Głosuj na swojego bohatera

Cztery materiały telewizyjne, cztery radiowe i jedna praca z zakresu dziennikarstwa prasowego wpłynęły na konkurs "Bohater mojej Niepodległej" realizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich w ramach obchodów niepodległości środków z programu dotacyjnego "Niepodległa".

To ciekawa i niespotykana dotąd w naszym mieście inicjatywa. Uczniowie czterech świebodzińskich szkół wzięli udział w warsztatach dziennikarskich i nabyte umiejętności przekuli w praktykę realizując reportaże o bohaterach – tych, znajdujących się czasami bardzo blisko: w rodzinie czy sąsiedztwie.

Wszystkie prace zostały wyemitowane na stronie Telewizji Świebodzin i biorą udział w plebiscycie publiczności, a jest co oceniać

Reportaż telewizyjny „Człowieczy los – ocalić od zapomnienia” to losy żołnierki Armii Krajowej, która wspomina pierwsze dni wojny, okupację i czasy Powstania Warszawskiego.

Losy pradziadka autorki pracy „Mój pradziadek. Mój bohater” opowiedziane zostały w ciepłym tonie wspomnień rodzinnych. Te wzbogacono pamiątkami i dokumentami z rodzinnego archiwum.
W Świebodzinie była drużyna harcerska, która współtworzyła powstający w latach 90 Związek Harcerzy Rzeczpospolitej. To właśnie jej poświęcony jest reportaż „Poterna”.

Patriotyzm ma wiele twarzy i odcieni. Ten widziany przez uczniów szkół podstawowych pokazuje kogo uważają za swoich bohaterów. Ratownicy medyczni i ich praca to temat materiału „Wyciągają ich z zaświatów”. „Inna epoka, inne wartości” ukazuje z kolei współczesną dbałość o wartości kulturowe i patriotyczne harcerzy.

„Pod podłogą”, to bohaterstwo w zupełnie innym wymiarze. Jedna z rodzin podczas wojny ukrywała żyda. Wspomnienia nastoletniej wówczas Pani Apolonii obrazują warunki życia podczas okupacji. „Moja mała ojczyzna” to praca prasowa, również obrazująca współczesne oblicze patriotyzmu. Autorka zabiera czytelnika na spotkanie z drużyną harcerską z Łagowa.

Plebiscyt trwa do 8 listopada. Glosowanie odbywa się na stronie internetowej Telewizji Świebodzin.

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.