Gmina Łagów. Sprzątali w czynie społecznym

Z inicjatywy mieszkańców Łagowa odbyła się akcja, której celem było posprzątanie i przygotowanie miejscowości do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu turystycznego.

W okresie PRL czyny społeczne organizowane były przez zakłady pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe i partyjne. Co warto podkreślić, często nie miały nic wspólnego z dobrowolnością.

Dziś czyn społeczny kojarzy się przede wszystkim z inicjatywą mieszkańców danego miasta, regionu, którzy w jakiś sposób pragną polepszyć warunki swojego życia czy nieść pomoc potrzebującym.

Nie inaczej rzecz miała się w Łagowie, gdzie mieszkańcy postanowili posprzątać teren zielony przy jeziorze.

Sprzątali linię brzegową

Informacja o evencie, podczas którego Łagów będzie sprzątany, ogłoszona została na Facebooku przez społeczność Głos Łagowa. W swoim apelu mieszkańcy prosili i zachęcali do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Wędkarzy poproszono o działania nad linią brzegową jeziora, członków Łagowskiego Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej i Pieszej o prace porządkowe na szlakach turystycznych, harcerzy o doprowadzenie do porządku „Sokolej Góry”.

Do wielkich porządków doszło w sobotę, 5. kwietnia. W sumie pod łagowskim amfiteatrem spotkało się kilkanaście osób. Wśród zebranych nie zabrakło wójta miejscowości Antoniego Oleszkiewicza z małżonką. Wolontariusze otrzymali worki na śmieci i ruszyli walczyć z odpadami.

Śmieci nie brakowało

Jak się okazało, przy okazji sprzątania, Łagów podobnie jak wiele innych miejscowości w powiecie świebodzińskim odwiedzany jest przez osoby, które o ekologii wiedzą niewiele. Na szlaku pieszo-rowerowym szlaku, znaleźć można było zużyte pampersy, puste puszki i butelki po alkoholu. Co bulwersujące, śmieci nie brakowało w miejscach odwiedzanych przez wędkarzy.

Ogromna ilość puszek po kukurydzy, konserwach rybnych i przekąskach tuż przy stanowiskach do łowienia, w dobitny sposób pokazała jaki stosunek do przyrody i najbliższego otoczenia mają amatorzy połowów na łagowskim jeziorze.

Dziwna mentalność

Nie można mieć wątpliwości, że w XXI w. znaleziska takie jak pieluchy, papierki, puszki wyrzucane do lasu po prostu bulwersują. W mediach nieustannie mówi się o tym, że ochrona środowiska jest ważna, a przyroda stanowi wspaniałe dziedzictwo dla dalszych pokoleń. Niestety, niektórzy wciąż zamiast wyrzucić coś do kosza, wolą śmieci wyrzucić za siebie, w krzaki...

Najdziwniejsze w całej sytuacji jest to, że najczęściej śmiecą ci, którzy w danym miejscu regularnie przebywają, głosząc przy tym dumnie, że najchętniej wolny czas spędzają nad łagowskim jeziorem... Smutne? Raczej żenujące i godne potępienia.

Czyn godny pochwały

Co by nie mówić, o osobach bezmyślnie zaśmiecających swoje miejscowości czy turystach, którzy nie dbają o miejsca przez siebie odwiedzane inicjatywa zorganizowana przez członków Głosu Łagowa zasługuje na to, by o niej napisać.

5. kwietnia aura zdecydowanie nie była sprzyjająca, pomimo to kilkunastu chętnych zdecydowało się posprzątać miejsce, do którego za jakiś czas zjadą się spragnieni odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańcy wielkich miast i pobliskich miejscowości.

Liczyć trzeba na to, że wykażą się oni, podczas wycieczek przy łagowskim zbiorniku ekologiczną świadomością i odpady wyrzucą nie do lasu, ale do miejsc na to przeznaczonych.

--
Opr. Daria Skowronek

Perspektywy dla portu lotniczego Zielona Góra - Babimost

Plan intensyfikacji przewozów pasażerskich z portu lotniczego Zielona Góra - Babimost jest dokumentem opartym na szerokich badaniach opinii publicznej i analizie rynku lotniczego, przygotowanym na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przez firmę...

Środa Popielcowa i Wielki Post w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W środę 14 lutego wierni Kościoła katolickiego wkroczą w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt całego roku liturgicznego rozpoczyna się pokutnym obrzędem posypania głów popiołem. Sprawuje się go podczas mszy świętej...

Świebodzińscy policjanci w ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę

Po raz kolejny funkcjonariusze policji ze Świebodzina zapobiegli tragedii. W ostatniej chwili ściągnęli z torów zdesperowanego mężczyznę.

Tablice i kamienie upamiętnią dawnych mieszkańców Kręcka i Dąbrówki Wielkopolskiej

Gmina Zbąszynek upamiętni dawnych mieszkańców Kręcka i Dąbrówki Wielkopolskiej spoczywających na cmentarzach, których renowacja lub odtworzenie nie są możliwe.

W obiektywie

Nowy dowódca Ułanów Poznańskich

W poniedziałek, 22 stycznia w jednostce wojskowej w Wędrzynie odbyło się powitanie nowego dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

Cymper. Zakończenie karnawału w Dąbrówce Wielkopolskiej

Zgodnie ze zwyczajem obowiązującym w Regionie Kozła, już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Dąbrówki Wielkopolskiej i przyjezdni goście na wesoło pożegnają karnawał. Na imprezę zaprasza nieformalna grupa "Wlesioło".

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Kronika wypadków

Czas na refleksję, zanim będzie za późno...

Na lubuskich drogach ginie rocznie kilkadziesiąt osób. I choć statystyki odnotowują spadek śmiertelnych wypadków, nadal zdarzają się zbyt często.

Z kraju i ze świata

78 lat temu rozpoczęły się deportacje Polaków na Sybir

10 lutego 1940 roku rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Deportowano około 140 tys. polskich obywateli.

Please publish modules in offcanvas position.