Program edukacyjny Trzymaj Formę!

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 20% polskiej młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem.

Problemy te mają swoje odzwierciedlenie zarówno we wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłością, jak i liczbie młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie. Powodem tego stanu jest w głównej mierze brak przejrzystych zasad dotyczących zdrowego stylu życia.

{becssg}zdrowie/trzymajforme{/becssg}
Cel główny programu:

  • Poprawa sposobu odżywiania młodzieży.


Cele  szczegółowe:

  • Zwiększenie wiedzy dotyczącej zbilansowanej wiedzy i aktywności fizycznej.
  • Dostarczanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.
  • Kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej.
  • Rozszerzenie asortymentu sklepików szkolnych o zalecane produkty.
  • Propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i w środowisku pozaszkolnym.


Adresaci programu:

  • Uczniowie gimnazjów (I-III), szkół podstawowych (V-VI), ich rodzice i opiekunowie.


Uczestnicy programu:

  • dyrekcje szkół, nauczyciele, społeczność szkolna,
  • pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania,
  • władze wojewódzkie i lokalne oraz inni wg możliwości i potrzeb środowiskowych


Realizacja programu opiera się na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami, opiekunami i środowiskiem lokalnym opracowują własne sposoby oraz formy propagowania zasad zdrowego stylu życia, zarówno w szkole, jak i swojej rodzinie.

Udział w programie "Trzymaj formę" pomaga uświadomić młodzieży jak ważny jest codzienny ruch, prawidłowe odżywianie oraz ile istnieje różnych form aktywnego odpoczynku.

W powiecie świebodzińskim rozpoczęto realizację piątej edycji programu "Trzymaj Formę!"

W programie uczestniczy 6 szkół gimnazjalnych - Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie, I Gimnazjum w Zbąszynku, Gimnazjum w Szczańcu, Radoszynie, Łagowie i Katolickie Gimnazjum Społeczne w Świebodzinie oraz 12 szkół podstawowych - PSP nr 6, społeczna w Świebodzinie, PSP w Gościkowie, Zbąszynku, Chociulach, Łagowie, Dąbrówce Wlkp., Szczańcu, Smardzewie, Toporowie, Międzylesiu i Ołoboku.

3 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyła się konferencja podsumowująca IV edycję programu w której uczestniczył także: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świebodzinie oraz koordynator powiatowy programu.

W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody przyznane w wojewódzkim konkursie na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu w roku szkolnym 2009/2010, II miejsce zdobyło I Gimnazjum w Zbąszynku.

Program edukacyjny "Trzymaj Formę!" w I Gimnazjum w Zbąszynku jest realizowany już od  września 2007 roku. Koordynacją programu zajmowali się nauczyciele: Nina Cybulska – Freyer i Dawid Furman oraz pielęgniarka szkolna: Alicja Olejniczak.

Celem programu było przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw, nawyków, zasad zdrowego stylu życia poprzez prelekcje, wykłady, prezentacje, filmy, wystawy, gazetki i zawody. Poprzez wyrabianie nawyków zdrowotnych wdrażano wśród uczniów i rodziców właściwą postawę do racjonalnego odżywiania i spędzania w sposób aktywny wolnego czasu.

W ramach projektu edukacyjnego "Trzymaj Formę!" prowadzone były działania w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego o charakterze ogólnoszkolnym i międzyszkolnym, takie jak: Wiosenny  Bieg  Uliczny, Memoriał im. B. Niemca. Natomiast w zakresie racjonalnego odżywiania, ochrony zdrowia i środowiska naturalnego odbył się m.in.: Światowy Tydzień Zdrowia i Miting Prozdrowotny.

Realizacja tych przedsięwzięć odbywała się podczas lekcji tematycznych i w czasie wolnym od nauki. Młodzież szkolna bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach, były one różnorodne i prowadzone w ciekawy sposób. Rodzice uczniów wspierali podejmowane przedsięwzięcia poprzez udział i wsparcie finansowe lub organizacyjne.

W wyniku prowadzonych działań wzrosła świadomość uczniów i rodziców. Dostrzegają związek między zdrowiem fizycznym i psychicznym, a prawidłowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.

Wspólne podejmowanie działań przez nauczycieli, rodziców i uczniów w zakresie nawyków prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, rekreacyjnej i turystycznej jest nie tylko jedną z form spędzania czasu wolnego, ale i zapobiega nawykom złego odżywiania, wpływa korzystnie na pogłębianie więzi rodzinnych, koleżeńskich, podwyższa motywacje do stosowanie działań na rzecz zdrowego stylu życia.

W imieniu PPIS, serdecznie zachęcamy społeczność lokalną do współpracy i wspierania placówek przy realizacji tego programu.

--
Dorota Kimsa

Nieoznakowany radiowóz dla świebodzińskiej drogówki

Od kilku dni świebodzińska drogówka dysponuje jednym z najszybszych modeli samochodów marki BMW serii 3. Samochód został przekazany przez komendę główną podczas powiatowych obchodów Święta Policji.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

W obiektywie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie przejmie piwnice ratusza, w których dawniej mieściła się kawiarnia Gotycka

Na wniosek dyrektora Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu z lokalną jednostką kultury na czas nieoznaczony na część nieruchomości zabudowanej, stanowiącej pomieszczenia piwnic ratusza...

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Karuzela VAT. Wyłudzenia sięgają blisko siedmiu milionów złotych

Wspólne działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokuratury Okręgowej w Zamościu doprowadziły do zatrzymania czterech osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Grupa działała na terenie...

Please publish modules in offcanvas position.