Program edukacyjny Trzymaj Formę!

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 20% polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem.

Problemy te mają swoje odzwierciedlenie zarówno we wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłością, jak i liczbie młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie. Powodem tego stanu jest w głównej mierze brak przejrzystych zasad dotyczących zdrowego stylu życia.

{becssg}zdrowie/trzymajforme{/becssg}
Cel główny programu:

  • Poprawa sposobu odżywiania młodzieży.


Cele  szczegółowe:

  • Zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej wiedzy i aktywności fizycznej.
  • Dostarczanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
  • Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej.
  • Rozszerzenie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty.
  • Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i w środowisku pozaszkolnym.


Adresaci programu:

  • Uczniowie gimnazjów (I-III), szkół podstawowych (V-VI), ich rodzice i opiekunowie.


Uczestnicy programu:

  • dyrekcje szkół, nauczyciele, społeczność szkolna,
  • pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania,
  • władze wojewódzkie i lokalne oraz inni wg możliwości i potrzeb środowiskowych


Realizacja programu opiera się na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami, opiekunami i środowiskiem lokalnym opracowują własne sposoby oraz formy propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole, jak i swojej rodzinie.

Udział w programie "Trzymaj formę" pomaga uświadomić młodzieży jak ważny jest codzienny ruch, prawidłowe odżywianie oraz ile istnieje różnych form aktywnego odpoczynku.

W powiecie świebodzińskim rozpoczęto realizację piątej edycji programu "Trzymaj Formę!"

W programie uczestniczy 6 szkół gimnazjalnych - Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie, I Gimnazjum w Zbąszynku, Gimnazjum w Szczańcu, Radoszynie, Łagowie i Katolickie Gimnazjum Społeczne w Świebodzinie oraz 12 szkół podstawowych - PSP nr 6, społeczna w Świebodzinie, PSP w Gościkowie, Zbąszynku, Chociulach, Łagowie, Dąbrówce Wlkp., Szczańcu, Smardzewie, Toporowie, Międzylesiu i Ołoboku.

3 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyła się konferencja podsumowująca IV edycję programu w której uczestniczył także: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie oraz koordynator powiatowy programu.

W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody przyznane w wojewódzkim konkursie na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu w roku szkolnym 2009/2010, II miejsce zdobyło I Gimnazjum w Zbąszynku.

Program edukacyjny "Trzymaj Formę!" w I Gimnazjum w Zbąszynku jest realizowany już od  września 2007 roku. Koordynacją programu zajmowali się nauczyciele: Nina Cybulska – Freyer i Dawid Furman oraz pielęgniarka szkolna: Alicja Olejniczak.

Celem programu było przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw, nawyków, zasad zdrowego stylu życia poprzez prelekcje, wykłady, prezentacje, filmy, wystawy, gazetki i zawody. Poprzez wyrabianie nawyków zdrowotnych wdrażano wśród uczniów i rodziców właściwą postawę do racjonalnego odżywiania i spędzania w sposób aktywny wolnego czasu.

W ramach projektu edukacyjnego "Trzymaj Formę!" prowadzone były działania w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego o charakterze ogólnoszkolnym i międzyszkolnym, takie jak: Wiosenny  Bieg  Uliczny, Memoriał im. B. Niemca. Natomiast w zakresie racjonalnego odżywiania, ochrony zdrowia i środowiska naturalnego odbył się m.in.: Światowy Tydzień Zdrowia i Miting Prozdrowotny.

Realizacja tych przedsięwzięć odbywała się podczas lekcji tematycznych i w czasie wolnym od nauki. Młodzież szkolna bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach, były one różnorodne i prowadzone w ciekawy sposób. Rodzice uczniów wspierali podejmowane przedsięwzięcia poprzez udział i wsparcie finansowe lub organizacyjne.

W wyniku prowadzonych działań wzrosła świadomość uczniów i rodziców. Dostrzegają związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym, a prawidłowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

Wspólne podejmowanie działań przez nauczycieli, rodziców i uczniów w zakresie nawyków prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, rekreacyjnej i turystycznej jest nie tylko jedną z form spędzania czasu wolnego, ale i zapobiega nawykom złego odżywiania, wpływa korzystnie na pogłębianie więzi rodzinnych, koleżeńskich, podwyższa motywacje do stosowanie działań na rzecz zdrowego stylu życia.

W imieniu PPIS, serdecznie zachęcamy społeczność lokalną do współpracy i wspierania placówek przy realizacji tego programu.

--
Dorota Kimsa

Babimost. Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Miasto Rocka

W związku z jubileuszową edycją Festiwalu Miasto Rocka, w tym roku organizatorzy zmienili charakter imprezy. Na scenie wystąpią laureaci poprzednich edycji, będą to najlepsze zespoły rockowe, które gościły w Babimoście...

Porażka systemu ewidencji pojazdów kosztuje nas grube miliony

System CEPIK zamiast usprawnić pracę wydziałów komunikacji, wprowadził chaos i utrudnił właścicielom pojazdów załatwienie spraw urzędowych. Pierwotną wartość prac przy budowie systemu CEPiK 2.0 oszacowano na blisko 150 mln zł. Ministerstwo Cyfryzacji zwiększyło tę kwotę...

Kalinowe Pola. Posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kwietniowe posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji "Nie dla smogu - tak dla węgla". Wyjazdowe spotkanie radnych odbyło się w "Kalinowych Polach" w gminie Skąpe...

19-latek strzelał do uczniów grających w piłkę na szkolnym boisku

Dwóch uczniów Technikum Leśnego w Rogozińcu zostało pokrzywdzonych w wyniku bezmyślnego wykorzystania repliki broni palnej ASG przez 19-latka uczącego się w tej samej placówce oświatowej.

W obiektywie

Zameczek w Łagowie

Obiekt położony jest na wzniesieniu w otoczeniu Sulęcińsko-Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora i przystani wodnej można dojść w minutę. Przed budynkiem rosną kwiaty i krzewy, a już za kilka dni...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Świebodzin. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

Dziś przed godz. 14.00 na skrzyżowaniu drogi przy zjeździe z Zielonej Góry doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.