Dyspensa na Sylwestra

31 grudnia przypada w tym roku w piątek. Mając na względzie szczególny charakter tego dnia, zwłaszcza tradycję organizowania zabaw sylwestrowych, Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Stefan Regmunt udzielił wiernym przynależącym do Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz innym katolikom, którzy w tym dniu będą przebywać na terytorium diecezji, dyspensy od obowiązku zachowania czwartego przykazania kościelnego.

Zachęcił jednocześnie, aby korzystający z dyspensy podjęli inne formy pokuty w zastępstwie praktyk, od których zwalnia ich dyspensa.


{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
Czwarte przykazanie kościelne nakazuje zachowywanie przepisanych przez prawo kościelne postów i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz powstrzymanie się od udziału w zabawach w dniach i okresach pokuty. Post, czyli spożywanie tylko jednego posiłku do syta w ciągu dnia, obowiązuje katolików w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Przepis ten dotyczy osób, które ukończyły 18 rok życia, a nie rozpoczęły jeszcze 60 roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych we wszystkie piątki roku. Dotyczy ona wszystkich wiernych po ukończeniu 14 roku życia. W zabawach nie wolno wiernym uczestniczyć w całym okresie Wielkiego Postu i w każdy piątek.

Z przepisów tych wynika, że w tym roku w Sylwestra wierni byliby zobowiązani do powstrzymania sie od pokarmów mięsnych oraz od udziału w zabawach. Udzielona dyspensa zwalnia od obowiązku zachowania tych norm pokutnych. Korzystający z dyspensy zostali jednak zachęceni do podjęcia zastępczych form pokuty, np. dodatkowych praktyk religijnych lub czynów miłości wobec bliźnich.

--
ks. Andrzej Sapieha

 

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.