Program edukacyjny Trzymaj Formę!

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 20% polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem.

Problemy te mają swoje odzwierciedlenie zarówno we wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłością, jak i liczbie młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie. Powodem tego stanu jest w głównej mierze brak przejrzystych zasad dotyczących zdrowego stylu życia.

{becssg}zdrowie/trzymajforme{/becssg}
Cel główny programu:

  • Poprawa sposobu odżywiania młodzieży.


Cele  szczegółowe:

  • Zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej wiedzy i aktywności fizycznej.
  • Dostarczanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
  • Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej.
  • Rozszerzenie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty.
  • Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i w środowisku pozaszkolnym.


Adresaci programu:

  • Uczniowie gimnazjów (I-III), szkół podstawowych (V-VI), ich rodzice i opiekunowie.


Uczestnicy programu:

  • dyrekcje szkół, nauczyciele, społeczność szkolna,
  • pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania,
  • władze wojewódzkie i lokalne oraz inni wg możliwości i potrzeb środowiskowych


Realizacja programu opiera się na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami, opiekunami i środowiskiem lokalnym opracowują własne sposoby oraz formy propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole, jak i swojej rodzinie.

Udział w programie "Trzymaj formę" pomaga uświadomić młodzieży jak ważny jest codzienny ruch, prawidłowe odżywianie oraz ile istnieje różnych form aktywnego odpoczynku.

W powiecie świebodzińskim rozpoczęto realizację piątej edycji programu "Trzymaj Formę!"

W programie uczestniczy 6 szkół gimnazjalnych - Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie, I Gimnazjum w Zbąszynku, Gimnazjum w Szczańcu, Radoszynie, Łagowie i Katolickie Gimnazjum Społeczne w Świebodzinie oraz 12 szkół podstawowych - PSP nr 6, społeczna w Świebodzinie, PSP w Gościkowie, Zbąszynku, Chociulach, Łagowie, Dąbrówce Wlkp., Szczańcu, Smardzewie, Toporowie, Międzylesiu i Ołoboku.

3 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyła się konferencja podsumowująca IV edycję programu w której uczestniczył także: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie oraz koordynator powiatowy programu.

W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody przyznane w wojewódzkim konkursie na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu w roku szkolnym 2009/2010, II miejsce zdobyło I Gimnazjum w Zbąszynku.

Program edukacyjny "Trzymaj Formę!" w I Gimnazjum w Zbąszynku jest realizowany już od  września 2007 roku. Koordynacją programu zajmowali się nauczyciele: Nina Cybulska – Freyer i Dawid Furman oraz pielęgniarka szkolna: Alicja Olejniczak.

Celem programu było przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw, nawyków, zasad zdrowego stylu życia poprzez prelekcje, wykłady, prezentacje, filmy, wystawy, gazetki i zawody. Poprzez wyrabianie nawyków zdrowotnych wdrażano wśród uczniów i rodziców właściwą postawę do racjonalnego odżywiania i spędzania w sposób aktywny wolnego czasu.

W ramach projektu edukacyjnego "Trzymaj Formę!" prowadzone były działania w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego o charakterze ogólnoszkolnym i międzyszkolnym, takie jak: Wiosenny  Bieg  Uliczny, Memoriał im. B. Niemca. Natomiast w zakresie racjonalnego odżywiania, ochrony zdrowia i środowiska naturalnego odbył się m.in.: Światowy Tydzień Zdrowia i Miting Prozdrowotny.

Realizacja tych przedsięwzięć odbywała się podczas lekcji tematycznych i w czasie wolnym od nauki. Młodzież szkolna bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach, były one różnorodne i prowadzone w ciekawy sposób. Rodzice uczniów wspierali podejmowane przedsięwzięcia poprzez udział i wsparcie finansowe lub organizacyjne.

W wyniku prowadzonych działań wzrosła świadomość uczniów i rodziców. Dostrzegają związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym, a prawidłowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

Wspólne podejmowanie działań przez nauczycieli, rodziców i uczniów w zakresie nawyków prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, rekreacyjnej i turystycznej jest nie tylko jedną z form spędzania czasu wolnego, ale i zapobiega nawykom złego odżywiania, wpływa korzystnie na pogłębianie więzi rodzinnych, koleżeńskich, podwyższa motywacje do stosowanie działań na rzecz zdrowego stylu życia.

