Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
Przemoc domowa jest jednym ze zjawisk społecznych, z którymi policjanci stykają się w swojej pracy każdego dnia. Bardzo wiele interwencji wzywanych poprzez numer alarmowy 997 dotyczy właśnie awantur i incydentów przemocowych w domach i mieszkaniach. Najczęściej interwencja taka kończy się sporządzeniem NIEBIESKIEJ KARTY.

Zielonogórscy policjanci zatrzymali w ubiegły wtorek mężczyznę, który brutalnie pobił swoją żonę w jednej z podzielonogórskich miejscowości. Wczoraj zatrzymany usłyszał zarzut znęcania się nad żoną, a prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Ponadto nakazał sprawcy przemocy opuszczenie miejsca zamieszkania.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w miniony wtorek wieczorem odebrał telefon alarmowy z informacją, iż w jednej z podzielonogórskich miejscowości pijany mąż wrócił do domu i pobił brutalnie swoją żonę. Policjanci, którzy zostali wezwani na miejsce zastali tam agresywnego, nietrzeźwego mężczyznę oraz kobietę, która była tak mocno pobita, iż wymagała medycznej pomocy. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyzny.

Jeszcze tego samego wieczora w Komisariacie I Policji zostało przyjęte zawiadomienie o przestępstwie znęcania się. Policjanci ustalili, iż mężczyzna znęcał się nad swoją żoną od wielu lat. Zastraszona kobieta nie informowała jednak o tym nikogo i nigdy wcześniej nie wzywała policji na interwencję. Bała się swego męża, który groził jej pozostawieniem bez środków do życia i zniszczeniem mieszkania.

Wczoraj zatrzymany usłyszał zarzut znęcania się nad żoną, a Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Ponadto nakazał sprawcy przemocy opuszczenie miejsca zamieszkania. Za znęcanie się nad rodziną grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Trzy powyższe przypadki to zaledwie bilans jednego dnia pracy zielonogórskich policjantów. Takich przypadków są jednak setki tysięcy w całej Polsce. Właśnie dlatego Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA prowadzi w Zielonej Górze porady dla osób dotkniętych przemocą. Takie dyżury odbywają się też raz w miesiącu w mniejszych miastach województwa, także w Świebodzinie. Wolontariuszki BABY czekają na potrzebujących i bezpłatnie udzielają porad.

Świebodziński Dom Kultury, ul Piłsudskiego 39-41, tel.:68 4750810
czerwiec
Prawnik: 28.06.14 r.(sobota), g.9-15
Psycholog: 28.06.14 r.(sobota), g.9-13

lipiec
Prawnik: 26.07.14 r.(sobota), g.9-15
Psycholog: 26.07.14 r.(sobota), g.9-13

--
Opr. Ewa Wójcik, fot. baba.org.pl

Policjanci na motorach szybciej dojadą do potrzebujących, zadbają o porządek na drogach, a w razie potrzeby zapewnią eskortę

Świebodzińscy policjanci posiadają nowoczesne i doskonale wyposażone motocykle. Dzięki nim są w stanie jeszcze skuteczniej reagować na niebezpieczne zachowania ze strony nieodpowiedzialnych kierowców.

Absolutorium dla burmistrza Zbąszynka

Rada Miejska w Zbąszynku udzieliła burmistrzowi Czyczerskiemu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Udzielenie absolutorium jest wyrazem pozytywnej opinii o realizacji zadań i gospodarowaniu środkami publicznymi przez gminę Zbąszynek.

Wybory do Rady Młodych Samorządowców Gminy Zbąszynek

Burmistrz Zbąszynka w ramach aktywizacji samorządowej młodzieży zarządził wybory do Rady Młodych Samorządowców, która ma pełnić rolę grupy doradczej Burmistrza.

Dodatkowy dyżur prawnika w ramach darmowej pomocy i edukacji prawnej w powiecie świebodzińskim

Od początku ubiegłego roku w całej Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z darmowej porady - pomoc jest wyznaczona dla grup określonych w ustawie. W celu uniknięcia wykluczenia osób, które nie kwalifikują się do uzyskania systemowej pomocy prawnej, Powiat nawiązał współpracę ze stowarzyszeniem CIVIS SUM z Zielonej Góry, które organizuje dodatkowy dyżur prawnika.

ZUS testuje doradców emerytalnych. Ważna informacja dla osób, które jeszcze w tym roku mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął pilotaż projektu doradcy emerytalnego. Rozwiązanie testowane jest obecnie w dwóch oddziałach – w Warszawie i Zabrzu. Już w lipcu doradcy pojawią się w placówkach w całym kraju.

Trwa nabór wniosków do konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2017"

Trwa nabór wniosków do ósmej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska". Wnioski można składać do 18 maja. Po tym terminie specjalna komisja dokona wyboru dziesięciu najlepszych zgłoszeń, po czym jury w terenie zapozna się i oceni walory uczestniczących w konkursie wsi.

Rada Miejska w Świebodzinie nadała nazwę nowej ulicy w mieście

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Świebodzinie, rajcy podjęli decyzję o nadaniu nazwy "ulica Henryka Sienkiewicza" drodze wewnętrznej zlokalizowanej między ulicami Pułaskiego, Mickiewicza i Łużycką.

Jubileusz uroczystego otwarcia biblioteki Eberharda Hilschera w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie

Eberhard Hilscher zaliczany jest do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia oraz liderów polsko-niemieckiego pojednania. W swojej twórczości krzewił idee humanistyczne i tolerancję. Był zwolennikiem integracji dawnych i obecnych mieszkańców Świebodzina. Przed śmiercią wyraził wolę, by jego cenny zbiór książek został przekazany rodzinnemu miastu.

Przy plaży gminnej w Niesulicach powstanie siłownia "pod chmurką"

W ramach programu "Lubuskie siłownie pod chmurką", Gmina Skąpe otrzymała dofinansowanie z budżetu województwa na budowę siłowni na wolnym powietrzu.

Lubuscy policjanci rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymali trzy osoby podejrzane o przestępstwa narkotykowe i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóch mężczyzn i kobieta, mieszkańcy Gorzowa Wlkp. usłyszeli zarzuty i...

Lubuscy policjanci rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymali trzy osoby podejrzane o przestępstwa narkotykowe i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóch mężczyzn i kobieta, mieszkańcy Gorzowa Wlkp. usłyszeli zarzuty i...

Do sanatorium za darmo i bez kolejek

Osoby ubezpieczone, których stan zdrowia grozi niezdolnością do pracy mogą starać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ZUS. W tym roku swoje leczenie w sanatorium zakończyło już ponad 45...

Pamiątka po dawnej epoce

Państwowe Gospodarstwo Rolne w Wilkowie. Zakład w Mostkach - jedno z wielu gospodarstw zlokalizowanych na naszym terenie.

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...

Instagram