Autostradą do Berlina

Już za 6 miesięcy będziemy mogli szybko i wygodnie przejechać autostradą A2 do Berlina. W rekordowo krótkim czasie spółka koncesyjna oraz firma realizacyjna wykonały ogromną pracę i wyprzedziły realizację budowy na wielu polach względem przyjętego ze stroną rządową harmonogramu.

Autostrada A2 do Świecka zostanie udostępniona do ruchu na całej długości już w końcu listopada br., a ostateczne zakończenie prac budowlanych wraz z uruchomieniem poboru opłat nastąpi najpóźniej do 20 maja przyszłego roku. Oznacza to bezpłatne korzystanie z autostrady przez okres około 6 miesięcy.

- Będzie to najdłuższa w Polsce i najnowocześniejsza trasa autostradowa spełniająca marzenia Polaków o swobodnym dostępie do sieci autostrad europejskich. Jest to jednocześnie największy w Europie drogowy plac budowy, na którym w szczycie sezonu budowlanego pracuje nawet ponad 2 tys. osób – mówi Andrzej Patalas, prezes Autostrady Wielkopolskiej S.A. II. - Termin oddania autostrady do użytku wynikający z umowy z rządem to maj 2012, ale my stajemy na głowie, żeby kierowcy mogli podróżować do Świecka już pod koniec tego roku - dodaje.

Szybka i sprawna realizacja budowy, która rozpoczęła się w lipcu 2009 r., możliwa jest m.in. dzięki modelowej współpracy z Urzędami Wojewódzkimi oraz dzięki potencjałowi dużego koncernu budowlanego - firmy Strabag Sp. z o.o., głównego wykonawcy robót, który zapewnił uruchomienie prac budowlanych na całym 106. km odcinku autostrady.

Budowa tego newralgicznego fragmentu autostrady stawiana jest jako wzór nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. W opinii głównego kredytodawcy realizacji autostrady do Świecka, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budowa wykonywana jest wzorcowo i z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska.

W chwili obecnej, przy budowie autostrady pracuje ponad dwa tys. osób. Na budowie pracują 2 zestawy do układania nawierzchni betonowej, które przy sprzyjających warunkach pogodowych są w stanie układać ponad 20 km na miesiąc. Na całej trasie przewidziano budowę 84 mostów. Obecnie stan zaawansowania budowy 71 mostów wynosi ponad 90% - pozostały do wykonania jedynie prace wykończeniowe. Całkowity koszt budowy autostrady to 1 mld 298 mln euro.

--
Informacja: Autostrada Wielkopolska S.A. II, foto: AWSA II, red. Portal Wielkopolski

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.