Pobłądzili w dogmatach...

Uchwała Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin, wprowadziła sporo zamieszania i nieporozumień wśród świebodzińskiej społeczności.

Z uchwały dowiadujemy się, że Rada Miejska mając na uwadze stanowisko lokalnej społeczności, wnioski proboszczów parafii chrześcijańskich kościołów z terenu miasta i gminy Świebodzin, a także realizowaną budowę pomnika Chrystusa, wyraziła wolę ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin.

Burmistrz i przewodniczący Rady zostali upoważnieni do uzgodnienia z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej szczegółów ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy Świebodzin. Po konsultacjach przeprowadzonych w watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, biskup Dyczkowski poinformował przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Żurakowskiego, że nadanie patronatu miastu i gminie Świebodzin nie jest możliwe.

Biskup w liście wyjaśnił zainteresowanym, że z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami prawnoliturgicznymi, ani Trójca Święta, ani żadna z trzech Osób Bożych, a więc Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, nie może zostać ogłoszona patronem miejscowości.

W dalszej części listu pisze: - Do natury bowiem patronatu należy pełnienie roli orędownika i opiekuna u Boga, a taką rolę spełniać mogą jedynie osoby stworzone: Najświętsza Maryja Panna, Aniołowie oraz Święci.

Biskup Dyczkowski dla rozjaśnienia tematu skierował przewodniczacego Żurakowskiego do instrukcji o zrozumiałym dla każdego tytule: - De Calendariis particularibus atque Officiorum et Missarum Propriis recognoscendis Kongregacji ds. Kultu Bożego, w: AAS 62/1970/658, nr 28; Nomrae circa patronos constituendos et imagines B. M. Virginis Coronandas, w: AAS 65/1973/277, nr 4.

Treść listu wydała nam się niezwykle interesująca, dlatego postanowiliśmy sprawdzić i porównać przesłanie biskupa z najważniejszym dla chrześcijan dokumentem - Pismem Świętym. Wczytując się w katolickie wydanie Biblii Tysiąclecia zauważyliśmy, że złożone przez biskupa wyjaśnienie w imieniu watykańskiej Kongregacji mija się z prawdą.

W pierwszym liście św. Jana wyraźnie jest napisane: - Dzieci moje, piszę wam to dlatego, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca - Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata. (1J 2:1-2 BT).

Powyższy cytat wstępnie wyjaśnił nam naturę patronatu i wskazał na błędną interpretację Pism przez watykańską Kongregację. Nie chcąc jednak opierać się na jednym cytacie poszukiwaliśmy więcej wiarygodnych informacji. W tej samej "Tysiąclatce" tym razem w pierwszym liście św. Tymoteusza znaleźliśmy potwierdzenie cytatu ze św. Jana. - Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2:5 BT).

Skąd w takim razie pojawiły się te różnice między dokumentami, czy doszło do manipulacji w Piśmie Świętym, czy raczej Pismo zostało kłamliwie zinterpretowane?

Św. Paweł w liście do Galatów pisze w sprawie jasno: - Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!. (Ga 1:7-9 BT).

Zatrważające i mocne słowa. Jak widać Paweł z Tarsu stanowczo wskazuje na prawdziwość słów Pisma Świętego i stosownie wskazuje los kłamców. Cóż zatem stało się z naszymi przewodnikami, którym powierzono kierownictwo nad ślepym stadem, kto ma zaopiekować się potrzebującymi duchowego wsparcia, kto nam teraz powie prawdę i co mamy czynić?

Odpowiedzi nadal szukaliśmy w chrześcijańskim przewodniku. W Ewangeli św. Mateusza przeczytaliśmy słowa patrona: - Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną. (Mt 15:14 BT).


Wykorzystano cytaty z Pisma Świętego, Starego i Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia) opracowanego przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich - Wydanie trzecie poprawione. (Wyd. Pallottinum, Poznań - Warszawa 1980).

Uchwała Nr L/476/06 Rady Miejskiej w Świebodzinie z dnia 29 września 2006r. w sprawie woli ustanowienia patrona miasta i gminy Świebodzin.

Odpowiedź Biskupa Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej Adama Dyczkowskiego z dnia 11 października 2006r. na prośbę Rady Miejskiej, popartą Uchwałą nr L/476/06.

--
Waldemar Roszczuk

Akt oskarżenia za spowodowanie wypadku karetką ze skutkiem śmiertelnym

Prokurator Rejonowy w Świebodzinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 25-letniemu mężczyźnie - kierowcy karetki pogotowia ratunkowego, który w dniu 09 maja br. na odcinku drogi wojewódzkiej Kije - Sulechów, nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w...

Media Expert jeszcze raz zapłaci za oceny

Spoty radiowe reklamujące promocję „Płacimy za oceny” w sklepach Media Expert mogły wprowadzać w błąd - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Konsumenci nie dowiedzieli się ze spotów, że najpierw muszą wydać trzysta złotych, a...

Saperzy wywieźli z posesji mieszkańca Wolimirzyc ponad trzysta sztuk granatów i pocisków moździerzowych

Mężczyzna przez lata, w okolicznych lasach i na polach zbierał amunicję z czasów drugiej wojny światowej. Ze swojej zagrody w Wolimirzycach (pow. świebodziński) uczynił arsenał. Domowymi sposobami rozbrajał pociski i ciął łuski, a uzyskany materiał...

W obiektywie

Monety z herbem Świebodzina

W świebodzińskim Muzeum Regionalnym można nabyć monetę pamiątkową. Co więcej, monetę można wybić własnoręcznie!

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Migrena - jak pokonać silny ból głowy?

Ból głowy to dolegliwość, która w większym lub mniejszym stopniu dotyka niemal każdego z nas. Jednym z najbardziej znanych jest ból migrenowy, który może dotyczyć nawet połowy dorosłej populacji. Jaka...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Sankcje stosowane przez ZUS w stosunku do dłużników składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest uprawniony do kierowania wniosków do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce popełnienia czynu, o ukaranie grzywną dłużników z...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Lubuszanie poszkodowani w wypadku autobusowym, do którego doszło na drodze S3 w powiecie polkowickim na Dolnym Śląsku

Do zdarzenia doszło 6 grudnia przed godziną 21.00 na drodze S3 nieopodal miejscowości Sucha Górna w powiecie polkowickim. Autokar przewożący podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyrzeczu i Pszczewie zjechał z...

Z kraju i ze świata

Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?

Skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, dwadzieścia spółek Skarbu Państwa wydało ponad 1,5 mld zł na działalność sponsoringową oraz zakup usług doradczych i medialnych. Większość z nich, mimo wydatkowania ogromnych sum...

Please publish modules in offcanvas position.