Głosuj na swojego bohatera

Cztery materiały telewizyjne, cztery radiowe i jedna praca z zakresu dziennikarstwa prasowego wpłynęły na konkurs "Bohater mojej Niepodległej" realizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich w ramach obchodów niepodległości środków z programu dotacyjnego "Niepodległa".

To ciekawa i niespotykana dotąd w naszym mieście inicjatywa. Uczniowie czterech świebodzińskich szkół wzięli udział w warsztatach dziennikarskich i nabyte umiejętności przekuli w praktykę realizując reportaże o bohaterach – tych, znajdujących się czasami bardzo blisko: w rodzinie czy sąsiedztwie.

Wszystkie prace zostały wyemitowane na stronie Telewizji Świebodzin i biorą udział w plebiscycie publiczności, a jest co oceniać

Reportaż telewizyjny „Człowieczy los – ocalić od zapomnienia” to losy żołnierki Armii Krajowej, która wspomina pierwsze dni wojny, okupację i czasy Powstania Warszawskiego.

Losy pradziadka autorki pracy „Mój pradziadek. Mój bohater” opowiedziane zostały w ciepłym tonie wspomnień rodzinnych. Te wzbogacono pamiątkami i dokumentami z rodzinnego archiwum.
W Świebodzinie była drużyna harcerska, która współtworzyła powstający w latach 90 Związek Harcerzy Rzeczpospolitej. To właśnie jej poświęcony jest reportaż „Poterna”.

Patriotyzm ma wiele twarzy i odcieni. Ten widziany przez uczniów szkół podstawowych pokazuje kogo uważają za swoich bohaterów. Ratownicy medyczni i ich praca to temat materiału „Wyciągają ich z zaświatów”. „Inna epoka, inne wartości” ukazuje z kolei współczesną dbałość o wartości kulturowe i patriotyczne harcerzy.

„Pod podłogą”, to bohaterstwo w zupełnie innym wymiarze. Jedna z rodzin podczas wojny ukrywała żyda. Wspomnienia nastoletniej wówczas Pani Apolonii obrazują warunki życia podczas okupacji. „Moja mała ojczyzna” to praca prasowa, również obrazująca współczesne oblicze patriotyzmu. Autorka zabiera czytelnika na spotkanie z drużyną harcerską z Łagowa.

Plebiscyt trwa do 8 listopada. Glosowanie odbywa się na stronie internetowej Telewizji Świebodzin.

Nieoznakowany radiowóz dla świebodzińskiej drogówki

Od kilku dni świebodzińska drogówka dysponuje jednym z najszybszych modeli samochodów marki BMW serii 3. Samochód został przekazany przez komendę główną podczas powiatowych obchodów Święta Policji.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

W obiektywie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie przejmie piwnice ratusza, w których dawniej mieściła się kawiarnia Gotycka

Na wniosek dyrektora Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu z lokalną jednostką kultury na czas nieoznaczony na część nieruchomości zabudowanej, stanowiącej pomieszczenia piwnic ratusza...

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Karuzela VAT. Wyłudzenia sięgają blisko siedmiu milionów złotych

Wspólne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziły do zatrzymania czterech osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Grupa działała na terenie...

Please publish modules in offcanvas position.