Przy starostwie powstało mobilne biuro porad obywatelskich. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z usług prawnika, psychologa i mediatora

W Starostwie Powiatowym w Świebodzinie odbyło się oficjalne otwarcie Biura Porad Obywatelskich. Dzięki podpisanej dziś umowie mieszkańcy powiatu świebodzińskiego bezpłatnie będą mogli korzystać z porad psychologa, prawnika, mediatora i terapeuty uzależnień.

Inicjatywa realizowana jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Obywatelskiej "Civis Sum". W otwarciu udział wzięli starosta Zbigniew Szumski, sekretarz Tomasz Olesiak oraz przedstawiciele stowarzyszenia z członkiem zarządu Anną Kurp na czele. Starosta przyznał, że istnienie biura jest koniecznością, jednocześnie wskazał na utrudnienia systemowe i brak środków finansowych, z jakimi muszą borykać się samorządy.

- Podchodzimy z rezerwą do inicjatyw, dostrzegając jednocześnie konieczność świadczenia tego typu usług. Pomysł, który się pojawił jest bardzo potrzebny. Ze strony powiatu będziemy obserwować, czy usługi prawne na podstawowym poziomie będą cieszyły się dużą popularnością i będą efektywne w powiecie. Musi zostać stworzona rama systemowa, by inicjatywy społeczne mogły być realizowane. Mamy doświadczenie, powiatowy rzecznik konsumentów jest jedną z instytucji, która zapracowała sobie na dobrą markę i jest doceniana przez mieszkańców - mówił Z. Szumski.

Przed podpisaniem umowy głos zabrała również A. Kurp, która pokrótce scharakteryzowała działalność stowarzyszenia.

- Stowarzyszenie prowadzi biuro porad od 11 lat. Porady udzielne są bezpłatnie. Na samym początku było ich ok 300-600 rocznie. W ubiegłym roku doradzaliśmy ponad 3 tysiące razy. Z roku na rok liczba świadczonych usług rośnie. Naszymi klientami są mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego oraz nowosolskiego. Poziom terytorialny wciąż się rozszerza, stąd też pomysł, by rozszerzyć pole naszej działalności. Otworzyliśmy biura w: Żarach, Żaganiu, Krośnie Odrzańskim. Dzisiaj spotykamy się, aby otworzyć takie biuro w Świebodzinie. Mamy sygnały, że punkty w innych miejscowościach cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jestem przekonana, że w Świebodzinie nie będzie tzw. "pustych przebiegów". Oferujemy pomoc wielu specjalistów. Nie chodzi nam tylko o samo udzielenie pomocy prawnej, ale o to, by konkretna sprawa została rozwiązana. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Projekt finansowany jest ze środków norweskich - zakończyła A. Kurp.


W ramach projektu, jakim jest Biuro Porad Obywatelskich, doradcy stowarzyszenia będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Stowarzyszenie zapewnia ponadto możliwość spotkania z innymi specjalistami (psychologiem, terapeutą uzależnień, mediatorem itp.), możliwość wsparcia asystenta obywatelskiego (może on towarzyszyć klientowi podczas załatwiania spraw w urzędach), czy organizację spotkań tematycznych dla mieszkańców powiatu.

Doradcy Biura Porad Obywatelskich przyjmować będą interesantów w poniedziałki w godzinach 12.00 - 17.00 w budynku "B" Starostwa Powiatowego przy ul. Piłsudskiego 18, pokój nr 6.

--
Opr. Daria Skowronek, fot. Ewa Wójcik

Nowy dowódca Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W piątek, 16 marca na placu apelowym w Międzyrzeczu, pułkownik Piotr Malinowski przekazał sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej swojemu następcy pułkownikowi Robertowi Kosowskiemu.

Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

W sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Świebodzin. W zakładach drobiarskich Eldrob może dojść do zwolnień grupowych

W związku z trudną sytuacją na rynku oraz problemami efektywności zakładu drobiarskiego, Indykpol wypowiedział zarządowi spółki Eldrob umowę produkcyjną.

Siódma edycja Seminarium Świebodzińskich Sztuk i Sportów Walki

Za niespełna dwa tygodnie, w naszym mieście odbędzie się siódma edycja Seminarium Świebodzińskich Sztuk i Sportów Walki.

W obiektywie

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu prowadzi nabór kandydatów do służby zawodowej w korpusie szeregowych. Kwalifikacje odbywają się w każdy wtorek miesiąca.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

Zamek w Niemodlinie wśród dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych

Zamek Niemodlin znalazł się na prestiżowej liście Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych w 2018 roku.

Please publish modules in offcanvas position.