Jury oceniło prace uczniów uczestniczących w konkursie „Bohater mojej Niepodległej”. Publikujemy nazwiska laureatów!

Kilkudziesięciu uczniów ze świebodzińskich szkół najpierw uczestniczyło w warsztatach przygotowanych przez dziennikarzy wszystkich rodzajów mediów. Po zdobyciu podstawowych umiejętności dziennikarskich, uczestnicy przygotowywali własne materiały, w których prezentowali ważne postaci z ich otoczenia. Ich prace oceniało w konkursie jury złożone z dziennikarzy.

W czwartek 9 listopada podczas finałowej gali ogłoszono wyniki konkursu. Pierwsza nagroda w kategorii dziennikarstwo radiowe została przyznana uczennicom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzinie. Julia Garbowska, Dominika Dawidowicz i Kamila Wyrzykowska przygotowały reportaż zatytułowany „Wyciągają ich z zaświatów”, a jego bohaterami byli ratownicy medyczni.

W kategorii dziennikarstwo telewizyjne zwyciężyły uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Świebodzinie. Izabela Obst, Agata Pokorska oraz Szymon Wilczyński przygotowali reportaż o żołnierce AK mieszkającej w Świebodzinie. W kategorii "Prasa" jury doceniło Sarę Piechowską za artykuł „Czerwona poduszka”, opowiadający o pradziadku autorki i jego wojennych losach. Nagroda publiczności trafiła w ręce uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzinie, nagrodzonych wcześniej za wspomniany reportaż „Wyciągają ich z zaświatów”.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe. Ich materiały reporterskie zostaną opublikowane w lokalnych mediach - Telewizji Świebodzin, Gazecie Świebodzińskiej oraz na antenie Radia Zachód. Konkurs "Bohater mojej niepodległej" to jedna z inicjatyw Stowarzyszenia Dziennikarzy Lubuskich w ramach uroczystości związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

--
fot. Kinga Wojdan

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła akcję bezpłatnych badań profilaktycznych

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych osteoporozie. Z tej okazji, 12 i 13 września mieszkańcy Świebodzina będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego i...

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.