Poczdam. Polsko-niemiecki szczyt kolejowy

KolejJednym z tematów polsko-niemieckiego "szczytu kolejowego" w Poczdamie była budowa nowego mostu kolejowego na linii Kietz-Kostrzyn. Strona niemiecka zobowiązała się sfinansować tę inwestycję.

Gospodarzem konferencji był premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Hugo Gratza - przedstawiciel federalnego ministerstwa ds. transportu i infrastruktury cyfrowej, dr Joachim Trettin - prezes DB Regio AG i pełnomocnik niemieckiego przewoźnika kolejowego Deutsche Bahn AG oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Stronę polską reprezentowali m.in. Andrzej Bittel podsekretarz stanu z ministerstwa infrastruktury, Krzysztof Mamiński prezes PKP S.A. i Renata Szczęch podsekretarz stanu z ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Woj. lubuskie reprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Strony zgodnie ustaliły, że budowa nowych mostów jest ważna i potrzebna dla polsko-niemieckiej komunikacji. Dostrzegły jednak problem. Chodzi o konieczność uwzględnienia w pracach projektowych parametrów technicznych wynikających z planowanego rozwoju żeglugi po Odrzańskiej Drodze Wodnej. Do chwili obecnej polskie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie określiło jeszcze wymaganej wysokości toru żeglownego oraz wysokości wody żeglownej, co paraliżuje dalsze prace projektowe.

Pismo w tej sprawie skierowała do premiera Morawieckiego Elżbieta Polak. - Wciąż nie mamy jeszcze na to odpowiedzi - mówiła marszałek. Przypomniała, że samorząd województwa ma ten sam problem w związku z projektowanym mostem na Odrze w Milsku. - Obowiązujący parametr wysokości wody żeglownej utracił ważność w grudniu ubiegłego roku, a wartości nowego wciąż nie ustalono. Rezultatem tego jest wstrzymanie realizacji tego projektu. W obecnym stanie prawnym wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji nie może przystąpić do jej realizacji, natomiast dalsze utrzymywanie tego stanu naraża województwo na milionowe straty z tytułu roszczeń wykonawcy oraz kar umownych - podkreśliła E. Polak.

Uczestnicy szczytu wnioskowali, by strona polska powołała koordynatora, który zająłby się rozwiązywaniem problemów proceduralnych dotyczących planowanego mostu kolejowego w Kostrzynie. Zwłaszcza, że inwestycja ta jest określana jako największe przedsięwzięcie inżynieryjne w Brandenburgii, a budowa tego mostu jest koniecznością, gdyż ze względu na zły stan obecnej konstrukcji, pociągi na trasie Kostrzyn-Berlin zmuszone są ograniczać prędkość do 30 km na godzinę.

Zależy nam, by powołany koordynator zaangażował się w rozwiązanie tych problemów. Bardzo proszę o przyspieszenie tych uzgodnień leżących po stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jako samorząd województwa jesteśmy bardzo zdeterminowani, by uzyskać jak najlepsze efekty w dziedzinie transportu - zaznaczyła marszałek Polak.

Podczas szczytu rozmawiano także o nowych połączeniach bezpośrednich na linii Berlin-Wrocław i dalszym funkcjonowaniu Pociągu do Kultury. - Dziękuję za Pociąg do Kultury, bo on także mknie przez Ziemię Lubuską - mówiła marszałek Polak. - Ale zależy nam również na połączeniu kolejowym Berlin-Wrocław przez Zieloną Górę. Chcemy nadal dofinansowywać bezpośrednie połączenia Zielonej Góry z Berlinem i Gorzowa z Berlinem. To pokazuje jak dużą wagę przywiązujemy do transgranicznych połączeń kolejowych.

Rozmawiano również o połączeniach Berlin-Szczecin i Berlin-Warszawa, a po obradach szczytu podpisano porozumienie rządu RFN z landami Berlina i Brandenburgii w sprawie finansowania rozbudowy połączenia Berlin-Angermunde. Uzgodniono także, że na kolejnym polsko-niemieckim szczycie kolejowym będą poruszone nie tylko tematy przewozów pasażerskich ale także towarowych.

Obrady odbywały się w zabytkowej odrestaurowanej Akademii Deutsche Bahn w Poczdamie.

Inf. prasowa, fot. Waldemar Roszczuk

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

Kultura i sztuka

Grupa plastyczna zakończyła rok

21 czerwca w Galerii Inspiracje odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych „Coś mojego”. Autorami prac byli członkowie Grupy Plastycznej Świebodzińskiego Domu Kultury - dzieci i młodzież.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Ołobok. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

W niedzielę, około godz. 20.00 w Ołoboku (gm. Skąpe), na skrzyżowaniu drogi w kierunku Wilkowa doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem.

Z kraju i ze świata

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajmują się sprawą budowy obiektu w Stobnicy

Sprawą budowy obiektu w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej zajęli się kontrolerzy z poznańskiego CBA. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu złożyli wniosek o udostępnienie dokumentów dotyczących postępowań w...

Please publish modules in offcanvas position.