Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

Niezłomni - ŚwiebodzinW sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Konferencję pod nazwą "Niezłomni Bohaterowie w walce z komuną" prowadził Marek Wojdan z 17 WBZ z Międzyrzecza przy współudziale prezesa fundacji "Łączka" Tadeusza Płużańskiego.

W spotkaniu uczestniczyli żołnierze z Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, świebodzińska młodzież oraz zaproszeni goście, m.in. poseł Jacek Kurzępa i żona porucznika Podrazy, Kazimiera.

Marek Wojdan podczas prezentacji multimedialnej zapoznał uczestników z wydarzeniami, które miały miejsce w powojennej Polsce w siedzibie świebodzińskiego urzędu bezpieczeństwa, gdzie w brutalny sposób przesłuchiwano osadzonych, katowano i ostatecznie mordowano. Niewielu udało się przeżyć, a ocalonym stan zdrowia nie pozwalał na normalne funkcjonowanie.

Wojdan opowiedział także historię Kazimierza Świrskiego, oficera służby bezpieczeństwa, późniejszego założyciela Podziemnej Armii Krajowej w Świebodzinie. Świrski jako pracownik urzędu bezpieczeństwa ostrzegał działaczy podziemia antykomunistycznego przed zatrzymaniami. Został jednak zdemaskowany i osadzony w areszcie, przechodząc gehennę.

W drugiej części spotkania Tadeusz Płużański przedstawił historię rotmistrza Witolda Pileckiego, pod którego dowództwem służbę pełnił jego ojciec. Pilecki i Płużański działali w konspiracji. Razem zostali uwięzieni i w tym samym wiezieniu byli torturowani. - Żołnierze Niezłomni byli wierni do końca, walcząc o suwerenność Polski z komunistycznym reżimem - zaakcentował Płużański.

Tadeusz Marek Płużański specjalizuje się w powojennej historii Polski. Jest prezesem Fundacji „Łączka”, członkiem Rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom oraz prezesem Społecznego Trybunału Narodowego - obywatelskiego sądu nad zbrodniami komunistycznymi. Jest także dziennikarzem, historykiem i publicystą. Autorem kilku publikacji na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ich prześladowców.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Wichrowe Wzgórze w Świebodzinie

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie radni podejmą uchwałę w sprawie nadania nazwy nowo powstałego osiedla mieszkaniowego w północnej części miasta.

Budowa kolumbarium na cmentarzu w Świebodzinie

Na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie trwa budowa kolumbarium. Inwestycja realizowana jest w sektorze "U" nieopodal Pomnika Nekropolii Kresowych.

Wojewoda lubuski po raz kolejny w Świebodzinie. Tym razem z okazji 40-lecia matury

Z okazji 40-lecia matury wojewoda lubuski Władysław Dajczak odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. W spotkaniu uczestniczyła kadra nauczycielska oraz absolwenci świebodzińskiego liceum, którzy wspólnie wspominali szkolne lata.

Świebodzin. Nowy Szpital modernizuje oddział ratunkowy

W świebodzińskim szpitalu trwa modernizacja oddziału ratunkowego. Wyremontowane zostaną pomieszczenia i zakupiony nowy sprzęt.

W obiektywie

Lubuski Rok Kobiet

Uczestniczki najbliższego Kongresu gościć będzie Łagów - Perła Ziemi Lubuskiej.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Wizyta lubuskiej delegacji w paryskim szpitalu dziecięcym

Dziecięcy szpital uniwersytecki - Necker-Enfants Sants University Hospital, Assistance Publique-Hôpitaux był pierwszym punktem wizyty lubuskiej delegacji w Paryżu.

Kultura i sztuka

Dzień dziecka na łączce w centrum miasta

1 czerwca na placu ratuszowym w Świebodzinie dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez „robaki” z domu kultury.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Czołowe zderzenie na drodze S3. Nietrzeźwy mężczyzna jechał samochodem pod prąd

Nietrzeźwy mężczyzna jadąc pod prąd drogą ekspresową S3 doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym.

Z kraju i ze świata

Tracimy miliardy euro z UE. Za błędy PiS zapłaci polska wieś

Ponad pięć mld euro stracą polscy rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej - wynika z wyliczeń ludowców. Za awanturniczą politykę PiS w Europie najwyższą cenę zapłaci polska wieś - uważa...

Please publish modules in offcanvas position.