Longshot - zawody w strzelaniu długodystansowym o miano najlepszego strzelca w kategorii cywilnej i wojskowej

Longshot. WędrzynW Wędrzynie zakończyły się zawody w strzelaniu długodystansowym Longshot o miano najlepszego strzelca w kategorii cywilnej i wojskowej.

Pierwsze trzy dni zawodów Longshot przeznaczone były dla strzelców wyborowych, którzy poddani zostali próbie taktyczno-strzeleckiej. - Nasze zadania wiążą się z długimi godzinami spędzonymi na obserwowaniu, w ciągłym napięciu, często w warunkach zagrożenia a zawłaszcza skupieniu na oddaniu celnego strzału. Tutaj musimy panować nad każdym mięśniem swojego ciała oddechem a nawet biciem serce. Warunki atmosferyczne wypływają na strzał, ale strzelec musi potrafić zapanować nad tym, nad sytuacją w której się znajduje - wyjaśnia dowódca sekcji strzelców wyborowych pierwszego batalionu piechoty zmotoryzowanej Wielkopolskiej Brygady.

Pierwsza cześć zawodów obejmowała 12-kilometrową pętlę taktyczną oraz zadania ogniowe na odległościach od 300 do 1500 metrów z różnego rodzaju broni.

- Z roku na rok, strzeleckie zawody przyciągają coraz większą ilość zawodników. W 2008 startowało pięćdziesięciu uczestników, w tym roku mamy ponad sześciuset zawodników z dwunastu krajów. Świadczy to o prestiżu tego wydarzenia. Longshot to platforma łączącą różne grupy: żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb, sportowców i hobbistów, wszystkich których wspólną pasją jest strzelectwo wyborowe. Dla żołnierzy II część zawodów to przede wszystkim wymiana doświadczeń, możliwość śledzenia najnowszych trendów w rozwoju uzbrojenia, amunicji a także technik strzelania długodystansowego. Każdy oddany strzał oraz uczestnictwo w zawodach to doskonała forma sprawdzenia umiejętności strzelców oraz doskonalenia przez nich swojego rzemiosła - wyjaśnia szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Jarosław Mosur.

- Idea zawodów Longshot to stworzenie formuły, gdzie wiedza i doświadczenia wykorzystywane są w sportowej rywalizacji. Sportowej bo nie chodzi tylko o puchar czy podium, ale przede wszystkim, aby wynieść jak najwięcej wniosków i doświadczeń od innych zawodników - podkreśla współorganizator zawodów Zbigniew Świerczek.

W klasyfikacji końcowej czołowe miejsca zajęli:

W kategorii Military Tactical Standard

I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie kpr. Marcin Neckar, st. szer. Mateusz Godziemski
II miejsce 6 Brygada Powietrzno-Desantowa w składzie kpr. Adam Smuła, szer. Michał Hajzyk
III miejsce 1 Brygada Pancerna w składzie st. kpr. Piotr Łopuszyński i st. szer. Przemysław Ślepko

W kategorii Military Tactical Super Magnum

I miejsce 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w składzie st. kpr. Jan Kedra, st. szer. Marceli Góralski
II miejsce 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w składzie st. szer. Karol Kostrzewa, st. szer. Maciej Mazurek
III miejsce 15 Brygada Zmechanizowana w składzie st. szer. Tomasz Wysocki i st. szer. Damian Radecki

Opr. W. Roszczuk /inf. prasowa Weronika Milczarczyk, fot. Łukasz Kermel

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.