Nadanie nazw dwóm rondom w Świebodzinie

Rondo Kresowe. ŚwiebodzinNa wniosek Świebodzińskiego Związku Kresowian, Rada Miejska nadała nazwy dwóm rondom położonym na terenie Świebodzina.

Dla ronda położonego w pierwszym obrębie miasta na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 z ulicą Wojska Polskiego nadano nazwę "Rondo Kresowe". W drugiej uchwale, dla ronda zlokalizowanego w trzecim obrębie Świebodzina i obrębie wiejskim Lubinicko (dawnej drogi krajowej nr 3 nieopodal pomnika Chrystusa) nadano nazwę "Rondo Ofiar Wołynia".

W uzasadnieniu nadania nazwy "Rondo Kresowe" podano cel statutowy wnioskodawcy, którego zadaniem jest utrwalanie pamięci o Kresach. Wśród członków Stowarzyszenia są byli mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP, a w szczególności Wołynia i Kresów Południowo - Wschodnich. Kresowiacy byli pierwszymi, którzy w 1945 roku zasiedlili ziemię świebodzińską. Według statystyk około 55 proc. aktualnej ludności gminy Świebodzin ma pochodzenie kresowe.

Celem nadania nazwy "Rondo Ofiar Wołynia" jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Jak podano w uzasadnieniu - W przededniu 75 rocznicy rzezi wołyńskiej tzw. Krwawej Niedzieli pamiętajmy, że "nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary". Ludzie ci oddali życie za swą ojczyznę - Polskę.

Radni miejscy nadając nazwy rondom nie byli jednomyślni podczas głosowania. Już podczas komisji stałych padały głosy, że należy nadawać bardziej współczesne nazwy rondom, ulicom, parkom i skwerom. W rozmowach wspomniano także, że w takich projektach mogłaby uczestniczyć świebodzińska młodzież lub też powołana przez radnych Młodzieżowa Rada Miejska. Padały również propozycje przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Ostatecznie za nadaniem nazwy "Rondo Kresowe" głosowało trzynastu radnych, czterech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Natomiast za nadaniem nazwy "Rondo Ofiar Wołynia" głosowało jedenastu radnych, sześciu było przeciwnych przy dwóch głosach wstrzymujących.

Nazwy rond zostaną wyeksponowane na odpowiednich tablicach umieszczonych w obrębie ronda oraz zamieszczone we właściwych zbiorach, rejestrach i na mapach. Koszty związane z realizacją uchwały i zamówieniem tablic poniesie Gmina Świebodzin.

Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Saperzy wywieźli z posesji mieszkańca Wolimirzyc ponad trzysta sztuk granatów i pocisków moździerzowych

Mężczyzna przez lata, w okolicznych lasach i na polach zbierał amunicję z czasów drugiej wojny światowej. Ze swojej zagrody w Wolimirzycach (pow. świebodziński) uczynił arsenał. Domowymi sposobami rozbrajał pociski i ciął łuski, a uzyskany materiał...

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.