W związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń, znacznym obciążeniem szpitali związanym z leczeniem pacjentów z COVID-19 oraz przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej, Saksonia a w szczególności powiat Görlitz wprowadzają kolejne obostrzenia. Zaostrzone przepisy wchodzą w życie w czwartek, 10 grudnia o północy i obowiązywać będą do 10 stycznia przyszłego roku.

W związku z powyższym, w Saksonii znacznie zaostrzone zostały środki bezpieczeństwa. Na terenie kraju związkowego obowiązuje zakaz dostarczania i spożywania napojów alkoholowych w całej przestrzeni publicznej. Podobnie zakrywanie ust i nosa dotyczy całej przestrzeni, a nie jak do tej pory, wyznaczonych miejsc.

Ograniczenia dotyczą także wyjść z domów jeśli nie istnieją uzasadnione powody, np. wykonywanie czynności zawodowych, pobyt w szkołach, żłobkach, czy placówkach dla osób niepełnosprawnych.

Innymi dopuszczalnymi powodami są zakupy (mają być jednak zrobione jak najbliżej miejsca zamieszkania), korzystanie z zabiegów medycznych (dozwolone są również wizyty u weterynarza), wizyty u współmałżonków i partnerów, u osób potrzebujących i chorych. Dopuszczony jest także udział w kontaktach z odpowiednimi organami publicznymi, np. policją, sądami, prokuratorami, radami gmin i ich komisjami.

Wprowadzono także ograniczenia zgromadzeń, w których uczestniczyć może maksymalnie 25 osób, w czasie do sześćdziesięciu minut.

W okresie od 24 do 26 grudnia zarządzono wyjątek dotyczący spotkań rodzinnych. W okresie obostrzeń dopuszczone jest także zawieranie związków małżeńskich oraz uczestnictwo w pogrzebach, jednak z ograniczoną ilością uczestników do dwudziestu pięciu osób.

Sport i ćwiczenia związane z ruchem na świeżym powietrzu można uprawiać w promieniu 15 km od miejsca zamieszkania. Podobnie w okolicach zamieszkania można wyprowadzać na spacer zwierzęta domowe. Jednocześnie należy pamiętać, że w Saksonii obowiązuje zakaz opuszczania swoich domostw w godzinach od 22.00 do 6.00 rano - co jest związane z wprowadzeniem godziny policyjnej.

Od najbliższego poniedziałku w Saksonii zostaną zamknięte wszystkie przedszkola i szkoły, obiekty kulturalno-rozrywkowe oraz większość obiektów handlowych. Wg nieoficjalnych informacji, twardy lockdown w Saksonii, jaki na terenie całego kraju przewidywany jest od 27 grudnia.

Opr. /fot. Waldemar Roszczuk