Tlenek węgla w akcji

Badanie detektoremO tlenku węgla i jego zabójczej sile, na łamach portalu pisaliśmy niejednokrotnie. Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób.

Tlenek zabijał również w Świebodzinie. Niestety po raz kolejny w naszym mieście, prawdopodobną przyczyną śmierci mieszkańca był właśnie czad.

{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
W ubiegły piątek w jednym z mieszkań przy ulicy Sikorskiego ekipa ratownictwa medycznego udzielała pomocy dwóm osobom, u których podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Pomimo usilnych działań ratowników, jednej osoby nie udało się uratować. Druga z objawami zatrucia trafiła do świebodzińskiego szpitala.

Na miejscu zdarzenia, zastęp straży pożarnej dokonał trzech pomiarów detektorem, podczas których nie stwierdzono występowania gazów niebezpiecznych. Jednak przed  przybyciem strażaków piec gazowy został wyłączony, a pomieszczenia przewietrzone, co mogło mieć wpływ na wynik prowadzonych badań.

Strażacy są wzywani, gdy zachodzi podejrzenie występowania tlenku węgla. Co roku, takich interwencji w powiecie świebodzińskim, strażacy odnotowują kilkanaście - foto: straz.re.pl

Tlenek węgla atakuje cicho. Jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Zmysły człowieka pomijają jego obecność. Powstaje w wyniku złego spalania i niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych.

W ubiegłym roku świebodziński magistrat wyposażył część mieszkań komunalnych w urządzenia, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, właśnie przed pojawieniem się czadu. Działania te mają ogromną zaletę. Za niewielką cenę urządzenia - detektora można uchronić niejedno ludzkie życie.

Dodatkowo w kuchniach i łazienkach lokali gminnych, systematycznie montowane są wywietrzniki zapewniające lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

(wr)

Babimost. Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Miasto Rocka

W związku z jubileuszową edycją Festiwalu Miasto Rocka, w tym roku organizatorzy zmienili charakter imprezy. Na scenie wystąpią laureaci poprzednich edycji, będą to najlepsze zespoły rockowe, które gościły w Babimoście...

Porażka systemu ewidencji pojazdów kosztuje nas grube miliony

System CEPIK zamiast usprawnić pracę wydziałów komunikacji, wprowadził chaos i utrudnił właścicielom pojazdów załatwienie spraw urzędowych. Pierwotną wartość prac przy budowie systemu CEPiK 2.0 oszacowano na blisko 150 mln zł. Ministerstwo Cyfryzacji zwiększyło tę kwotę...

Kalinowe Pola. Posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kwietniowe posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji "Nie dla smogu - tak dla węgla". Wyjazdowe spotkanie radnych odbyło się w "Kalinowych Polach" w gminie Skąpe...

19-latek strzelał do uczniów grających w piłkę na szkolnym boisku

Dwóch uczniów Technikum Leśnego w Rogozińcu zostało pokrzywdzonych w wyniku bezmyślnego wykorzystania repliki broni palnej ASG przez 19-latka uczącego się w tej samej placówce oświatowej.

W obiektywie

Zameczek w Łagowie

Obiekt położony jest na wzniesieniu w otoczeniu Sulęcińsko-Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora i przystani wodnej można dojść w minutę. Przed budynkiem rosną kwiaty i krzewy, a już za kilka dni...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Świebodzin. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

Dziś przed godz. 14.00 na skrzyżowaniu drogi przy zjeździe z Zielonej Góry doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.