Tlenek węgla w akcji

Badanie detektoremO tlenku węgla i jego zabójczej sile, na łamach portalu pisaliśmy niejednokrotnie. Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób.

Tlenek zabijał również w Świebodzinie. Niestety po raz kolejny w naszym mieście, prawdopodobną przyczyną śmierci mieszkańca był właśnie czad.

{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
W ubiegły piątek w jednym z mieszkań przy ulicy Sikorskiego ekipa ratownictwa medycznego udzielała pomocy dwóm osobom, u których podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Pomimo usilnych działań ratowników, jednej osoby nie udało się uratować. Druga z objawami zatrucia trafiła do świebodzińskiego szpitala.

Na miejscu zdarzenia, zastęp straży pożarnej dokonał trzech pomiarów detektorem, podczas których nie stwierdzono występowania gazów niebezpiecznych. Jednak przed  przybyciem strażaków piec gazowy został wyłączony, a pomieszczenia przewietrzone, co mogło mieć wpływ na wynik prowadzonych badań.

Strażacy są wzywani, gdy zachodzi podejrzenie występowania tlenku węgla. Co roku, takich interwencji w powiecie świebodzińskim, strażacy odnotowują kilkanaście - foto: straz.re.pl

Tlenek węgla atakuje cicho. Jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Zmysły człowieka pomijają jego obecność. Powstaje w wyniku złego spalania i niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych.

W ubiegłym roku świebodziński magistrat wyposażył część mieszkań komunalnych w urządzenia, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, właśnie przed pojawieniem się czadu. Działania te mają ogromną zaletę. Za niewielką cenę urządzenia - detektora można uchronić niejedno ludzkie życie.

Dodatkowo w kuchniach i łazienkach lokali gminnych, systematycznie montowane są wywietrzniki zapewniające lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

(wr)

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.