Staną przed Sądem za przekroczenie uprawnień

Do Sądu Rejonowego w Świebodzinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Komendantowi Straży Miejskiej i pozostałym strażnikom z referatu Urzędu Miejskiego w Sulechowie, w związku z przekroczeniem uprawnień przysługującym funkcjonariuszom publicznym. Oskarżonym funkcjonariuszom grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni nie posiadając uprawnień w zakresie nakładania mandatu karnego za wykroczenie popełnione z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, nakładali kary na osoby pokrzywdzone, nie wskazując osób faktycznie kierujących pojazdami utrwalonych za pomocą fotorejestratora.

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadziła śledztwo, w trakcie którego ujawniono przypadki kierowania do sądu przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Sulechowie, spraw o wykroczenie z art. 78 ust. 4 prawa o ruchu drogowym. Przepis dotyczy sytuacji nie wskazania przez właściciela pojazdu osoby nim kierującej, czyli osoby, która faktycznie popełniła wykroczenie.

W myśl obowiązujących w tym czasie przepisów Straż Miejska, ew. Gminna nie była uprawnionym oskarżycielem, który mógł takie wnioski składać. Stan rzeczy wynikał z treści postanowienia Sądu Najwyższego - Izby Karnej, że Straż Miejska i Gminna nie jest uprawnionym oskarżycielem do kierowania tego rodzaju wniosków do sądu.

W trakcie dochodzenia stwierdzono, że strażnicy w okresie objętym kontrolą nałożyli ponad 450 mandatów karnych. Oskarżonym funkcjonariuszom grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Sulechów - Świebodzin. Utrudnienia na drodze S3

W związku z pracami drogowymi na drodze S3 na węźle w Sulechowie, utrudniony jest ruch pojazdów w kierunku Świebodzina. Planowane jest także czasowe wyłączenie z ruchu dwóch pasów drogi na...

Świebodzin. Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Dzięki działaniom nieformalnej grupy PRO Świebodzin młodzież z całej gminy będzie uczyła się partycypacji obywatelskiej. W przyszłym roku szkolnym gmina Świebodzin uruchomi program grantowy Młodzież Ma Głos, w którym uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować...

Świebodzin. Pracownicy okradali swojego pracodawcę

W wyniku działań oszustów, firma współpracująca ze znanym portalem internetowym zajmującym się sprzedażą odzieży i akcesoriów poniosła stratę na blisko 150 tysięcy złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe znakują przejazdy kolejowe

Żółta naklejka zwierająca numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe ma pomóc podczas zdarzenia, np. wypadku na przejeździe lub w jego okolicy.

W obiektywie

Takie były początki. Pierwszy projekt jako mała architektura ogrodowa

Dokumentacja pierwszego projektu określała małą architekturę ogrodową. Nikt się wówczas nie spodziewał, poza inwestorem, że projekt przybierze obecne rozmiary. Dziś figura Chrystusa w Świebodzinie mierzy 36 metrów.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Świebodzin. Gminny konkurs plastyczny dla dzieci

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzinie uczestnikom konkursu plastycznego "Niepodległa Biało-Czerwona - 100-lecie odzyskania niepodległości" uroczyście wręczono nagrody.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Jordanowo. Wypadek na autostradzie A2

We wtorek na 71 kilometrze autostrady A2 doszło do wypadku drogowego. Na pasie drogi w kierunku Poznania zderzył się bus z samochodem osobowym.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.