Pobłądzili w dogmatach...

Uchwała Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin, wprowadziła sporo zamieszania i nieporozumień wśród świebodzińskiej społeczności.

Z uchwały dowiadujemy się, że Rada Miejska mając na uwadze stanowisko lokalnej społeczności, wnioski proboszczów parafii chrześcijańskich kościołów z terenu miasta i gminy Świebodzin, a także realizowaną budowę pomnika Chrystusa, wyraziła wolę ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin.

Burmistrz i przewodniczący Rady zostali upoważnieni do uzgodnienia z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej szczegółów ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin. Po konsultacjach przeprowadzonych w watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, biskup Dyczkowski poinformował przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Żurakowskiego, że nadanie patronatu miastu i gminie Świebodzin nie jest możliwe.

Biskup w liście wyjaśnił zainteresowanym, że z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami prawnoliturgicznymi, ani Trójca Święta, ani żadna z trzech Osób Bożych, a więc Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, nie może zostać ogłoszona patronem miejscowości.

W dalszej części listu pisze: - Do natury bowiem patronatu należy pełnienie roli orędownika i opiekuna u Boga, a taką rolę spełniać mogą jedynie osoby stworzone: Najświętsza Maryja Panna, Aniołowie oraz Święci.

Biskup Dyczkowski dla rozjaśnienia tematu skierował przewodniczacego Żurakowskiego do instrukcji o zrozumiałym dla każdego tytule: - De Calendariis particularibus atque Officiorum et Missarum Propriis recognoscendis Kongregacji ds. Kultu Bożego, w: AAS 62/1970/658, nr 28; Nomrae circa patronos constituendos et imagines B. M. Virginis Coronandas, w: AAS 65/1973/277, nr 4.

Treść listu wydała nam się niezwykle interesująca, dlatego postanowiliśmy sprawdzić i porównać przesłanie biskupa z najważniejszym dla chrześcijan dokumentem - Pismem Świętym. Wczytując się w katolickie wydanie Biblii Tysiąclecia zauważyliśmy, że złożone przez biskupa wyjaśnienie w imieniu watykańskiej Kongregacji mija się z prawdą.

W pierwszym liście św. Jana wyraźnie jest napisane: - Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata. (1J 2:1-2 BT).

Powyższy cytat wstępnie wyjaśnił nam naturę patronatu i wskazał na błędną interpretację Pism przez watykańską Kongregację. Nie chcąc jednak opierać się na jednym cytacie poszukiwaliśmy więcej wiarygodnych informacji. W tej samej "Tysiąclatce" tym razem w pierwszym liście św. Tymoteusza znaleźliśmy potwierdzenie cytatu ze św. Jana. - Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2:5 BT).

Skąd w takim razie pojawiły się te różnice między dokumentami, czy doszło do manipulacji w Piśmie Świętym, czy raczej Pismo zostało kłamliwie zinterpretowane?

Św. Paweł w liście do Galatów pisze w sprawie jasno: - Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!. (Ga 1:7-9 BT).

Zatrważające i mocne słowa. Jak widać Paweł z Tarsu stanowczo wskazuje na prawdziwość słów Pisma Świętego i stosownie wskazuje los kłamców. Cóż zatem stało się z naszymi przewodnikami, którym powierzono kierownictwo nad ślepym stadem, kto ma zaopiekować się potrzebującymi duchowego wsparcia, kto nam teraz powie prawdę i co mamy czynić?

Odpowiedzi nadal szukaliśmy w chrześcijańskim przewodniku. W Ewangeli św. Mateusza przeczytaliśmy słowa patrona: - Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. (Mt 15:14 BT).


Wykorzystano cytaty z Pisma Świętego, Starego i Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia) opracowanego przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich - Wydanie trzecie poprawione. (Wyd. Pallottinum, Poznań - Warszawa 1980).

Uchwała Nr L/476/06 Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia patrona miasta i gminy Świebodzin.

Odpowiedź Biskupa Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej Adama Dyczkowskiego z dnia 11 października 2006r. na prośbę Rady Miejskiej, popartą Uchwałą nr L/476/06.

--
Waldemar Roszczuk

Nowy rok, nowe możliwości dla lubuskich firm - spotkanie dla przedsiębiorców w Świebodzinie

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej zaprasza przedsiębiorców na spotkanie, podczas którego zaprezentowana zostanie bieżąca działalność Organizacji oraz aktualne możliwości sfinansowania rozwoju firmy, dofinansowania promocji gospodarczej oraz dotacji na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. W tym roku minie 50 lat od pierwszej edycji festiwalu

Biuro organizacyjne Lubuskiego Lata Filmowego poinformowało, że tegoroczny festiwal odbędzie się od 24 czerwca do 1 lipca. Tę imprezę można uznać za jubileuszową. W tym roku minie 50 lat od pierwszej edycji festiwalu.

Drożeje przejazd wielkopolskim odcinkiem autostrady A2. Koszt przejazdu od Świecka do Nowego Tomyśla pozostaje bez zmian

Od 2 stycznia ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin dla motocykl i samochodów osobowych oraz pojazdów ponadnormatywnych. Koszt przejazdu od Świecka do Nowego Tomyśla pozostaje bez zmian.

Od nowego roku zmienia się sposób opłacania składek do ZUS. Zakład wprowadza e-Składkę - nową formę rozliczeń

Od stycznia w życie wchodzi e-Składka - nowa forma rozliczeń. Zamiast trzech lub czterech przelewów do ZUS, płatnicy wykonają tylko jeden. Należy przy tym pamiętać, że ze zmianą formy płatności zmienią się także numery rachunków.

W obiektywie

Stare Dobre Małżeństwo w Sulechowskim Domu Kultury

Wieczór pełen magicznej muzyki, na długo pozostanie w pamięci uczestników koncertu Starego Dobrego Małżeństwa w Sulechowie. Zespól zaprezentował nie tylko dobrze znane kawałki, ale też utwory z najnowszej płyty "MEMORABILIA...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

W wodociągu publicznym w miejscowości Gościkowo-Kolonia ujawniono obecność bakterii - paciorkowców kałowych

Inspektor sanitarny w Świebodzinie po zapoznaniu się z wynikami badań wody przeznaczonej do spożycia, pobranej z wodociągu publicznego w miejscowości Gościkowo-Kolonia, poinformował o obecności bakterii - paciorkowców` kałowych. Wodociąg zaopatruje...

Kultura i sztuka

Oblicza artystów. W kręgu narracji Eberharda Hilschera

Zasadniczą część rozprawy stanowią interpretacje wybranych utworów literackich, a ich główną osią są postaci artystów. Odkrywanie ich indywidualnych tożsamości pozwala jednocześnie odsłonić oblicze pisarza spoza głównego nurtu oraz zrewidować jego...

Biznes i finanse

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Kronika wypadków

Mężczyzna w podeszłym wieku doprowadził do wypadku na drodze ekspresowej S3

Do zdarzenia doszło w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na drodze ekspresowej S3 w okolicy Sulechowa. Mężczyzna chcąc jechać w kierunku Świebodzina wybrał nieprawidłowy wjazd kierując się na Zieloną Górę...

Z kraju i ze świata

Starosta hrubieszowski i jego zastępca usłyszeli zarzuty w sprawie nakłaniania do poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień

Zarzuty zostały postawione w efekcie prowadzonego śledztwa przez policjantów z wydziału dw. z korupcją KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Sprawa dotyczy wyłudzenia przez starostwo ponad czterech...

Please publish modules in offcanvas position.