Gazeta Świebodzińska

PIERWSZY PORTAL INFORMACYJNY

   
W ubiegłym tygodniu na poznańskiej Malcie odbyła się międzynarodowa konferencja organizacji pozarządowych niosących pomoc ofiarom molestowania seksualnego, w tym poszkodowanym przez osoby duchowne.

Trzydniową konferencję pod hasłem "Stop nadużyciom seksualnym..." zorganizowały fundacja "Nie lękajcie się" oraz amerykańska sieć SNAP. Patronat medialny sprawował portal "Gazeta Świebodzińska".

W spotkaniu uczestniczyli m. in. Krzysztof Olkowicz - w zastępstwie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, prof. Roman Wieruszewski, dr Anna Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Sara Ovideo wiceprzewodnicząca komitetu ONZ ds. dzieci.

Prelegenci poruszyli szereg tematów związanych z problemami egzekwowania praw ofiar pedofilii w dochodzeniach cywilnych i karnych w Polsce.

Chris Kerns zaprezentował w jaki sposób nieleczony, długotrwały stres i trauma wpływają na działanie mózgu. Ann Olivarius podzieliła się bogatym doświadczeniem w reprezentowaniu poszkodowanych-ocalonych w konfrontacji z instytucjami religijnymi i edukacyjnymi, które nie zdołały ochronić dzieci. Jarosław Głuchowski prawnik fundacji "Nie lękajcie się" poruszył temat odpowiedzialności instytucji kościoła katolickiego w Polsce za molestowanie dokonane przez księży - w teorii i praktyce.

- Zaczęło się od pragnienia uleczenia i ochrony innych. Nie wiedzieliśmy, że jest nas tak wielu. Teraz wiemy. Molestowanie seksualne w kościele dotyczy każdego kraju. Prawo i kościelni hierarchowie ukrywają zbrodnie i odmawiają zaprzestania tego procederu. Ocalonych jest jednak coraz więcej i swoją postawą odsłaniają zło przywódców kościoła. Wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń dla niewinnych - w jednym z wykładów wyjaśniała Barbara Blaine szefowa i założycielka organizacji SNAP.

Alberto Athie, przed laty katolicki ksiądz, nawoływał do zjednoczenia sił i skatalogowania wszystkich przypadków nadużyć na całym świecie. - Musimy zacząć od biskupów i kardynałów, którzy chronią oprawców wprowadzając mechanizmy zapewniające ich nietykalność - zaznaczył Athie.

Uczestnicy spotkania dzielili się również świadectwami, opowiadali o swoich tragicznych losach i przeżyciach. Barbara Dorris doznała krzywdy w wieku kilku lat. Jej matka zachowała pierwszą sukienkę, w której została zgwałcona przez proboszcza lokalnej parafii...

W kuluarach rozmawiano o wydarzeniach w Świebodzinie - zaszłych oraz aktualnych, bardzo niepokojących...

Po konferencji w Poznaniu, siedmioosobowy zespół delegatów wyjechał do Zamościa, by przed kurią zaprotestować i upomnieć się o prawa pięciu dziewczynek skrzywdzonych przez księdza-pedofila z Kalinówki.

--
Opr. /fot. Waldemar Roszczuk

Świebodzin. Uroczyste rozpoczęcie budowy galerii handlowej Hosso

Przy ulicy Dożynkowej w Świebodzinie odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy galerii handlowej Hosso.

Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego

Od poniedziałku można głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Gminy Świebodzin na 2018 rok. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zweryfikował wszystkie zadania zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do magistratu wpłynęło 27 propozycji z czego 23 zostały pozytywnie zweryfikowane.

Zmiana na stanowisku zastępcy komendanta policji w Świebodzinie

W świebodzińskiej komendzie policji odbyła się uroczystość wprowadzenia nowego zastępcy komendanta. Obecnie obowiązki pełni nadkomisarz Piotr Domański - dotychczasowy naczelnik drogówki. Domański zastąpił Romualda Klaszczyńskiego.

Jest kontrakt na prowadzenie oddziału neurologicznego w świebodzińskim szpitalu

Nowy Szpital w Świebodzinie otrzymał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym.

"Stówa Polsko!" - rocznica odzyskania niepodległości oczami najmłodszych mieszkańców powiatu świebodzińskiego

Piórem, mikrofonem i obiektywem - tak uczniowie czterech świebodzińskich szkół utrwalą historię mieszkańców powiatu, którzy swoim działaniem przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Strażak przed służbą pomógł poszkodowanemu w wypadku drogowym

W poniedziałek nad ranem, na drodze krajowej nr 92 nieopodal Świebodzina doszło do wypadku drogowego. Kierowca hyundaia zjechał na pobocze, po czym uderzył w przydrożne drzewo. Zdarzenie zauważył jadący z przeciwnej strony strażak. Zareagował natychmiast udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.

Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Ekspozycja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Ósmego września w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpocznie się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, której towarzyszyć będzie międzynarodowa grupa misjonarzy. Figura będzie wystawiana w wybranych parafiach, m. in. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Kalinowe Pola. Trwają zapisy do drugiej edycji turnieju Otwartych Mistrzostw Wielkopolski w Golfie

W pierwszy weekend września, w Kalinowie odbędą się Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Golfie. Gracze zmierzą się m.in. w konkurencji Hole in One, w której nagrodą specjalną jest samochód marki BMW ufundowany przez sponsora tytularnego turnieju BMW Olszowiec.

Zarybianie węgorzem jeziora Niesłysz

W środę, pracownicy Gospodarstwa Rybackiego ze Zbąszynia zarybiali węgorzem jezioro Niesłysz. Do wody wpuszczono około 16 kg narybku.

Trwają poszukiwania Tomasza Przygockiego

Od tygodnia trwają poszukiwania 42-letniego mieszkańca Jasienia, Tomasza Przygockiego. Policjanci we współpracy ze Strażą Pożarną oraz Rybacką sprawdzają każde miejsce, w którym może znajdować się zaginiony. W przypadku posiadania jakiejkolwiek...

Trwają poszukiwania Tomasza Przygockiego

Od tygodnia trwają poszukiwania 42-letniego mieszkańca Jasienia, Tomasza Przygockiego. Policjanci we współpracy ze Strażą Pożarną oraz Rybacką sprawdzają każde miejsce, w którym może znajdować się zaginiony. W przypadku posiadania jakiejkolwiek...

Pamiątka po dawnej epoce

Państwowe Gospodarstwo Rolne w Wilkowie. Zakład w Mostkach - jedno z wielu gospodarstw zlokalizowanych na naszym terenie.

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...

Niemieckie koleje wznowiły ruch pociągów

W niedzielę, 8 października został wznowiony ruch pociągów w komunikacji międzynarodowej pomiędzy Polską, a Niemcami.Dotyczy to m.in. pociągów relacji Warszawa Wschodnia - Berlin HBF, Berlin HBF - Warszawa Wschodnia zatrzymujących...

Instagram

Przypadki oszustw na rynku wynajmu mieszkań

Studenci często na ostatnią chwilę poszukują mieszkań na nowy rok akademicki. Właśnie wtedy wiele jest przypadków oszustw. Agencja Metrohouse przygotowała zestawienie trzech z nich, na które trzeba szczególnie uważać poszukując...