Pomoc dla jeleni

Stado jeleni utknęło na środku oblodzonego jeziora Niesłysz. Na ląd, wymęczone i zziębnięte zwierzęta wydostali świebodzińscy strażacy. Jak się okazało, stado nie znalazło się tam przypadkowo. Jelenie na lód zostały zagonione przez tak zwanych zbieraczy poroży. Komisja weterynaryjna stwierdziła liczne obrażenia u zwierząt. Obecnie sprawą zajmuje się straż leśna.

 


Informację o stadzie jeleni na tafli lodu, świebodzińskim strażakom przekazał wędkarz. Po dotarciu ratowników nad jezioro okazało się, że nie był to żart. Na lodzie znajdowało się siedem dorodnych jeleni, które co rusz przewracały się na śliskiej nawierzchni lodu podczas podejmowania prób zejścia na brzeg.

 

W końcu jelenie poddały się, wymęczone legły na zimnym lodzie. Strażacy po stwierdzeniu, że grubość lodu pozwala na bezpieczne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej zwierząt wraz z leśniczym udali się w kierunku jeleni. Podczas akcji, u ratowników pojawiły się obawy o zachowanie dzikich zwierząt. Jelenie jednak były tak wycieńczone, że nie reagowały na strażaków. Zwierzęta przeciągnięto na brzeg za pomocą lin.

Niestety, trzy z siedmiu jeleni wejście na zamarznięte jezioro przypłaciły życiem. Zwierzęta na lód nie weszły z własnej woli, zostały tam zagonione przez nękających je o tej porze roku zbieraczy tzw. zrzutów (poroży).

Komisja weterynaryjna, która pojawiła się na miejscu, stwierdziła, że zwierzęta miały pozrywane mięśnie klatek piersiowych i brzucha, połamane miały badyle (nogi jelenia) i szczęki.

Jak mówią świadkowie gonione stado liczyło 21 sztuk. 14 jeleni zdołało zejść z lodu o własnych siłach. Obecnie sprawą zajmuje się straż leśna.

--

Źródło: PPSP w Świebodzinie

Babimost. Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Miasto Rocka

W związku z jubileuszową edycją Festiwalu Miasto Rocka, w tym roku organizatorzy zmienili charakter imprezy. Na scenie wystąpią laureaci poprzednich edycji, będą to najlepsze zespoły rockowe, które gościły w Babimoście...

Porażka systemu ewidencji pojazdów kosztuje nas grube miliony

System CEPIK zamiast usprawnić pracę wydziałów komunikacji, wprowadził chaos i utrudnił właścicielom pojazdów załatwienie spraw urzędowych. Pierwotną wartość prac przy budowie systemu CEPiK 2.0 oszacowano na blisko 150 mln zł. Ministerstwo Cyfryzacji zwiększyło tę kwotę...

Kalinowe Pola. Posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kwietniowe posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji "Nie dla smogu - tak dla węgla". Wyjazdowe spotkanie radnych odbyło się w "Kalinowych Polach" w gminie Skąpe...

19-latek strzelał do uczniów grających w piłkę na szkolnym boisku

Dwóch uczniów Technikum Leśnego w Rogozińcu zostało pokrzywdzonych w wyniku bezmyślnego wykorzystania repliki broni palnej ASG przez 19-latka uczącego się w tej samej placówce oświatowej.

W obiektywie

Zameczek w Łagowie

Obiekt położony jest na wzniesieniu w otoczeniu Sulęcińsko-Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora i przystani wodnej można dojść w minutę. Przed budynkiem rosną kwiaty i krzewy, a już za kilka dni...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Świebodzin. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

Dziś przed godz. 14.00 na skrzyżowaniu drogi przy zjeździe z Zielonej Góry doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.