Staną przed Sądem za przekroczenie uprawnień

Do Sądu Rejonowego w Świebodzinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Komendantowi Straży Miejskiej i pozostałym strażnikom z referatu Urzędu Miejskiego w Sulechowie, w związku z przekroczeniem uprawnień przysługującym funkcjonariuszom publicznym. Oskarżonym funkcjonariuszom grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni nie posiadając uprawnień w zakresie nakładania mandatu karnego za wykroczenie popełnione z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, nakładali kary na osoby pokrzywdzone, nie wskazując osób faktycznie kierujących pojazdami utrwalonych za pomocą fotorejestratora.

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadziła śledztwo, w trakcie którego ujawniono przypadki kierowania do sądu przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Sulechowie, spraw o wykroczenie z art. 78 ust. 4 prawa o ruchu drogowym. Przepis dotyczy sytuacji nie wskazania przez właściciela pojazdu osoby nim kierującej, czyli osoby, która faktycznie popełniła wykroczenie.

W myśl obowiązujących w tym czasie przepisów Straż Miejska, ew. Gminna nie była uprawnionym oskarżycielem, który mógł takie wnioski składać. Stan rzeczy wynikał z treści postanowienia Sądu Najwyższego - Izby Karnej, że Straż Miejska i Gminna nie jest uprawnionym oskarżycielem do kierowania tego rodzaju wniosków do sądu.

W trakcie dochodzenia stwierdzono, że strażnicy w okresie objętym kontrolą nałożyli ponad 450 mandatów karnych. Oskarżonym funkcjonariuszom grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Zbąszynek otrzymał dofinansowanie na modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków

Zarząd województwa lubuskiego przyznał 38 milionów złotych na realizację zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Unijne środki trafią do sześciu beneficjentów - jednym z nich jest gmina Zbąszynek.

Konsultacje społeczne w sprawie wykazu kąpielisk w gminie Świebodzin i długości sezonu kąpielowego

Do 20 lutego włącznie można składać wnioski i uwagi do projektu uchwały w sprawie określenia wykazu kąpielisk położonych na terenie gminy Świebodzin oraz długości sezonu kąpielowego w 2018 roku.

Środa Popielcowa i Wielki Post w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W środę 14 lutego wierni Kościoła katolickiego wkroczą w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego rozpoczyna się pokutnym obrzędem posypania głów popiołem. Sprawuje się go podczas mszy świętej...

Świebodzińscy policjanci w ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę

Po raz kolejny funkcjonariusze policji ze Świebodzina zapobiegli tragedii. W ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę.

W obiektywie

Nowy dowódca Ułanów Poznańskich

W poniedziałek, 22 stycznia w jednostce wojskowej w Wędrzynie odbyło się powitanie nowego dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Cymper. Zakończenie karnawału w Dąbrówce Wielkopolskiej

Zgodnie ze zwyczajem obowiązującym w Regionie Kozła, już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Dąbrówki Wielkopolskiej i przyjezdni goście na wesoło pożegnają karnawał. Na imprezę zaprasza nieformalna grupa "Wlesioło".

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

78 lat temu rozpoczęły się deportacje Polaków na Sybir

10 lutego 1940 roku rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Deportowano około 140 tys. polskich obywateli.

Please publish modules in offcanvas position.