Współcześni niewolnicy

Oszuści żerują też na pracownikach sezonowych - foto: dw-world.deGehenna Polaków w Niemczech. Liczby są alarmujące. Tylko w 2010 roku zaginęło w Niemczech 43 Polaków. Nieznana liczba ofiar pracy niewolniczej i handlu ludźmi jest znacznie wyższa.

Tragediom zapobiec ma kampania Fundacji ITAKA „Bezpieczna praca”. Do Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych wpływa rocznie około 300 zgłoszeń zaginięć ludzi za granicą. Najwięcej z Wielkiej Brytanii i Niemiec.


{googleAds}
<div align='center'><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-8536754123093431";
/* Dla Gazety Świebodzińskiej */
google_ad_slot = "3004630278";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
</div>
{/googleAds}
Statystyki obejmują przy tym tylko przypadki zgłoszone na policję. Wielu pokrzywdzonych ukrywa bowiem przeżytą gehennę. „Jest to najczęstszy problem, że osoby boją się przyznać do porażki. Cały czas liczą, że poradzą sobie sami, co jest nieprawdą.

 

Spirala zależności powiększa się i człowiek staje się coraz bardziej bezradny” - mówi w rozmowie z DW Anna Dziurka, prezes Fundacji ITAKA.

Osoby zaginione są ofiarami współczesnego niewolnictwa, co większości Polaków kojarzy się przede wszystkim ze zmuszaniem kobiet do prostytucji. Kobiety nadal są wprawdzie ogromną grupą pokrzywdzonych, ale nie jedyną.

W ostatniej dekadzie radykalnie zmieniła się struktura przestępstw związanych z handlem ludźmi. Według informacji polskich organów ścigania, gwałtownie wzrasta liczba ofiar wykorzystywanych do niewolniczej pracy.

Zorganizowane bandy handlarzy koncentrują się zwłaszcza na bezrobotnych, słabo wykształconych osobach z biednych rodzin, które z desperacji decydują się na wyjazd. Kiedy stają się ofiarą, a uda im się uwolnić, po powrocie do domu nie zgłaszają przestępstwa. Są zastraszone, czasami wręcz nie zdają sobie sprawy, że padły ofiarą handlu ludźmi, przede wszystkim jednak jak najszybciej chcą zapomnieć o swoich przeżyciach.

„Nie wstydź się poprosić o pomoc” - to jedna z podstawowych zasad obszernego katalogu, jaki przygotowała dla wyjeżdżających do pracy w Niemczech Fundacja ITAKA w ramach kampanii „Bezpieczna praca”.

[...] Co robić w razie problemów? Nawiązać kontakt z rodziną lub przyjaciółmi, w Niemczech z polską placówką konsularną, z urzędem pracy, związkami zawodowymi, w razie odebrania paszportu i roszczeń finansowych przez pośrednika - z policją. Zachodzi bowiem wówczas podejrzenie popełnienia oszustwa lub przestępstwa handlu ludźmi.

Zabranie z sobą numerów telefonów instytucji, do których można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby pomocy, jest też jedną z podstawowych zasad „bezpiecznej pracy”.

Jednym z nich jest całodobowy telefon Fundacji ITAKA: +48 22 654 70 70.

Czytaj więcej: Współcześni niewolnicy: gehenna Polaków w Niemczech


Żródło: dw-world.de, Elżbieta Stasik, ITAKA - bezpiecznapraca.eu

Nieoznakowany radiowóz dla świebodzińskiej drogówki

Od kilku dni świebodzińska drogówka dysponuje jednym z najszybszych modeli samochodów marki BMW serii 3. Samochód został przekazany przez komendę główną podczas powiatowych obchodów Święta Policji.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

W obiektywie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie przejmie piwnice ratusza, w których dawniej mieściła się kawiarnia Gotycka

Na wniosek dyrektora Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu z lokalną jednostką kultury na czas nieoznaczony na część nieruchomości zabudowanej, stanowiącej pomieszczenia piwnic ratusza...

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Karuzela VAT. Wyłudzenia sięgają blisko siedmiu milionów złotych

Wspólne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziły do zatrzymania czterech osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Grupa działała na terenie...

Please publish modules in offcanvas position.