W imieniu PPIS, serdecznie zachęcamy społeczność lokalną do współpracy i wspierania placówek przy realizacji tego programu.

--
Dorota Kimsa

Nowy rok, nowe możliwości dla lubuskich firm - spotkanie dla przedsiębiorców w Świebodzinie

Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej zaprasza przedsiębiorców na spotkanie, podczas którego zaprezentowana zostanie bieżąca działalność Organizacji oraz aktualne możliwości sfinansowania rozwoju firmy, dofinansowania promocji gospodarczej oraz dotacji na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. W tym roku minie 50 lat od pierwszej edycji festiwalu

Biuro organizacyjne Lubuskiego Lata Filmowego poinformowało, że tegoroczny festiwal odbędzie się od 24 czerwca do 1 lipca. Tę imprezę można uznać za jubileuszową. W tym roku minie 50 lat od pierwszej edycji festiwalu.

Drożeje przejazd wielkopolskim odcinkiem autostrady A2. Koszt przejazdu od Świecka do Nowego Tomyśla pozostaje bez zmian

Od 2 stycznia ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin dla motocykl i samochodów osobowych oraz pojazdów ponadnormatywnych. Koszt przejazdu od Świecka do Nowego Tomyśla pozostaje bez zmian.

Od nowego roku zmienia się sposób opłacania składek do ZUS. Zakład wprowadza e-Składkę - nową formę rozliczeń

Od stycznia w życie wchodzi e-Składka - nowa forma rozliczeń. Zamiast trzech lub czterech przelewów do ZUS, płatnicy wykonają tylko jeden. Należy przy tym pamiętać, że ze zmianą formy płatności zmienią się także numery rachunków.

W obiektywie

Stare Dobre Małżeństwo w Sulechowskim Domu Kultury

Wieczór pełen magicznej muzyki, na długo pozostanie w pamięci uczestników koncertu Starego Dobrego Małżeństwa w Sulechowie. Zespól zaprezentował nie tylko dobrze znane kawałki, ale też utwory z najnowszej płyty "MEMORABILIA...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

W wodociągu publicznym w miejscowości Gościkowo-Kolonia ujawniono obecność bakterii - paciorkowców kałowych

Inspektor sanitarny w Świebodzinie po zapoznaniu się z wynikami badań wody przeznaczonej do spożycia, pobranej z wodociągu publicznego w miejscowości Gościkowo-Kolonia, poinformował o obecności bakterii - paciorkowców` kałowych. Wodociąg zaopatruje...

Kultura i sztuka

Oblicza artystów. W kręgu narracji Eberharda Hilschera

Zasadniczą część rozprawy stanowią interpretacje wybranych utworów literackich, a ich główną osią są postaci artystów. Odkrywanie ich indywidualnych tożsamości pozwala jednocześnie odsłonić oblicze pisarza spoza głównego nurtu oraz zrewidować jego...

Biznes i finanse

Waloryzacja emerytur i rent

Od 1 marca wzrosły emerytury i renty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a osoby do tej pory otrzymujące minimalne świadczenia mogą liczyć na ich największy wzrost. Nie trzeba w tym...

Styl życia

Poszukiwanie pracy w erze digital. Papierowe CV odchodzi do lamusa

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta blisko 26 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych. Digital zdominował wiele...

Kronika wypadków

Mężczyzna w podeszłym wieku doprowadził do wypadku na drodze ekspresowej S3

Do zdarzenia doszło w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na drodze ekspresowej S3 w okolicy Sulechowa. Mężczyzna chcąc jechać w kierunku Świebodzina wybrał nieprawidłowy wjazd kierując się na Zieloną Górę...

Z kraju i ze świata

Starosta hrubieszowski i jego zastępca usłyszeli zarzuty w sprawie nakłaniania do poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień

Zarzuty zostały postawione w efekcie prowadzonego śledztwa przez policjantów z wydziału dw. z korupcją KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Sprawa dotyczy wyłudzenia przez starostwo ponad czterech...

Please publish modules in offcanvas position.