Pracownia rezonansu magnetycznego w świebodzińskim szpitalu

Nowy Szpital w Świebodzinie otwiera pracownię rezonansu magnetycznego. Nowa pracownia powstała przede wszystkim z myślą o dalszym rozwoju oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym, ale zwiększenie dostępu do nowoczesnej diagnostyki to pozytywna wiadomość dla wszystkich pacjentów.

Do tej pory pacjenci świebodzińskiego szpitala przewożeni byli na badania rezonansem do innych placówek medycznych. Teraz się to zmieni. Na miejscu wykonywane będą badania MRI głowy, kręgosłupa, układu mięśniowo-szkieletowego, narządów jamy brzusznej oraz naczyń krwionośnych. Pacjenci spoza szpitala mogą skorzystać z badań na razie odpłatnie, jednak placówka będzie zabiegała o kontrakt z NFZ. - W środkowej części województwa lubuskiego takiej pracowni nie ma, a na badanie MRI pacjenci czekają czasami nawet po kilka miesięcy - wyjaśnia Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Otwarcie nowej pracowni wiąże się również z uzyskaną właśnie przez szpital w Świebodzinie akredytacją na szkolenie lekarzy specjalistów z zakresu neurologii. Pod koniec czerwca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przyznało szpitalowi w Świebodzinie cztery miejsca szkoleniowe. - To dla nas duże wyróżnienie i dobra wiadomość dla pacjentów, bo świadczy o wysokiej jakości leczenia w naszej placówce. Aby uzyskać akredytację oddział musi spełnić szereg wymogów, np. dostępność rezonansu magnetycznego. Liczymy, że dzięki temu uda nam się przyciągnąć młodych lekarzy - dodaje prezes Wiesława Cieplicka.

Pracownia rezonansu powstała w wyremontowanych pomieszczeniach po starej pralni. Rezonans marki GE dostarczyła firma Althea Polska, która była również odpowiedzialna za przygotowanie projektu i wykonanie adaptacji pomieszczeń na potrzeby pracowni. Rezonans wyposażony jest w specjalne cewki do badań głowy, szyi, całego kręgosłupa ośrodkowego układu nerwowego, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy oraz stawu kolanowego i skokowego a także barku i nadgarstka.