24 listopada, 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną wizytował stojący na czele Dowództwa Wsparcia Sił Bezpieczeństwa USA (Security Force Assistance Command) gen. dyw. Donn H. Hill.

W ostatnich dniach wędrzyńscy artylerzyści w ramach treningu kierowania ogniem pk. Grom-22 odbyli dwudniowe szkolenie z doskonalenia procedur wsparcia ogniowego wraz z sojusznikami 4SFAB (USArmy). Ćwiczenie zrealizowano na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu.

Kooperacja pomiędzy polską a amerykańską artylerią jest kluczowym elementem budowania efektywnej współpracy i wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

W czwartek w 7 Dywizjonie Artylerii Konnej Wielkopolskiej w ramach planowania i koordynacji działań wojskowych między stroną polską i amerykańską odbyła się wizyta dowódcy Security Force Assistance Command, gen.dyw. Donn Hill. W pierwszej części spotkania odbył się briefing wprowadzający, który poprowadził dowódca artylerzystów ppłk Andrzej Kowalczyk.

W dalszej części wizyty delegacja przemieściła się na przykoszarowy Plac Ćwiczeń Ogniowych, gdzie miała możliwość fizycznie zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem polskiej artylerii. Gen. dyw. Hill wraz z dowódcą 17 WBZ płk. Sławomirem Kocanowskim przyglądali się pokazowi zintegrowanych zadań ogniowych. Integracja systemów dowodzenia, rozpoznania i rażenia, czyli wspólna, niezakłócona realizacja zadań z wojskami sojuszniczymi była głównym punktem czwartkowej wizyty.

Opr. por. Anna Dominiak, fot. st.szer. Patryk Szymaniec