Eberhard Hilscher - wspomnienie...

Zaliczany do najwybitniejszych pisarzy niemieckich ubiegłego stulecia, krytyk literacki, kreator niemiecko-polskiego pojednania oraz Honorowy Obywatel Świebodzina - Eberhard Hilscher.

Eberhard Hilscher urodził się w Świebodzinie 28 kwietnia 1927 roku. Dziś mija osiemdziesiąta siódma rocznica urodzin pisarza.

Polskiemu czytelnikowi dorobek literacki Honorowego Obywatela Miasta Świebodzina jest prawie nieznany. (Brak polskich tłumaczeń).


Opublikowane staraniem Muzeum Regionalnego w Świebodzinie opowiadanie i wiersze "Moi świebodzińscy krewni i polska dziewczyna" są pierwszą "jaskółką" Hilscherowego pisarstwa w polskim tłumaczeniu.1

Piśmiennictwo Eberharda Hilschera pozbawione było konotacji nacjonalistycznych, nie ma w nim cienia odniesień rewizjonistycznych. To co dominuje jest kontynuacją klasycznej tezy o niemieckim narodzie myślicieli - humanistów i chrześcijańskiej zasadzie przebaczania [...]

Jesień życia Eberhard Hilschera to okres sentymentalnych powrotów na ziemię swoich przodków, to intensywne, ponowne przeżywanie lubrzańskich i świebodzińskich lat młodości, pierwszych doznań i miłości.2

Hilscher na co dzień mieszkał w Niemczech. Kilka ostatnich miesięcy swojego życia spędził w berlińskiej klinice. Przed śmiercią napisał list pożegnalny, którym podzielił się z burmistrzem i radnymi.

Twórczość jego życia została w dużej części przeniesiona do Muzeum Regionalnego w Świebodzinie.

Eberhard Hilscher zmarł 7. grudnia 2005 roku w Berlinie. Zgodnie z jego wolą, prochy pisarza spoczęły na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie.

1 - Komentarz, przedmowa Jerzego Piotra Majchrzaka do opowiadania "Moi świebodzińscy krewni i polska dziewczyna"
2 - Wykorzystano cytaty z przedmowy Jerzego Piotra Majchrzaka

- Moi świebodzińscy krewni i polska dziewczyna - Open Library
- Księgozbiór dzieł E. Hilscher

Perspektywy dla portu lotniczego Zielona Góra - Babimost

Plan intensyfikacji przewozów pasażerskich z portu lotniczego Zielona Góra - Babimost jest dokumentem opartym na szerokich badaniach opinii publicznej i analizie rynku lotniczego, przygotowanym na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przez firmę...

Środa Popielcowa i Wielki Post w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W środę 14 lutego wierni Kościoła katolickiego wkroczą w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego rozpoczyna się pokutnym obrzędem posypania głów popiołem. Sprawuje się go podczas mszy świętej...

Świebodzińscy policjanci w ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę

Po raz kolejny funkcjonariusze policji ze Świebodzina zapobiegli tragedii. W ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę.

Tablice i kamienie upamiętnią dawnych mieszkańców Kręcka i Dąbrówki Wielkopolskiej

Gmina Zbąszynek upamiętni dawnych mieszkańców Kręcka i Dąbrówki Wielkopolskiej spoczywających na cmentarzach, których renowacja lub odtworzenie nie są możliwe.

W obiektywie

Nowy dowódca Ułanów Poznańskich

W poniedziałek, 22 stycznia w jednostce wojskowej w Wędrzynie odbyło się powitanie nowego dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Cymper. Zakończenie karnawału w Dąbrówce Wielkopolskiej

Zgodnie ze zwyczajem obowiązującym w Regionie Kozła, już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Dąbrówki Wielkopolskiej i przyjezdni goście na wesoło pożegnają karnawał. Na imprezę zaprasza nieformalna grupa "Wlesioło".

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

78 lat temu rozpoczęły się deportacje Polaków na Sybir

10 lutego 1940 roku rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Deportowano około 140 tys. polskich obywateli.

Please publish modules in offcanvas position.