Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

Niezłomni - ŚwiebodzinW sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Konferencję pod nazwą "Niezłomni Bohaterowie w walce z komuną" prowadził Marek Wojdan z 17 WBZ z Międzyrzecza przy współudziale prezesa fundacji "Łączka" Tadeusza Płużańskiego.

W spotkaniu uczestniczyli żołnierze z Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, świebodzińska młodzież oraz zaproszeni goście, m.in. poseł Jacek Kurzępa i żona porucznika Podrazy, Kazimiera.

Marek Wojdan podczas prezentacji multimedialnej zapoznał uczestników z wydarzeniami, które miały miejsce w powojennej Polsce w siedzibie świebodzińskiego urzędu bezpieczeństwa, gdzie w brutalny sposób przesłuchiwano osadzonych, katowano i ostatecznie mordowano. Niewielu udało się przeżyć, a ocalonym stan zdrowia nie pozwalał na normalne funkcjonowanie.

Wojdan opowiedział także historię Kazimierza Świrskiego, oficera służby bezpieczeństwa, późniejszego założyciela Podziemnej Armii Krajowej w Świebodzinie. Świrski jako pracownik urzędu bezpieczeństwa ostrzegał działaczy podziemia antykomunistycznego przed zatrzymaniami. Został jednak zdemaskowany i osadzony w areszcie, przechodząc gehennę.

W drugiej części spotkania Tadeusz Płużański przedstawił historię rotmistrza Witolda Pileckiego, pod którego dowództwem służbę pełnił jego ojciec. Pilecki i Płużański działali w konspiracji. Razem zostali uwięzieni i w tym samym wiezieniu byli torturowani. - Żołnierze Niezłomni byli wierni do końca, walcząc o suwerenność Polski z komunistycznym reżimem - zaakcentował Płużański.

Tadeusz Marek Płużański specjalizuje się w powojennej historii Polski. Jest prezesem Fundacji „Łączka”, członkiem Rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom oraz prezesem Społecznego Trybunału Narodowego - obywatelskiego sądu nad zbrodniami komunistycznymi. Jest także dziennikarzem, historykiem i publicystą. Autorem kilku publikacji na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ich prześladowców.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.