Pobłądzili w dogmatach...

Uchwała Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin, wprowadziła sporo zamieszania i nieporozumień wśród świebodzińskiej społeczności.

Z uchwały dowiadujemy się, że Rada Miejska mając na uwadze stanowisko lokalnej społeczności, wnioski proboszczów parafii chrześcijańskich kościołów z terenu miasta i gminy Świebodzin, a także realizowaną budowę pomnika Chrystusa, wyraziła wolę ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin.

Burmistrz i przewodniczący Rady zostali upoważnieni do uzgodnienia z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej szczegółów ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin. Po konsultacjach przeprowadzonych w watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, biskup Dyczkowski poinformował przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Żurakowskiego, że nadanie patronatu miastu i gminie Świebodzin nie jest możliwe.

Biskup w liście wyjaśnił zainteresowanym, że z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami prawnoliturgicznymi, ani Trójca Święta, ani żadna z trzech Osób Bożych, a więc Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, nie może zostać ogłoszona patronem miejscowości.

W dalszej części listu pisze: - Do natury bowiem patronatu należy pełnienie roli orędownika i opiekuna u Boga, a taką rolę spełniać mogą jedynie osoby stworzone: Najświętsza Maryja Panna, Aniołowie oraz Święci.

Biskup Dyczkowski dla rozjaśnienia tematu skierował przewodniczacego Żurakowskiego do instrukcji o zrozumiałym dla każdego tytule: - De Calendariis particularibus atque Officiorum et Missarum Propriis recognoscendis Kongregacji ds. Kultu Bożego, w: AAS 62/1970/658, nr 28; Nomrae circa patronos constituendos et imagines B. M. Virginis Coronandas, w: AAS 65/1973/277, nr 4.

Treść listu wydała nam się niezwykle interesująca, dlatego postanowiliśmy sprawdzić i porównać przesłanie biskupa z najważniejszym dla chrześcijan dokumentem - Pismem Świętym. Wczytując się w katolickie wydanie Biblii Tysiąclecia zauważyliśmy, że złożone przez biskupa wyjaśnienie w imieniu watykańskiej Kongregacji mija się z prawdą.

W pierwszym liście św. Jana wyraźnie jest napisane: - Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata. (1J 2:1-2 BT).

Powyższy cytat wstępnie wyjaśnił nam naturę patronatu i wskazał na błędną interpretację Pism przez watykańską Kongregację. Nie chcąc jednak opierać się na jednym cytacie poszukiwaliśmy więcej wiarygodnych informacji. W tej samej "Tysiąclatce" tym razem w pierwszym liście św. Tymoteusza znaleźliśmy potwierdzenie cytatu ze św. Jana. - Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2:5 BT).

Skąd w takim razie pojawiły się te różnice między dokumentami, czy doszło do manipulacji w Piśmie Świętym, czy raczej Pismo zostało kłamliwie zinterpretowane?

Św. Paweł w liście do Galatów pisze w sprawie jasno: - Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!. (Ga 1:7-9 BT).

Zatrważające i mocne słowa. Jak widać Paweł z Tarsu stanowczo wskazuje na prawdziwość słów Pisma Świętego i stosownie wskazuje los kłamców. Cóż zatem stało się z naszymi przewodnikami, którym powierzono kierownictwo nad ślepym stadem, kto ma zaopiekować się potrzebującymi duchowego wsparcia, kto nam teraz powie prawdę i co mamy czynić?

Odpowiedzi nadal szukaliśmy w chrześcijańskim przewodniku. W Ewangeli św. Mateusza przeczytaliśmy słowa patrona: - Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. (Mt 15:14 BT).


Wykorzystano cytaty z Pisma Świętego, Starego i Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia) opracowanego przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich - Wydanie trzecie poprawione. (Wyd. Pallottinum, Poznań - Warszawa 1980).

Uchwała Nr L/476/06 Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia patrona miasta i gminy Świebodzin.

Odpowiedź Biskupa Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej Adama Dyczkowskiego z dnia 11 października 2006r. na prośbę Rady Miejskiej, popartą Uchwałą nr L/476/06.

--
Waldemar Roszczuk

Nowy dowódca Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W piątek, 16 marca na placu apelowym w Międzyrzeczu, pułkownik Piotr Malinowski przekazał sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej swojemu następcy pułkownikowi Robertowi Kosowskiemu.

Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie realizuje program korekcji wad postawy

Na początku marca, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie przy współudziale gminy Świebodzin rozpoczęło realizację programu korekcji wad postawy.

Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

W sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Świebodzin. W zakładach drobiarskich Eldrob może dojść do zwolnień grupowych

W związku z trudną sytuacją na rynku oraz problemami efektywności zakładu drobiarskiego, Indykpol wypowiedział zarządowi spółki Eldrob umowę produkcyjną.

W obiektywie

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu prowadzi nabór kandydatów do służby zawodowej w korpusie szeregowych. Kwalifikacje odbywają się w każdy wtorek miesiąca.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

Zamek w Niemodlinie wśród dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych

Zamek Niemodlin znalazł się na prestiżowej liście Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych w 2018 roku.

Please publish modules in offcanvas position.