Dyspensa na Sylwestra

31 grudnia przypada w tym roku w piątek. Mając na względzie szczególny charakter tego dnia, zwłaszcza tradycję organizowania zabaw sylwestrowych, Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Stefan Regmunt udzielił wiernym przynależącym do Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz innym katolikom, którzy w tym dniu będą przebywać na terytorium diecezji, dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego.

Zachęcił jednocześnie, aby korzystający z dyspensy podjęli inne formy pokuty w zastępstwie praktyk, od których zwalnia ich dyspensa.


{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
Czwarte przykazanie kościelne nakazuje zachowywanie przepisanych przez prawo kościelne postów i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz powstrzymanie się od udziału w zabawach w dniach i okresach pokuty. Post, czyli spożywanie tylko jednego posiłku do syta w ciągu dnia, obowiązuje katolików w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Przepis ten dotyczy osób, które ukończyły 18 rok życia, a nie rozpoczęły jeszcze 60 roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych we wszystkie piątki roku. Dotyczy ona wszystkich wiernych po ukończeniu 14 roku życia. W zabawach nie wolno wiernym uczestniczyć w całym okresie Wielkiego Postu i w każdy piątek.

Z przepisów tych wynika, że w tym roku w Sylwestra wierni byliby zobowiązani do powstrzymania sie od pokarmów mięsnych oraz od udziału w zabawach. Udzielona dyspensa zwalnia od obowiązku zachowania tych norm pokutnych. Korzystający z dyspensy zostali jednak zachęceni do podjęcia zastępczych form pokuty, np. dodatkowych praktyk religijnych lub czynów miłości wobec bliźnich.

--
ks. Andrzej Sapieha

 

Wichrowe Wzgórze w Świebodzinie

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie radni podejmą uchwałę w sprawie nadania nazwy nowo powstałego osiedla mieszkaniowego w północnej części miasta.

Wojewoda lubuski po raz kolejny w Świebodzinie. Tym razem z okazji 40-lecia matury

Z okazji 40-lecia matury wojewoda lubuski Władysław Dajczak odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. W spotkaniu uczestniczyła kadra nauczycielska oraz absolwenci świebodzińskiego liceum, którzy wspólnie wspominali szkolne lata.

Świebodzin. Nowy Szpital modernizuje oddział ratunkowy

W świebodzińskim szpitalu trwa modernizacja oddziału ratunkowego. Wyremontowane zostaną pomieszczenia i zakupiony nowy sprzęt.

Ustalenia dotyczące przeglądów i utrzymania ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Wilkowskiego

Na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej i Spraw Socjalnych, Burmistrz Świebodzina ustalił zadania i wyznaczył wydziały odpowiedzialne za przeglądy, nadzór oraz niezbędne naprawy gwarantujące utrzymanie we właściwym stanie ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Wilkowskiego.

W obiektywie

Lubuski Rok Kobiet

Uczestniczki najbliższego Kongresu gościć będzie Łagów - Perła Ziemi Lubuskiej.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Wizyta lubuskiej delegacji w paryskim szpitalu dziecięcym

Dziecięcy szpital uniwersytecki - Necker-Enfants Sants University Hospital, Assistance Publique-Hôpitaux był pierwszym punktem wizyty lubuskiej delegacji w Paryżu.

Kultura i sztuka

Dzień dziecka na łączce w centrum miasta

1 czerwca na placu ratuszowym w Świebodzinie dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez „robaki” z domu kultury.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Czołowe zderzenie na drodze S3. Nietrzeźwy mężczyzna jechał samochodem pod prąd

Nietrzeźwy mężczyzna jadąc pod prąd drogą ekspresową S3 doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym.

Z kraju i ze świata

Tracimy miliardy euro z UE. Za błędy PiS zapłaci polska wieś

Ponad pięć mld euro stracą polscy rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej - wynika z wyliczeń ludowców. Za awanturniczą politykę PiS w Europie najwyższą cenę zapłaci polska wieś - uważa...

Please publish modules in offcanvas position.