W Urzędzie Stanu Cywilnego w Świebodzinie dokonano kradzieży dowodów osobistych. Skradzione dokumenty posłużyły nieznanym sprawcom na zaciągnięcie kredytów w systemie internetowym

We wrześniu br. do prokuratury rejonowej w Świebodzinie zgłosiła się osoba, która zeznała, że na jej dowód osobisty, którego nigdy nie odebrała z urzędu stanu cywilnego, nieustalona osoba pobrała kredyt w systemie internetowym. Prokuratura po otrzymaniu akt sprawy i zapoznaniu się z rejestrem przestępstw, wznowiła śledztwo, które wcześniej umorzyła świebodzińska policja.

Do kradzieży doszło w kwietniu br. W tym czasie do komendy powiatowej policji wpłynęło zawiadomienie od pracowników urzędu miejskiego w Świebodzinie o kradzieży dowodów osobistych. Policja przeprowadziła dochodzenie w sprawie, jednak umorzyła śledztwo z powodu niewykrycia sprawcy. Zdarzenie rutynowo odnotowano w rejestrze przestępstw.

Po umorzeniu śledztwa, żadna ze stron nie poinformowała wówczas potencjalnych poszkodowanych o kradzieży dokumentów. Po pierwszym zgłoszeniu osoby poszkodowanej, prokurator rejonowy w Świebodzinie zażądał od policji udostępnienie akt sprawy i wznowił umorzone śledztwo.

- Obecnie prowadzone jest postępowanie w zakresie ustalenia sprawcy kradzieży, ustalenia sprawcy wyłudzenia kredytów - prawdopodobnie są to osoby powiązane - zaznacza prokurator rejonowy Krzysztof Pieniek. - Będziemy także wyjaśniać kwestię dlaczego nie powiadomiono osób o tym, że skradziono ich dowody osobiste i w jaki sposób doszło do kradzieży w urzędzie - dodaje prokurator.

Na obecnym etapie postępowania, prokurator ustala i powiadamia osoby, których dowody zostały skradzione. Osoby, które w pierwszej połowie roku składały wnioski o wydanie lub wymianę dowodu osobistego, powinny się zgłosić do prokuratury w celu ustalenia, czy ich dokumenty nie zostały skradzione i czy na ich dane nie zostały pobrane kredyty lub inne świadczenia.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.