Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

Niezłomni - ŚwiebodzinW sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Konferencję pod nazwą "Niezłomni Bohaterowie w walce z komuną" prowadził Marek Wojdan z 17 WBZ z Międzyrzecza przy współudziale prezesa fundacji "Łączka" Tadeusza Płużańskiego.

W spotkaniu uczestniczyli żołnierze z Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, świebodzińska młodzież oraz zaproszeni goście, m.in. poseł Jacek Kurzępa i żona porucznika Podrazy, Kazimiera.

Marek Wojdan podczas prezentacji multimedialnej zapoznał uczestników z wydarzeniami, które miały miejsce w powojennej Polsce w siedzibie świebodzińskiego urzędu bezpieczeństwa, gdzie w brutalny sposób przesłuchiwano osadzonych, katowano i ostatecznie mordowano. Niewielu udało się przeżyć, a ocalonym stan zdrowia nie pozwalał na normalne funkcjonowanie.

Wojdan opowiedział także historię Kazimierza Świrskiego, oficera służby bezpieczeństwa, późniejszego założyciela Podziemnej Armii Krajowej w Świebodzinie. Świrski jako pracownik urzędu bezpieczeństwa ostrzegał działaczy podziemia antykomunistycznego przed zatrzymaniami. Został jednak zdemaskowany i osadzony w areszcie, przechodząc gehennę.

W drugiej części spotkania Tadeusz Płużański przedstawił historię rotmistrza Witolda Pileckiego, pod którego dowództwem służbę pełnił jego ojciec. Pilecki i Płużański działali w konspiracji. Razem zostali uwięzieni i w tym samym wiezieniu byli torturowani. - Żołnierze Niezłomni byli wierni do końca, walcząc o suwerenność Polski z komunistycznym reżimem - zaakcentował Płużański.

Tadeusz Marek Płużański specjalizuje się w powojennej historii Polski. Jest prezesem Fundacji „Łączka”, członkiem Rady Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom oraz prezesem Społecznego Trybunału Narodowego - obywatelskiego sądu nad zbrodniami komunistycznymi. Jest także dziennikarzem, historykiem i publicystą. Autorem kilku publikacji na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ich prześladowców.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Nowy dowódca Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W piątek, 16 marca na placu apelowym w Międzyrzeczu, pułkownik Piotr Malinowski przekazał sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej swojemu następcy pułkownikowi Robertowi Kosowskiemu.

Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie realizuje program korekcji wad postawy

Na początku marca, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie przy współudziale gminy Świebodzin rozpoczęło realizację programu korekcji wad postawy.

Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

W sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Świebodzin. W zakładach drobiarskich Eldrob może dojść do zwolnień grupowych

W związku z trudną sytuacją na rynku oraz problemami efektywności zakładu drobiarskiego, Indykpol wypowiedział zarządowi spółki Eldrob umowę produkcyjną.

W obiektywie

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu prowadzi nabór kandydatów do służby zawodowej w korpusie szeregowych. Kwalifikacje odbywają się w każdy wtorek miesiąca.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

Zamek w Niemodlinie wśród dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych

Zamek Niemodlin znalazł się na prestiżowej liście Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych w 2018 roku.

Please publish modules in offcanvas position.