Poczdam. Polsko-niemiecki szczyt kolejowy

KolejJednym z tematów polsko-niemieckiego "szczytu kolejowego" w Poczdamie była budowa nowego mostu kolejowego na linii Kietz-Kostrzyn. Strona niemiecka zobowiązała się sfinansować tę inwestycję.

Gospodarzem konferencji był premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Hugo Gratza - przedstawiciel federalnego ministerstwa ds. transportu i infrastruktury cyfrowej, dr Joachim Trettin - prezes DB Regio AG i pełnomocnik niemieckiego przewoźnika kolejowego Deutsche Bahn AG oraz ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Stronę polską reprezentowali m.in. Andrzej Bittel podsekretarz stanu z ministerstwa infrastruktury, Krzysztof Mamiński prezes PKP S.A. i Renata Szczęch podsekretarz stanu z ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Woj. lubuskie reprezentowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Strony zgodnie ustaliły, że budowa nowych mostów jest ważna i potrzebna dla polsko-niemieckiej komunikacji. Dostrzegły jednak problem. Chodzi o konieczność uwzględnienia w pracach projektowych parametrów technicznych wynikających z planowanego rozwoju żeglugi po Odrzańskiej Drodze Wodnej. Do chwili obecnej polskie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie określiło jeszcze wymaganej wysokości toru żeglownego oraz wysokości wody żeglownej, co paraliżuje dalsze prace projektowe.

Pismo w tej sprawie skierowała do premiera Morawieckiego Elżbieta Polak. - Wciąż nie mamy jeszcze na to odpowiedzi - mówiła marszałek. Przypomniała, że samorząd województwa ma ten sam problem w związku z projektowanym mostem na Odrze w Milsku. - Obowiązujący parametr wysokości wody żeglownej utracił ważność w grudniu ubiegłego roku, a wartości nowego wciąż nie ustalono. Rezultatem tego jest wstrzymanie realizacji tego projektu. W obecnym stanie prawnym wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji nie może przystąpić do jej realizacji, natomiast dalsze utrzymywanie tego stanu naraża województwo na milionowe straty z tytułu roszczeń wykonawcy oraz kar umownych - podkreśliła E. Polak.

Uczestnicy szczytu wnioskowali, by strona polska powołała koordynatora, który zająłby się rozwiązywaniem problemów proceduralnych dotyczących planowanego mostu kolejowego w Kostrzynie. Zwłaszcza, że inwestycja ta jest określana jako największe przedsięwzięcie inżynieryjne w Brandenburgii, a budowa tego mostu jest koniecznością, gdyż ze względu na zły stan obecnej konstrukcji, pociągi na trasie Kostrzyn-Berlin zmuszone są ograniczać prędkość do 30 km na godzinę.

Zależy nam, by powołany koordynator zaangażował się w rozwiązanie tych problemów. Bardzo proszę o przyspieszenie tych uzgodnień leżących po stronie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jako samorząd województwa jesteśmy bardzo zdeterminowani, by uzyskać jak najlepsze efekty w dziedzinie transportu - zaznaczyła marszałek Polak.

Podczas szczytu rozmawiano także o nowych połączeniach bezpośrednich na linii Berlin-Wrocław i dalszym funkcjonowaniu Pociągu do Kultury. - Dziękuję za Pociąg do Kultury, bo on także mknie przez Ziemię Lubuską - mówiła marszałek Polak. - Ale zależy nam również na połączeniu kolejowym Berlin-Wrocław przez Zieloną Górę. Chcemy nadal dofinansowywać bezpośrednie połączenia Zielonej Góry z Berlinem i Gorzowa z Berlinem. To pokazuje jak dużą wagę przywiązujemy do transgranicznych połączeń kolejowych.

Rozmawiano również o połączeniach Berlin-Szczecin i Berlin-Warszawa, a po obradach szczytu podpisano porozumienie rządu RFN z landami Berlina i Brandenburgii w sprawie finansowania rozbudowy połączenia Berlin-Angermunde. Uzgodniono także, że na kolejnym polsko-niemieckim szczycie kolejowym będą poruszone nie tylko tematy przewozów pasażerskich ale także towarowych.

Obrady odbywały się w zabytkowej odrestaurowanej Akademii Deutsche Bahn w Poczdamie.

Inf. prasowa, fot. Waldemar Roszczuk

Saperzy wywieźli z posesji mieszkańca Wolimirzyc ponad trzysta sztuk granatów i pocisków moździerzowych

Mężczyzna przez lata, w okolicznych lasach i na polach zbierał amunicję z czasów drugiej wojny światowej. Ze swojej zagrody w Wolimirzycach (pow. świebodziński) uczynił arsenał. Domowymi sposobami rozbrajał pociski i ciął łuski, a uzyskany materiał...

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Jest porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA...

Please publish modules in offcanvas position.