Tlenek węgla w akcji

Badanie detektoremO tlenku węgla i jego zabójczej sile, na łamach portalu pisaliśmy niejednokrotnie. Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób.

Tlenek zabijał również w Świebodzinie. Niestety po raz kolejny w naszym mieście, prawdopodobną przyczyną śmierci mieszkańca był właśnie czad.

{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
W ubiegły piątek w jednym z mieszkań przy ulicy Sikorskiego ekipa ratownictwa medycznego udzielała pomocy dwóm osobom, u których podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Pomimo usilnych działań ratowników, jednej osoby nie udało się uratować. Druga z objawami zatrucia trafiła do świebodzińskiego szpitala.

Na miejscu zdarzenia, zastęp straży pożarnej dokonał trzech pomiarów detektorem, podczas których nie stwierdzono występowania gazów niebezpiecznych. Jednak przed  przybyciem strażaków piec gazowy został wyłączony, a pomieszczenia przewietrzone, co mogło mieć wpływ na wynik prowadzonych badań.

Strażacy są wzywani, gdy zachodzi podejrzenie występowania tlenku węgla. Co roku, takich interwencji w powiecie świebodzińskim, strażacy odnotowują kilkanaście - foto: straz.re.pl

Tlenek węgla atakuje cicho. Jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Zmysły człowieka pomijają jego obecność. Powstaje w wyniku złego spalania i niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych.

W ubiegłym roku świebodziński magistrat wyposażył część mieszkań komunalnych w urządzenia, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, właśnie przed pojawieniem się czadu. Działania te mają ogromną zaletę. Za niewielką cenę urządzenia - detektora można uchronić niejedno ludzkie życie.

Dodatkowo w kuchniach i łazienkach lokali gminnych, systematycznie montowane są wywietrzniki zapewniające lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

(wr)

Nieoznakowany radiowóz dla świebodzińskiej drogówki

Od kilku dni świebodzińska drogówka dysponuje jednym z najszybszych modeli samochodów marki BMW serii 3. Samochód został przekazany przez komendę główną podczas powiatowych obchodów Święta Policji.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

W obiektywie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie przejmie piwnice ratusza, w których dawniej mieściła się kawiarnia Gotycka

Na wniosek dyrektora Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu z lokalną jednostką kultury na czas nieoznaczony na część nieruchomości zabudowanej, stanowiącej pomieszczenia piwnic ratusza...

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Karuzela VAT. Wyłudzenia sięgają blisko siedmiu milionów złotych

Wspólne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziły do zatrzymania czterech osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Grupa działała na terenie...

Please publish modules in offcanvas position.