Pobłądzili w dogmatach...

Uchwała Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin, wprowadziła sporo zamieszania i nieporozumień wśród świebodzińskiej społeczności.

Z uchwały dowiadujemy się, że Rada Miejska mając na uwadze stanowisko lokalnej społeczności, wnioski proboszczów parafii chrześcijańskich kościołów z terenu miasta i gminy Świebodzin, a także realizowaną budowę pomnika Chrystusa, wyraziła wolę ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin.

Burmistrz i przewodniczący Rady zostali upoważnieni do uzgodnienia z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej szczegółów ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin. Po konsultacjach przeprowadzonych w watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, biskup Dyczkowski poinformował przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Żurakowskiego, że nadanie patronatu miastu i gminie Świebodzin nie jest możliwe.

Biskup w liście wyjaśnił zainteresowanym, że z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami prawnoliturgicznymi, ani Trójca Święta, ani żadna z trzech Osób Bożych, a więc Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, nie może zostać ogłoszona patronem miejscowości.

W dalszej części listu pisze: - Do natury bowiem patronatu należy pełnienie roli orędownika i opiekuna u Boga, a taką rolę spełniać mogą jedynie osoby stworzone: Najświętsza Maryja Panna, Aniołowie oraz Święci.

Biskup Dyczkowski dla rozjaśnienia tematu skierował przewodniczacego Żurakowskiego do instrukcji o zrozumiałym dla każdego tytule: - De Calendariis particularibus atque Officiorum et Missarum Propriis recognoscendis Kongregacji ds. Kultu Bożego, w: AAS 62/1970/658, nr 28; Nomrae circa patronos constituendos et imagines B. M. Virginis Coronandas, w: AAS 65/1973/277, nr 4.

Treść listu wydała nam się niezwykle interesująca, dlatego postanowiliśmy sprawdzić i porównać przesłanie biskupa z najważniejszym dla chrześcijan dokumentem - Pismem Świętym. Wczytując się w katolickie wydanie Biblii Tysiąclecia zauważyliśmy, że złożone przez biskupa wyjaśnienie w imieniu watykańskiej Kongregacji mija się z prawdą.

W pierwszym liście św. Jana wyraźnie jest napisane: - Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata. (1J 2:1-2 BT).

Powyższy cytat wstępnie wyjaśnił nam naturę patronatu i wskazał na błędną interpretację Pism przez watykańską Kongregację. Nie chcąc jednak opierać się na jednym cytacie poszukiwaliśmy więcej wiarygodnych informacji. W tej samej "Tysiąclatce" tym razem w pierwszym liście św. Tymoteusza znaleźliśmy potwierdzenie cytatu ze św. Jana. - Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2:5 BT).

Skąd w takim razie pojawiły się te różnice między dokumentami, czy doszło do manipulacji w Piśmie Świętym, czy raczej Pismo zostało kłamliwie zinterpretowane?

Św. Paweł w liście do Galatów pisze w sprawie jasno: - Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!. (Ga 1:7-9 BT).

Zatrważające i mocne słowa. Jak widać Paweł z Tarsu stanowczo wskazuje na prawdziwość słów Pisma Świętego i stosownie wskazuje los kłamców. Cóż zatem stało się z naszymi przewodnikami, którym powierzono kierownictwo nad ślepym stadem, kto ma zaopiekować się potrzebującymi duchowego wsparcia, kto nam teraz powie prawdę i co mamy czynić?

Odpowiedzi nadal szukaliśmy w chrześcijańskim przewodniku. W Ewangeli św. Mateusza przeczytaliśmy słowa patrona: - Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. (Mt 15:14 BT).


Wykorzystano cytaty z Pisma Świętego, Starego i Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia) opracowanego przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich - Wydanie trzecie poprawione. (Wyd. Pallottinum, Poznań - Warszawa 1980).

Uchwała Nr L/476/06 Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia patrona miasta i gminy Świebodzin.

Odpowiedź Biskupa Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej Adama Dyczkowskiego z dnia 11 października 2006r. na prośbę Rady Miejskiej, popartą Uchwałą nr L/476/06.

--
Waldemar Roszczuk

Wichrowe Wzgórze w Świebodzinie

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie radni podejmą uchwałę w sprawie nadania nazwy nowo powstałego osiedla mieszkaniowego w północnej części miasta.

Budowa kolumbarium na cmentarzu w Świebodzinie

Na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie trwa budowa kolumbarium. Inwestycja realizowana jest w sektorze "U" nieopodal Pomnika Nekropolii Kresowych.

Wojewoda lubuski po raz kolejny w Świebodzinie. Tym razem z okazji 40-lecia matury

Z okazji 40-lecia matury wojewoda lubuski Władysław Dajczak odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. W spotkaniu uczestniczyła kadra nauczycielska oraz absolwenci świebodzińskiego liceum, którzy wspólnie wspominali szkolne lata.

Świebodzin. Nowy Szpital modernizuje oddział ratunkowy

W świebodzińskim szpitalu trwa modernizacja oddziału ratunkowego. Wyremontowane zostaną pomieszczenia i zakupiony nowy sprzęt.

W obiektywie

Lubuski Rok Kobiet

Uczestniczki najbliższego Kongresu gościć będzie Łagów - Perła Ziemi Lubuskiej.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Wizyta lubuskiej delegacji w paryskim szpitalu dziecięcym

Dziecięcy szpital uniwersytecki - Necker-Enfants Sants University Hospital, Assistance Publique-Hôpitaux był pierwszym punktem wizyty lubuskiej delegacji w Paryżu.

Kultura i sztuka

Dzień dziecka na łączce w centrum miasta

1 czerwca na placu ratuszowym w Świebodzinie dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez „robaki” z domu kultury.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Czołowe zderzenie na drodze S3. Nietrzeźwy mężczyzna jechał samochodem pod prąd

Nietrzeźwy mężczyzna jadąc pod prąd drogą ekspresową S3 doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym.

Z kraju i ze świata

Tracimy miliardy euro z UE. Za błędy PiS zapłaci polska wieś

Ponad pięć mld euro stracą polscy rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej - wynika z wyliczeń ludowców. Za awanturniczą politykę PiS w Europie najwyższą cenę zapłaci polska wieś - uważa...

Please publish modules in offcanvas position.