Zmarł Kazimierz Gancewski - radny miejski i Honorowy Obywatel Świebodzina

Kazimierz Gancewski. ŚwiebodzinW poniedziałek, 2 kwietnia zmarł znany społecznik, wieloletni radny i Honorowy Obywatel Świebodzina Kazimierz Gancewski.

Kazimierz Gancewski przez długie lata kojarzony był z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej oraz lokalnym oddziałem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W styczniu 2018 roku, radni miejscy jednogłośnie przyznali Gancewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Świebodzina.

Jest takie miasto, którego nazwa

Gdziekolwiek jestem, wzruszenie rodzi.

Serce przyspiesza nawet gdy piszę

Tych dziesięć liter słowa ŚWIEBODZIN.

- Zacytowane przeze mnie słowa stanowią swoistą inwokację do trzeciej książki Kazimierza Gancewskiego „Świebodzin ocalić od zapomnienia". I prawdę mówiąc, mógłbym po przytoczeniu tych słów zakończyć całe swoje wystąpienie. Zawierają bowiem wszystko, o czym należałoby dzisiaj w tym miejscu powiedzieć. Jednak dla zachowania poprawności historycznej i z obowiązku wynikającego z protokołu z największą radością oraz w poczuciu wielkiego zaszczytu przedstawiam Państwu Człowieka, którego wszyscy znamy i cenimy, o którym bez wątpienia można powiedzieć - Miłośnik Świebodzina. W ten wyjątkowy sposób opisał postać Kazimierza Gancewskiego przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzinie Tomasz Olesiak, podczas uroczystości przyznania radnemu Gancewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Świebodzina.

- Kazimierz Gancewski należy do grona znanych i cenionych regionalistów Środkowego Nadodrza i Ziemi Lubuskiej.(...) Z pasją historyka śledzi (...) przeszłość i teraźniejszość Świebodzina oraz Ziemi Świebodzińskiej, którą ukochał, rozmiłował i rozsławił." Oczywistym dowodem tej działalności jest dorobek popularno-naukowy w postaci wielu publikacji zarówno książkowych, jak też publicystycznych na łamach lokalnej prasy. To właśnie w twórczości, opowieściach i pozostałych aktywnościach Pan Kazimierz dostrzega ludzi i historię miejsc, które stanowią o korzeniach zarówno współczesnych świebodzinian, jak też miejsca, w którym przychodzi nam obecnie żyć. Przejawia się to w realizacji wielu projektów, których jest inicjatorem - kontynuował przewodniczący Olesiak.

Kazimierz Gancewski był autorem wielu książek, m.in. "Świebodzin spod przymkniętych powiek", "Świebodzin ocalić od zapomnienia", czy "Świebodzin do poduszki". Był jednym z pomysłodawców powstania pomnika Sukiennika przed świebodzińskim ratuszem oraz inicjatorem powstania granitowej płyty na dawnym cmentarzu Luizy, a także tablicy pamiątkowej na budynku dawnego Technikum Mechanicznego. Był również współautorem tablic pamiątkowych poświęconych doktorowi Lechowi Wieruszowi oraz pamięci sióstr Boromeuszek zamordowanych w 1945 roku.

W ubiegłym miesiącu Radni Sejmiku Województwa Lubuskiego podjęli uchwałę w sprawie nadania Kazimierzowi Gancewskiemu Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Opr. Waldemar Roszczuk, fot. arch. Gmina Świebodzin / Znane miejsca - nieznane historie.

Saperzy wywieźli z posesji mieszkańca Wolimirzyc ponad trzysta sztuk granatów i pocisków moździerzowych

Mężczyzna przez lata, w okolicznych lasach i na polach zbierał amunicję z czasów drugiej wojny światowej. Ze swojej zagrody w Wolimirzycach (pow. świebodziński) uczynił arsenał. Domowymi sposobami rozbrajał pociski i ciął łuski, a uzyskany materiał...

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła akcję bezpłatnych badań profilaktycznych

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych osteoporozie. Z tej okazji, 12 i 13 września mieszkańcy Świebodzina będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego i...

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.