Gmina Łagów. Sprzątali w czynie społecznym

Z inicjatywy mieszkańców Łagowa odbyła się akcja, której celem było posprzątanie i przygotowanie miejscowości do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu turystycznego.

W okresie PRL czyny społeczne organizowane były przez zakłady pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe i partyjne. Co warto podkreślić, często nie miały nic wspólnego z dobrowolnością.

Dziś czyn społeczny kojarzy się przede wszystkim z inicjatywą mieszkańców danego miasta, regionu, którzy w jakiś sposób pragną polepszyć warunki swojego życia czy nieść pomoc potrzebującym.

Nie inaczej rzecz miała się w Łagowie, gdzie mieszkańcy postanowili posprzątać teren zielony przy jeziorze.

Sprzątali linię brzegową

Informacja o evencie, podczas którego Łagów będzie sprzątany, ogłoszona została na Facebooku przez społeczność Głos Łagowa. W swoim apelu mieszkańcy prosili i zachęcali do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. Wędkarzy poproszono o działania nad linią brzegową jeziora, członków Łagowskiego Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej i Pieszej o prace porządkowe na szlakach turystycznych, harcerzy o doprowadzenie do porządku „Sokolej Góry”.

Do wielkich porządków doszło w sobotę, 5. kwietnia. W sumie pod łagowskim amfiteatrem spotkało się kilkanaście osób. Wśród zebranych nie zabrakło wójta miejscowości Antoniego Oleszkiewicza z małżonką. Wolontariusze otrzymali worki na śmieci i ruszyli walczyć z odpadami.

Śmieci nie brakowało

Jak się okazało, przy okazji sprzątania, Łagów podobnie jak wiele innych miejscowości w powiecie świebodzińskim odwiedzany jest przez osoby, które o ekologii wiedzą niewiele. Na szlaku pieszo-rowerowym szlaku, znaleźć można było zużyte pampersy, puste puszki i butelki po alkoholu. Co bulwersujące, śmieci nie brakowało w miejscach odwiedzanych przez wędkarzy.

Ogromna ilość puszek po kukurydzy, konserwach rybnych i przekąskach tuż przy stanowiskach do łowienia, w dobitny sposób pokazała jaki stosunek do przyrody i najbliższego otoczenia mają amatorzy połowów na łagowskim jeziorze.

Dziwna mentalność

Nie można mieć wątpliwości, że w XXI w. znaleziska takie jak pieluchy, papierki, puszki wyrzucane do lasu po prostu bulwersują. W mediach nieustannie mówi się o tym, że ochrona środowiska jest ważna, a przyroda stanowi wspaniałe dziedzictwo dla dalszych pokoleń. Niestety, niektórzy wciąż zamiast wyrzucić coś do kosza, wolą śmieci wyrzucić za siebie, w krzaki...

Najdziwniejsze w całej sytuacji jest to, że najczęściej śmiecą ci, którzy w danym miejscu regularnie przebywają, głosząc przy tym dumnie, że najchętniej wolny czas spędzają nad łagowskim jeziorem... Smutne? Raczej żenujące i godne potępienia.

Czyn godny pochwały

Co by nie mówić, o osobach bezmyślnie zaśmiecających swoje miejscowości czy turystach, którzy nie dbają o miejsca przez siebie odwiedzane inicjatywa zorganizowana przez członków Głosu Łagowa zasługuje na to, by o niej napisać.

5. kwietnia aura zdecydowanie nie była sprzyjająca, pomimo to kilkunastu chętnych zdecydowało się posprzątać miejsce, do którego za jakiś czas zjadą się spragnieni odpoczynku na świeżym powietrzu mieszkańcy wielkich miast i pobliskich miejscowości.

Liczyć trzeba na to, że wykażą się oni, podczas wycieczek przy łagowskim zbiorniku ekologiczną świadomością i odpady wyrzucą nie do lasu, ale do miejsc na to przeznaczonych.

--
Opr. Daria Skowronek

Saperzy wywieźli z posesji mieszkańca Wolimirzyc ponad trzysta sztuk granatów i pocisków moździerzowych

Mężczyzna przez lata, w okolicznych lasach i na polach zbierał amunicję z czasów drugiej wojny światowej. Ze swojej zagrody w Wolimirzycach (pow. świebodziński) uczynił arsenał. Domowymi sposobami rozbrajał pociski i ciął łuski, a uzyskany materiał...

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła akcję bezpłatnych badań profilaktycznych

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych osteoporozie. Z tej okazji, 12 i 13 września mieszkańcy Świebodzina będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego i...

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.