Gmina Łagów. Sprzątali w czynie społecznym

Z inicjatywy mieszkańców Łagowa odbyła się akcja, której celem było posprzątanie i przygotowanie miejscowości do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu turystycznego.

W okresie PRL czyny społeczne organizowane były przez zakłady pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe i partyjne. Co warto podkreślić, często nie miały nic wspólnego z dobrowolnością.

Dziś czyn społeczny kojarzy się przede wszystkim z inicjatywą mieszkańców danego miasta, regionu, którzy w jakiś sposób pragną polepszyć warunki swojego życia czy nieść pomoc potrzebującym.

Nie inaczej rzecz miała się w Łagowie, gdzie mieszkańcy postanowili posprzątać teren zielony przy jeziorze.

Sprzątali linię brzegową

Informacja o evencie, podczas którego Łagów będzie sprzątany, ogłoszona została na Facebooku przez społeczność Głos Łagowa. W swoim apelu mieszkańcy prosili i zachęcali do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Wędkarzy poproszono o działania nad linią brzegową jeziora, członków Łagowskiego Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej i Pieszej o prace porządkowe na szlakach turystycznych, harcerzy o doprowadzenie do porządku „Sokolej Góry”.

Do wielkich porządków doszło w sobotę, 5. kwietnia. W sumie pod łagowskim amfiteatrem spotkało się kilkanaście osób. Wśród zebranych nie zabrakło wójta miejscowości Antoniego Oleszkiewicza z małżonką. Wolontariusze otrzymali worki na śmieci i ruszyli walczyć z odpadami.

Śmieci nie brakowało

Jak się okazało, przy okazji sprzątania, Łagów podobnie jak wiele innych miejscowości w powiecie świebodzińskim odwiedzany jest przez osoby, które o ekologii wiedzą niewiele. Na szlaku pieszo-rowerowym szlaku, znaleźć można było zużyte pampersy, puste puszki i butelki po alkoholu. Co bulwersujące, śmieci nie brakowało w miejscach odwiedzanych przez wędkarzy.

Ogromna ilość puszek po kukurydzy, konserwach rybnych i przekąskach tuż przy stanowiskach do łowienia, w dobitny sposób pokazała jaki stosunek do przyrody i najbliższego otoczenia mają amatorzy połowów na łagowskim jeziorze.

Dziwna mentalność

Nie można mieć wątpliwości, że w XXI w. znaleziska takie jak pieluchy, papierki, puszki wyrzucane do lasu po prostu bulwersują. W mediach nieustannie mówi się o tym, że ochrona środowiska jest ważna, a przyroda stanowi wspaniałe dziedzictwo dla dalszych pokoleń. Niestety, niektórzy wciąż zamiast wyrzucić coś do kosza, wolą śmieci wyrzucić za siebie, w krzaki...

Najdziwniejsze w całej sytuacji jest to, że najczęściej śmiecą ci, którzy w danym miejscu regularnie przebywają, głosząc przy tym dumnie, że najchętniej wolny czas spędzają nad łagowskim jeziorem... Smutne? Raczej żenujące i godne potępienia.

Czyn godny pochwały

Co by nie mówić, o osobach bezmyślnie zaśmiecających swoje miejscowości czy turystach, którzy nie dbają o miejsca przez siebie odwiedzane inicjatywa zorganizowana przez członków Głosu Łagowa zasługuje na to, by o niej napisać.

5. kwietnia aura zdecydowanie nie była sprzyjająca, pomimo to kilkunastu chętnych zdecydowało się posprzątać miejsce, do którego za jakiś czas zjadą się spragnieni odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańcy wielkich miast i pobliskich miejscowości.

Liczyć trzeba na to, że wykażą się oni, podczas wycieczek przy łagowskim zbiorniku ekologiczną świadomością i odpady wyrzucą nie do lasu, ale do miejsc na to przeznaczonych.

--
Opr. Daria Skowronek

Pociąg do Sprawiedliwości - rola wymiaru sprawiedliwości w życiu społecznym

W najbliższy wtorek, w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego Wydziału Prawa i Administracji w Zielonej Górze odbędzie się konferencja adresowana do młodzieży licealnej i akademickiej pn.: „Pociąg do Sprawiedliwości - rola wymiaru...

Świebodzin. Młodzież praktykuje partycypację obywatelską

Dzięki działaniom nieformalnej grupy PRO Świebodzin młodzież z całej gminy będzie uczyła się partycypacji obywatelskiej. W przyszłym roku szkolnym gmina Świebodzin uruchomi program grantowy Młodzież Ma Głos, w którym uczniowie będą zgłaszać projekty i decydować...

Świebodzin. Pracownicy okradali swojego pracodawcę

W wyniku działań oszustów, firma współpracująca ze znanym portalem internetowym zajmującym się sprzedażą odzieży i akcesoriów poniosła stratę na blisko 150 tysięcy złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe znakują przejazdy kolejowe

Żółta naklejka zwierająca numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe ma pomóc podczas zdarzenia, np. wypadku na przejeździe lub w jego okolicy.

W obiektywie

Takie były początki. Pierwszy projekt jako mała architektura ogrodowa

Dokumentacja pierwszego projektu określała małą architekturę ogrodową. Nikt się wówczas nie spodziewał, poza inwestorem, że projekt przybierze obecne rozmiary. Dziś figura Chrystusa w Świebodzinie mierzy 36 metrów.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Świebodzin. Gminny konkurs plastyczny dla dzieci

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzinie uczestnikom konkursu plastycznego "Niepodległa Biało-Czerwona - 100-lecie odzyskania niepodległości" uroczyście wręczono nagrody.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Jordanowo. Wypadek na autostradzie A2

We wtorek na 71 kilometrze autostrady A2 doszło do wypadku drogowego. Na pasie drogi w kierunku Poznania zderzył się bus z samochodem osobowym.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.