Zamek w Niemodlinie wśród dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych

Zamek NiemodlinZamek Niemodlin znalazł się na prestiżowej liście Portalu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych w 2018 roku.

Zamek można zwiedzać od niespełna trzech lat, od kiedy przeszedł w ręce nowych właścicieli (obecnie zarządza nim Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313). Od lat niszczał. Ostatnich kilkanaście był zamknięty nie tylko dla turystyki, ale nawet dla mieszkańców niewielkiego podopolskiego miasteczka, którego jest centralną częścią i największą atrakcją. Wygrana w ubiegłorocznym konkursie ogłoszonym przez POT ponownie połączył lokalną społeczność z zamkiem.

W konkursie, Zamek w Niemodlinie odniósł dwa spektakularne zwycięstwa. W listopadzie ub. roku został uznany w głosowaniu internautów za najlepszy produkt turystyczny w Polsce, a we wrześniu zajął pierwsze miejsce w głosowaniu internetowym na najpiękniejsze polskie zamki i pałace.

Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie to doskonała lekcja historii. Style architektoniczne, wojny i potyczki w regionie, historia małych i większych społeczności, wielokulturowość i tradycja. Historie i legendy o książęcych rodach i tajemniczych zjawiskach.

Historia Zamku w Niemodlinie sięga czasów prehistorycznych. Potwierdzają to liczne znaleziska archeologiczne. Na początku n.e. przebiegał Bursztynowy Szlak wiodący od Bałtyku do starożytnego Rzymu. W swych podwojach Zamek często gościł ważne osobistości.

W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I wzniósł kamienny zamek w miejscu wcześniejszego drewnianego umocnienia. Wokół drewnianej fortyfikacji, na szlaku handlowym wiodącym ze Śląska na Morawy powstała osada Niemodlin (Falkenberg). Budowa kamiennej warowni w Niemodlinie zbiegła się w czasie z początkiem niepodległości Księstwa Niemodlińskiego, istnienie którego nie trwało zbyt długo i zakończyło się zaraz po śmierci księcia Bolka V w 1460 roku.

Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich, początkowo Niemodlińskich, potem Opolskich, aż do 1521 roku, kiedy to ziemie opolskie weszły w skład księstwa opolsko-raciborskiego, utworzonego przez Jana II Dobrego. Po bezpotomnej śmierci Jana II zamek wraz z księstwem przeszedł w ręce Margrabiów Brandenburskich wywodzących się z dynastii Hohenzollernów.

Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. W XVI i XVII wieku zamek został przebudowany na renesansową rezydencję zbudowaną wokół prostokątnego dziedzińca otoczonego arkadami, a w XVIII wieku został odnowiony w stylu barokowym. W okresie tym, do budynków zamkowych dodano dwa nowe skrzydła, kaplicę oraz cztery narożne baszty. Nad dawną fosą przerzucono kamienny most ozdobiony rzeźbami. Łączył on z zamkiem wzniesione w pierwszej połowie XIX wieku budynki gospodarcze.

W XIX wieku częściowo zamurowano krużganki i całkowicie przebudowano kaplicę. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie, do roku 1945, był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma, który opuścił jego mury w pośpiechu w 1945 roku, w przeddzień wkroczenia do miasta wojsk radzieckich.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał. Od 2016 zamkiem zarządza Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, dzięki której obiekt przechodzi właśnie gruntowną renowację.

--
fot. Paweł Augustyniak

Gminy Skąpe i Szczaniec przystąpiły do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom

W tym roku do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom przyłączyły dwie gminy z powiatu świebodzińskiego - Gmina Skąpe i Szczaniec. W ramach Manifestu, gminy na swoim terenie zadbają o los pszczół...

Świebodzin. Nowy Szpital modernizuje oddział ratunkowy

W świebodzińskim szpitalu trwa modernizacja oddziału ratunkowego. Wyremontowane zostaną pomieszczenia i zakupiony nowy sprzęt.

Ustalenia dotyczące przeglądów i utrzymania ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Wilkowskiego

Na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej i Spraw Socjalnych, Burmistrz Świebodzina ustalił zadania i wyznaczył wydziały odpowiedzialne za przeglądy, nadzór oraz niezbędne naprawy gwarantujące utrzymanie we właściwym stanie ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Wilkowskiego.

Odzyskany kamper wart ponad dwieście tysięcy złotych

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie odzyskali samochód turystyczny skradziony na terenie Niemiec. Zatrzymany kierowca skradzionego pojazdu był poszukiwany dwoma listami gończymi.

W obiektywie

Lubuski Rok Kobiet

Uczestniczki najbliższego Kongresu gościć będzie Łagów - Perła Ziemi Lubuskiej.

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Wizyta lubuskiej delegacji w paryskim szpitalu dziecięcym

Dziecięcy szpital uniwersytecki - Necker-Enfants Sants University Hospital, Assistance Publique-Hôpitaux był pierwszym punktem wizyty lubuskiej delegacji w Paryżu.

Kultura i sztuka

Dzień dziecka na łączce w centrum miasta

1 czerwca na placu ratuszowym w Świebodzinie dzieci wzięły udział w zabawach zorganizowanych przez „robaki” z domu kultury.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska liderem w podejmowaniu przedsiębiorczych inicjatyw

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy zorganizowała ogólnopolski konkurs Polish Businesswoman Awards. który uwieńczony został uroczystą galą.

Kronika wypadków

Czołowe zderzenie na drodze S3. Nietrzeźwy mężczyzna jechał samochodem pod prąd

Nietrzeźwy mężczyzna jadąc pod prąd drogą ekspresową S3 doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym.

Z kraju i ze świata

Tracimy miliardy euro z UE. Za błędy PiS zapłaci polska wieś

Ponad pięć mld euro stracą polscy rolnicy w nowym budżecie Unii Europejskiej - wynika z wyliczeń ludowców. Za awanturniczą politykę PiS w Europie najwyższą cenę zapłaci polska wieś - uważa...

Please publish modules in offcanvas position.