

Babimost. Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Miasto Rocka

W związku z jubileuszową edycją Festiwalu Miasto Rocka, w tym roku organizatorzy zmienili charakter imprezy. Na scenie wystąpią laureaci poprzednich edycji, będą to najlepsze zespoły rockowe, które gościły w Babimoście...

Porażka systemu ewidencji pojazdów kosztuje nas grube miliony

System CEPIK zamiast usprawnić pracę wydziałów komunikacji, wprowadził chaos i utrudnił właścicielom pojazdów załatwienie spraw urzędowych. Pierwotną wartość prac przy budowie systemu CEPiK 2.0 oszacowano na blisko 150 mln zł. Ministerstwo Cyfryzacji zwiększyło tę kwotę...

Kalinowe Pola. Posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kwietniowe posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji "Nie dla smogu - tak dla węgla". Wyjazdowe spotkanie radnych odbyło się w "Kalinowych Polach" w gminie Skąpe...

19-latek strzelał do uczniów grających w piłkę na szkolnym boisku

Dwóch uczniów Technikum Leśnego w Rogozińcu zostało pokrzywdzonych w wyniku bezmyślnego wykorzystania repliki broni palnej ASG przez 19-latka uczącego się w tej samej placówce oświatowej.

W obiektywie

Zameczek w Łagowie

Obiekt położony jest na wzniesieniu w otoczeniu Sulęcińsko-Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora i przystani wodnej można dojść w minutę. Przed budynkiem rosną kwiaty i krzewy, a już za kilka dni...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Świebodzin. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

Dziś przed godz. 14.00 na skrzyżowaniu drogi przy zjeździe z Zielonej Góry doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.