Dyspensa na Sylwestra

31 grudnia przypada w tym roku w piątek. Mając na względzie szczególny charakter tego dnia, zwłaszcza tradycję organizowania zabaw sylwestrowych, Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Stefan Regmunt udzielił wiernym przynależącym do Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz innym katolikom, którzy w tym dniu będą przebywać na terytorium diecezji, dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego.

Zachęcił jednocześnie, aby korzystający z dyspensy podjęli inne formy pokuty w zastępstwie praktyk, od których zwalnia ich dyspensa.


{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
Czwarte przykazanie kościelne nakazuje zachowywanie przepisanych przez prawo kościelne postów i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz powstrzymanie się od udziału w zabawach w dniach i okresach pokuty. Post, czyli spożywanie tylko jednego posiłku do syta w ciągu dnia, obowiązuje katolików w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Przepis ten dotyczy osób, które ukończyły 18 rok życia, a nie rozpoczęły jeszcze 60 roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych we wszystkie piątki roku. Dotyczy ona wszystkich wiernych po ukończeniu 14 roku życia. W zabawach nie wolno wiernym uczestniczyć w całym okresie Wielkiego Postu i w każdy piątek.

Z przepisów tych wynika, że w tym roku w Sylwestra wierni byliby zobowiązani do powstrzymania sie od pokarmów mięsnych oraz od udziału w zabawach. Udzielona dyspensa zwalnia od obowiązku zachowania tych norm pokutnych. Korzystający z dyspensy zostali jednak zachęceni do podjęcia zastępczych form pokuty, np. dodatkowych praktyk religijnych lub czynów miłości wobec bliźnich.

--
ks. Andrzej Sapieha

 

Nowy dowódca Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

W piątek, 16 marca na placu apelowym w Międzyrzeczu, pułkownik Piotr Malinowski przekazał sztandar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej swojemu następcy pułkownikowi Robertowi Kosowskiemu.

Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie realizuje program korekcji wad postawy

Na początku marca, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie przy współudziale gminy Świebodzin rozpoczęło realizację programu korekcji wad postawy.

Niezłomni Bohaterowie - Konferencja historyczna w Świebodzinie

W sali kolumnowej hotelu Sen w Świebodzinie odbyła się konferencja poświęcona Bohaterom Niezłomnym, którzy w powojennej Polsce starli się z reżimem komunistycznym.

Świebodzin. W zakładach drobiarskich Eldrob może dojść do zwolnień grupowych

W związku z trudną sytuacją na rynku oraz problemami efektywności zakładu drobiarskiego, Indykpol wypowiedział zarządowi spółki Eldrob umowę produkcyjną.

W obiektywie

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu prowadzi nabór kandydatów do służby zawodowej w korpusie szeregowych. Kwalifikacje odbywają się w każdy wtorek miesiąca.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

Zamek w Niemodlinie wśród dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych

Zamek Niemodlin znalazł się na prestiżowej liście Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych w 2018 roku.

Please publish modules in offcanvas position.