Województwo lubuskie zamierza odrzucić petycję sprzedawców polskiego węgla

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla z Katowic wystosowała do wszystkich sejmików w kraju petycję „Nie dla smogu, tak dla węgla”. Sejmik Województwa Lubuskiego zamierza odrzucić uchwałę.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w swojej petycji domaga się między innymi skutecznego egzekwowania zakazu spalania śmieci, ujednolicenia przez wszystkie województwa uchwał antysmogowych i zagwarantowania w ich treści wsparcia finansowego dla użytkowników instalacji. Izba domaga się wprowadzenia natychmiastowego zakazu spalania najbardziej emisyjnych paliw węglowych, tj. mułów, flotów i węgla brunatnego. IGSPW zwraca również uwagę na to, że wymagany przez producentów kotłów piątej klasy węgiel jest w Polsce produkowany w niewielkich ilościach. Oznacza to, że zachwyt na tego typu kotłami jest przedwczesny.

Propozycja Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla z siedzibą w Katowicach wpłynęła do władz woj. lubuskiego 23 listopada 2017 roku. - Jest to lobbowanie na rzecz polskiego węgla. Intencją jest, żeby wszystkie uchwały antysmogowe w Polsce były skorelowane z uchwałami w województwie śląskim. Nasze stanowisko jest takie, że jesteśmy suwerennym województwem, które jest niemal Amazonią dla Polski, więc my nie musimy mieć aż tak restrykcyjnych uchwał, jak nam proponują lobbyści - wyjaśnia Artur Malec - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWL. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania uchwały antysmogowej, która będzie odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, a jednocześnie nie będzie drastycznie restrykcyjna - zapewnił podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa i ochrony środowiska woj. lubuskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zebrał ankiety od gmin. Okazuje się, że większość samorządów nie sporządziła inwentaryzacji uwzględniającej obecny stan i formy ogrzewania gospodarstw domowych i zapotrzebowanie na nowe źródła. Z ankiet wynika, że większość włodarzy jest przeciwna takiej uchwale. Zainteresowanie społeczne udziałem w programach dofinansowujących nowoczesne instalacje czy piece grzewcze jest bardzo duże. Gminy jednak nie posiadają środków finansowych, dzięki którym mogłyby wesprzeć swoich mieszkańców.

- Nie mamy jasnych narzędzi z budżetu Państwa czy też z ministerstw, a to powinien być kluczowy etap podejmowania decyzji - zauważa Zbigniew Woch, Wójt Gminy Skąpe. - Nasze prace będą zmierzały do tego, by uchwała nie tylko krzywdziła, ale również dawała perspektywę dla czystego powietrza w naszym województwie - zapewnia A. Malec.

Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka / Lubuskie Miasta

Saperzy wywieźli z posesji mieszkańca Wolimirzyc ponad trzysta sztuk granatów i pocisków moździerzowych

Mężczyzna przez lata, w okolicznych lasach i na polach zbierał amunicję z czasów drugiej wojny światowej. Ze swojej zagrody w Wolimirzycach (pow. świebodziński) uczynił arsenał. Domowymi sposobami rozbrajał pociski i ciął łuski, a uzyskany materiał...

Prezes Rady Ministrów wyznaczył datę wyborów samorządowych

W drodze rozporządzenia, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października br. Wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw.

Nie żyje Iwona Balcewicz - Honorowy Obywatel Świebodzina

W poniedziałek, 30 lipca zmarła Iwona Balcewicz - przedsiębiorca, filantrop, Honorowy Obywatel Świebodzina. Iwona Balcewicz przez wiele lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową. Odeszła w wieku 54 lat.

W obiektywie

Jezioro Zamecko - najbardziej zanieczyszczony akwen w powiecie świebodzińskim

Jezioro Zamecko przylegające bezpośrednio do wschodnich granic Świebodzina, pomimo uroczego krajobrazu, który tworzy, jest akwenem bardzo zanieczyszczonym.

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Muzyka w Raju. XVI edycja festiwalu muzyki dawnej

W drugiej połowie sierpnia, w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w Raju”, jednego z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce.

Biznes i finanse

Polacy mogliby mieć o trzy tysiące złotych rocznie wyższą emeryturę

Polska ma najwyższy w całej Unii Europejskiej odsetek emerytów na specjalnych prawach. Ich utrzymanie kosztuje ok. 50 mld zł rocznie, a to 2,6 proc. PKB. Gdyby ograniczyć wydatki na emerytury...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Wypadek na drodze ekspresowej S3 w powiecie nowosolskim

Na drodze ekspresowej S3 (298 km) w powiecie nowosolskim doszło do wypadku drogowego. Droga zablokowana jest w obu kierunkach. Policja informuje, że doszło do zderzenia co najmniej trzech samochodów osobowych...

Z kraju i ze świata

Nie żyje Oksana Szaczko - aktywistka ruchu FEMEN

Ciało Oksany Szaczko znaleziono w poniedziałek wieczorem (23 lipca) w jej paryskim mieszkaniu. Prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo. Oksana odeszła w wieku 31 lat.

Please publish modules in offcanvas position.