Pomoc dla jeleni

Stado jeleni utknęło na środku oblodzonego jeziora Niesłysz. Na ląd, wymęczone i zziębnięte zwierzęta wydostali świebodzińscy strażacy. Jak się okazało, stado nie znalazło się tam przypadkowo. Jelenie na lód zostały zagonione przez tak zwanych zbieraczy poroży. Komisja weterynaryjna stwierdziła liczne obrażenia u zwierząt. Obecnie sprawą zajmuje się straż leśna.

 


Informację o stadzie jeleni na tafli lodu, świebodzińskim strażakom przekazał wędkarz. Po dotarciu ratowników nad jezioro okazało się, że nie był to żart. Na lodzie znajdowało się siedem dorodnych jeleni, które co rusz przewracały się na śliskiej nawierzchni lodu podczas podejmowania prób zejścia na brzeg.

 

W końcu jelenie poddały się, wymęczone legły na zimnym lodzie. Strażacy po stwierdzeniu, że grubość lodu pozwala na bezpieczne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej zwierząt wraz z leśniczym udali się w kierunku jeleni. Podczas akcji, u ratowników pojawiły się obawy o zachowanie dzikich zwierząt. Jelenie jednak były tak wycieńczone, że nie reagowały na strażaków. Zwierzęta przeciągnięto na brzeg za pomocą lin.

Niestety, trzy z siedmiu jeleni wejście na zamarznięte jezioro przypłaciły życiem. Zwierzęta na lód nie weszły z własnej woli, zostały tam zagonione przez nękających je o tej porze roku zbieraczy tzw. zrzutów (poroży).

Komisja weterynaryjna, która pojawiła się na miejscu, stwierdziła, że zwierzęta miały pozrywane mięśnie klatek piersiowych i brzucha, połamane miały badyle (nogi jelenia) i szczęki.

Jak mówią świadkowie gonione stado liczyło 21 sztuk. 14 jeleni zdołało zejść z lodu o własnych siłach. Obecnie sprawą zajmuje się straż leśna.

--

Źródło: PPSP w Świebodzinie

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.