Po pięć tysięcy złotych zapłacą mężczyźni, którzy złamali kwarantannę

Pierwsze decyzje o nałożeniu kar pieniężnych w kwocie po pięć tysięcy złotych zostały wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie w związku z ujawnionymi przez Policję przypadkami niestosowania się do obowiązkowej kwarantanny. Dwóch mieszkańców powiatu świebodzińskiego będzie musiało liczyć się z dotkliwą karą.

Mając na uwadze sytuację epidemiczną w kraju oraz wydane rozporządzenia policjanci regularnie kontrolują parki, skwery, rejony sklepów czy osiedla mieszkalne sprawdzając czy nie dochodzi do grupowania się mieszkańców. Wobec osób, które łamią przepisy wyciągane są konsekwencje w postaci mandatów karnych bądź wniosków do sądu. Innym aspektem policyjnych działań w związku z epidemią jest kontrola osób przebywających pod kwarantanną. W powiecie świebodzińskim w związku z niestosowaniem się do kwarantanny wyciągnięto pierwsze restrykcje.

Jeden ze specjalnie dedykowanych patroli, których zadaniem jest kontrola osób poddanych izolacji ujawnił, że mieszkaniec powiatu świebodzińskiego opuścił miejsce zamieszkania pomimo zakazu. W kontakcie telefonicznym 48-latek oświadczył, że wyszedł na chwilę i zaraz będzie. Policjanci poinformowali mężczyznę o konsekwencji takiego zachowania, jednakże ten nie przejął się tym. Przy drugiej kontroli mężczyzna oświadczył, iż wybrał się do Świebodzina, bo ma swoje sprawy i nie interesuje go kwarantanna.

Drugi z mężczyzn, również 48-latek, który złamał zakaz obowiązkowej izolacji to także mieszkaniec powiatu świebodzińskiego. Mężczyzna po przekroczeniu granicy nie udał się do wskazanego miejsca zamieszkania, ale na Śląsk. Wrócił do miejsca kwarantanny w ostatnim dniu.Wobec rażących naruszeń funkcjonariusze przekazali informacje do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie. Jego decyzją zostały nałożone na obu mężczyzn kary pieniężne w kwocie po pięć tysięcy złotych.

Opr. Marcin Maludy / W. Roszczuk, fot. Lubuska Policja