Współcześni niewolnicy

Oszuści żerują też na pracownikach sezonowych - foto: dw-world.deGehenna Polaków w Niemczech. Liczby są alarmujące. Tylko w 2010 roku zaginęło w Niemczech 43 Polaków. Nieznana liczba ofiar pracy niewolniczej i handlu ludźmi jest znacznie wyższa.

Tragediom zapobiec ma kampania Fundacji ITAKA „Bezpieczna praca”. Do Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych wpływa rocznie około 300 zgłoszeń zaginięć ludzi za granicą. Najwięcej z Wielkiej Brytanii i Niemiec.


{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
Statystyki obejmują przy tym tylko przypadki zgłoszone na policję. Wielu pokrzywdzonych ukrywa bowiem przeżytą gehennę. „Jest to najczęstszy problem, że osoby boją się przyznać do porażki. Cały czas liczą, że poradzą sobie sami, co jest nieprawdą.

 

Spirala zależności powiększa się i człowiek staje się coraz bardziej bezradny” - mówi w rozmowie z DW Anna Dziurka, prezes Fundacji ITAKA.

Osoby zaginione są ofiarami współczesnego niewolnictwa, co większości Polaków kojarzy się przede wszystkim ze zmuszaniem kobiet do prostytucji. Kobiety nadal są wprawdzie ogromną grupą pokrzywdzonych, ale nie jedyną.

W ostatniej dekadzie radykalnie zmieniła się struktura przestępstw związanych z handlem ludźmi. Według informacji polskich organów ścigania, gwałtownie wzrasta liczba ofiar wykorzystywanych do niewolniczej pracy.

Zorganizowane bandy handlarzy koncentrują się zwłaszcza na bezrobotnych, słabo wykształconych osobach z biednych rodzin, które z desperacji decydują się na wyjazd. Kiedy stają się ofiarą, a uda im się uwolnić, po powrocie do domu nie zgłaszają przestępstwa. Są zastraszone, czasami wręcz nie zdają sobie sprawy, że padły ofiarą handlu ludźmi, przede wszystkim jednak jak najszybciej chcą zapomnieć o swoich przeżyciach.

„Nie wstydź się poprosić o pomoc” - to jedna z podstawowych zasad obszernego katalogu, jaki przygotowała dla wyjeżdżających do pracy w Niemczech Fundacja ITAKA w ramach kampanii „Bezpieczna praca”.

[...] Co robić w razie problemów? Nawiązać kontakt z rodziną lub przyjaciółmi, w Niemczech z polską placówką konsularną, z urzędem pracy, związkami zawodowymi, w razie odebrania paszportu i roszczeń finansowych przez pośrednika - z policją. Zachodzi bowiem wówczas podejrzenie popełnienia oszustwa lub przestępstwa handlu ludźmi.

Zabranie z sobą numerów telefonów instytucji, do których można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby pomocy, jest też jedną z podstawowych zasad „bezpiecznej pracy”.

Jednym z nich jest całodobowy telefon Fundacji ITAKA: +48 22 654 70 70.

Czytaj więcej: Współcześni niewolnicy: gehenna Polaków w Niemczech


Żródło: dw-world.de, Elżbieta Stasik, ITAKA - bezpiecznapraca.eu

Babimost. Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Miasto Rocka

W związku z jubileuszową edycją Festiwalu Miasto Rocka, w tym roku organizatorzy zmienili charakter imprezy. Na scenie wystąpią laureaci poprzednich edycji, będą to najlepsze zespoły rockowe, które gościły w Babimoście...

Porażka systemu ewidencji pojazdów kosztuje nas grube miliony

System CEPIK zamiast usprawnić pracę wydziałów komunikacji, wprowadził chaos i utrudnił właścicielom pojazdów załatwienie spraw urzędowych. Pierwotną wartość prac przy budowie systemu CEPiK 2.0 oszacowano na blisko 150 mln zł. Ministerstwo Cyfryzacji zwiększyło tę kwotę...

Kalinowe Pola. Posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kwietniowe posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji "Nie dla smogu - tak dla węgla". Wyjazdowe spotkanie radnych odbyło się w "Kalinowych Polach" w gminie Skąpe...

19-latek strzelał do uczniów grających w piłkę na szkolnym boisku

Dwóch uczniów Technikum Leśnego w Rogozińcu zostało pokrzywdzonych w wyniku bezmyślnego wykorzystania repliki broni palnej ASG przez 19-latka uczącego się w tej samej placówce oświatowej.

W obiektywie

Zameczek w Łagowie

Obiekt położony jest na wzniesieniu w otoczeniu Sulęcińsko-Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora i przystani wodnej można dojść w minutę. Przed budynkiem rosną kwiaty i krzewy, a już za kilka dni...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Świebodzin. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

Dziś przed godz. 14.00 na skrzyżowaniu drogi przy zjeździe z Zielonej Góry doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.