Światowy dzień AIDS

1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest już po raz 32 - Światowy Dzień AIDS.

Tegoroczne obchody mają szczególny charakter, ponieważ rok 2010 jest 25 rokiem walki z epidemią HIV/AIDS w Polsce. To dzień, w którym staramy się przełamać barierę, strach w odniesieniu do osób chorych na AIDS.W Polsce z okazji Światowego Dnia AIDS przyznawane jest wyróżnienie "Czerwonej Kokardki" osobom lub instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne dotyczącego tego obszaru tematycznego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna czynnie uczestniczy w Ogólnopolskich Multimedialnych Kampaniach Społecznych inicjowanych przez  Krajowe Centrum ds. AIDS. Nasze działania kierujemy do ogółu mieszkańców, szczególnie zaś do tych grup społecznych, w których obserwuje się wyraźny wzrost zakażonych i chorych na AIDS.

Tegoroczne obchody przebiegać będą pod hasłem: „Wiedza ratuje życie”. Ponadto 01 grudnia 2010 roku zainaugurowana zostanie ogólnopolska kampania promująca świadome testowanie w kierunku HIV. Działania podnoszące wiedzę, popularyzujące bezpieczniejsze zachowania seksualne wśród osób zachowujących się ryzykowanie oraz informowanie, dlaczego warto znać status serologiczny (zarówno własny jak i partnera lub partnerów) są niezwykle ważne. Wiedza o zakażeniu pozwala na dalszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera (partnerów), a co za tym idzie ma znaczny wpływ na jakość naszego życia. Zgodnie z myślą przekazywaną w kampanii: „Niezależnie od wyniku masz szanse na normalne życie” , kampania ma też świadomość, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić może nas tylko nasze bezpieczniejsze zachowanie.

Odbiorcami kampanii są osoby dorosłe  (18-39 lat i starsze), aktywne seksualnie, odpowiedzialne za zdrowie własne i partnera (wykonanie testu na HIV jest jednym z dowodów tej odpowiedzialności).

Jak można uniknąć zakażenia wirusem HIV?

 

 • używać tylko własnych przyborów kosmetycznych, w tym żyletek, sprzętu do golenia i depilacji,
 • przekłuwać uszy, wykonywać zabiegi kosmetyczne, i robić tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach,
 • używać jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
 • nie brać narkotyków,
 • być wiernym partnerowi i oczekiwać wierności od partnera,
 • nie podejmować kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu,
 • prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
 • jeśli w moim życiu były ryzykowne zachowania – rozważę wykonanie testu na HIV.


Pamiętaj – HIV nie przenosi się podczas normalnych kontaktów towarzyskich lub zawodowych.

Najważniejsze drogi przenoszenia zakażenia HIV:

 • poprzez niezabezpieczony (tzn. bez prezerwatywy) stosunek płciowy z osobą , która jest zakażona wirusem
 • poprzez przedostanie się zakażonej krwi do naszego organizmu,
 • od matki żyjącej z HIV, która może zakazić swoje dziecko w trakcie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.


Więcej informacji możesz uzyskać: www.aids.gov.pl
Telefon zaufania HIV/AIDS  801 888 448 lub 22 692 82 26;
Krajowe Centrum ds. AIDS ul. Samsonowska 1, 02-829 Warszawa

--
PPIS w Świebodzinie

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.