Autostradą do Berlina

Już za 6 miesięcy będziemy mogli szybko i wygodnie przejechać autostradą A2 do Berlina. W rekordowo krótkim czasie spółka koncesyjna oraz firma realizacyjna wykonały ogromną pracę i wyprzedziły realizację budowy na wielu polach względem przyjętego ze stroną rządową harmonogramu.

Autostrada A2 do Świecka zostanie udostępniona do ruchu na całej długości już w końcu listopada br., a ostateczne zakończenie prac budowlanych wraz z uruchomieniem poboru opłat nastąpi najpóźniej do 20 maja przyszłego roku. Oznacza to bezpłatne korzystanie z autostrady przez okres około 6 miesięcy.

- Będzie to najdłuższa w Polsce i najnowocześniejsza trasa autostradowa spełniająca marzenia Polaków o swobodnym dostępie do sieci autostrad europejskich. Jest to jednocześnie największy w Europie drogowy plac budowy, na którym w szczycie sezonu budowlanego pracuje nawet ponad 2 tys. osób – mówi Andrzej Patalas, prezes Autostrady Wielkopolskiej S.A. II. - Termin oddania autostrady do użytku wynikający z umowy z rządem to maj 2012, ale my stajemy na głowie, żeby kierowcy mogli podróżować do Świecka już pod koniec tego roku - dodaje.

Szybka i sprawna realizacja budowy, która rozpoczęła się w lipcu 2009 r., możliwa jest m.in. dzięki modelowej współpracy z Urzędami Wojewódzkimi oraz dzięki potencjałowi dużego koncernu budowlanego - firmy Strabag Sp. z o.o., głównego wykonawcy robót, który zapewnił uruchomienie prac budowlanych na całym 106. km odcinku autostrady.

Budowa tego newralgicznego fragmentu autostrady stawiana jest jako wzór nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. W opinii głównego kredytodawcy realizacji autostrady do Świecka, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budowa wykonywana jest wzorcowo i z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska.

W chwili obecnej, przy budowie autostrady pracuje ponad dwa tys. osób. Na budowie pracują 2 zestawy do układania nawierzchni betonowej, które przy sprzyjających warunkach pogodowych są w stanie układać ponad 20 km na miesiąc. Na całej trasie przewidziano budowę 84 mostów. Obecnie stan zaawansowania budowy 71 mostów wynosi ponad 90% - pozostały do wykonania jedynie prace wykończeniowe. Całkowity koszt budowy autostrady to 1 mld 298 mln euro.

--
Informacja: Autostrada Wielkopolska S.A. II, foto: AWSA II, red. Portal Wielkopolski

Sulechów - Świebodzin. Utrudnienia na drodze S3

W związku z pracami drogowymi na drodze S3 na węźle w Sulechowie, utrudniony jest ruch pojazdów w kierunku Świebodzina. Planowane jest także czasowe wyłączenie z ruchu dwóch pasów drogi na...

Świebodzin. Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Dzięki działaniom nieformalnej grupy PRO Świebodzin młodzież z całej gminy będzie uczyła się partycypacji obywatelskiej. W przyszłym roku szkolnym gmina Świebodzin uruchomi program grantowy Młodzież Ma Głos, w którym uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować...

Świebodzin. Pracownicy okradali swojego pracodawcę

W wyniku działań oszustów, firma współpracująca ze znanym portalem internetowym zajmującym się sprzedażą odzieży i akcesoriów poniosła stratę na blisko 150 tysięcy złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe znakują przejazdy kolejowe

Żółta naklejka zwierająca numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe ma pomóc podczas zdarzenia, np. wypadku na przejeździe lub w jego okolicy.

W obiektywie

Takie były początki. Pierwszy projekt jako mała architektura ogrodowa

Dokumentacja pierwszego projektu określała małą architekturę ogrodową. Nikt się wówczas nie spodziewał, poza inwestorem, że projekt przybierze obecne rozmiary. Dziś figura Chrystusa w Świebodzinie mierzy 36 metrów.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Świebodzin. Gminny konkurs plastyczny dla dzieci

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzinie uczestnikom konkursu plastycznego "Niepodległa Biało-Czerwona - 100-lecie odzyskania niepodległości" uroczyście wręczono nagrody.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Jordanowo. Wypadek na autostradzie A2

We wtorek na 71 kilometrze autostrady A2 doszło do wypadku drogowego. Na pasie drogi w kierunku Poznania zderzył się bus z samochodem osobowym.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.