Longshot - zawody w strzelaniu długodystansowym o miano najlepszego strzelca w kategorii cywilnej i wojskowej

Longshot. WędrzynW Wędrzynie zakończyły się zawody w strzelaniu długodystansowym Longshot o miano najlepszego strzelca w kategorii cywilnej i wojskowej.

Pierwsze trzy dni zawodów Longshot przeznaczone były dla strzelców wyborowych, którzy poddani zostali próbie taktyczno-strzeleckiej. - Nasze zadania wiążą się z długimi godzinami spędzonymi na obserwowaniu, w ciągłym napięciu, często w warunkach zagrożenia a zawłaszcza skupieniu na oddaniu celnego strzału. Tutaj musimy panować nad każdym mięśniem swojego ciała oddechem a nawet biciem serce. Warunki atmosferyczne wypływają na strzał, ale strzelec musi potrafić zapanować nad tym, nad sytuacją w której się znajduje - wyjaśnia dowódca sekcji strzelców wyborowych pierwszego batalionu piechoty zmotoryzowanej Wielkopolskiej Brygady.

Pierwsza cześć zawodów obejmowała 12-kilometrową pętlę taktyczną oraz zadania ogniowe na odległościach od 300 do 1500 metrów z różnego rodzaju broni.

- Z roku na rok, strzeleckie zawody przyciągają coraz większą ilość zawodników. W 2008 startowało pięćdziesięciu uczestników, w tym roku mamy ponad sześciuset zawodników z dwunastu krajów. Świadczy to o prestiżu tego wydarzenia. Longshot to platforma łączącą różne grupy: żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb, sportowców i hobbistów, wszystkich których wspólną pasją jest strzelectwo wyborowe. Dla żołnierzy II część zawodów to przede wszystkim wymiana doświadczeń, możliwość śledzenia najnowszych trendów w rozwoju uzbrojenia, amunicji a także technik strzelania długodystansowego. Każdy oddany strzał oraz uczestnictwo w zawodach to doskonała forma sprawdzenia umiejętności strzelców oraz doskonalenia przez nich swojego rzemiosła - wyjaśnia szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Jarosław Mosur.

- Idea zawodów Longshot to stworzenie formuły, gdzie wiedza i doświadczenia wykorzystywane są w sportowej rywalizacji. Sportowej bo nie chodzi tylko o puchar czy podium, ale przede wszystkim, aby wynieść jak najwięcej wniosków i doświadczeń od innych zawodników - podkreśla współorganizator zawodów Zbigniew Świerczek.

W klasyfikacji końcowej czołowe miejsca zajęli:

W kategorii Military Tactical Standard

I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie kpr. Marcin Neckar, st. szer. Mateusz Godziemski
II miejsce 6 Brygada Powietrzno-Desantowa w składzie kpr. Adam Smuła, szer. Michał Hajzyk
III miejsce 1 Brygada Pancerna w składzie st. kpr. Piotr Łopuszyński i st. szer. Przemysław Ślepko

W kategorii Military Tactical Super Magnum

I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie st. kpr. Jan Kedra, st. szer. Marceli Góralski
II miejsce 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w składzie st. szer. Karol Kostrzewa, st. szer. Maciej Mazurek
III miejsce 15 Brygada Zmechanizowana w składzie st. szer. Tomasz Wysocki i st. szer. Damian Radecki

Opr. W. Roszczuk /inf. prasowa Weronika Milczarczyk, fot. Łukasz Kermel

Sulechów - Świebodzin. Utrudnienia na drodze S3

W związku z pracami drogowymi na drodze S3 na węźle w Sulechowie, utrudniony jest ruch pojazdów w kierunku Świebodzina. Planowane jest także czasowe wyłączenie z ruchu dwóch pasów drogi na...

Świebodzin. Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Dzięki działaniom nieformalnej grupy PRO Świebodzin młodzież z całej gminy będzie uczyła się partycypacji obywatelskiej. W przyszłym roku szkolnym gmina Świebodzin uruchomi program grantowy Młodzież Ma Głos, w którym uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować...

Świebodzin. Pracownicy okradali swojego pracodawcę

W wyniku działań oszustów, firma współpracująca ze znanym portalem internetowym zajmującym się sprzedażą odzieży i akcesoriów poniosła stratę na blisko 150 tysięcy złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe znakują przejazdy kolejowe

Żółta naklejka zwierająca numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe ma pomóc podczas zdarzenia, np. wypadku na przejeździe lub w jego okolicy.

W obiektywie

Takie były początki. Pierwszy projekt jako mała architektura ogrodowa

Dokumentacja pierwszego projektu określała małą architekturę ogrodową. Nikt się wówczas nie spodziewał, poza inwestorem, że projekt przybierze obecne rozmiary. Dziś figura Chrystusa w Świebodzinie mierzy 36 metrów.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Świebodzin. Gminny konkurs plastyczny dla dzieci

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzinie uczestnikom konkursu plastycznego "Niepodległa Biało-Czerwona - 100-lecie odzyskania niepodległości" uroczyście wręczono nagrody.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Jordanowo. Wypadek na autostradzie A2

We wtorek na 71 kilometrze autostrady A2 doszło do wypadku drogowego. Na pasie drogi w kierunku Poznania zderzył się bus z samochodem osobowym.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.