Województwo lubuskie zamierza odrzucić petycję sprzedawców polskiego węgla

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla z Katowic wystosowała do wszystkich sejmików w kraju petycję „Nie dla smogu, tak dla węgla”. Sejmik Województwa Lubuskiego zamierza odrzucić uchwałę.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w swojej petycji domaga się między innymi skutecznego egzekwowania zakazu spalania śmieci, ujednolicenia przez wszystkie województwa uchwał antysmogowych i zagwarantowania w ich treści wsparcia finansowego dla użytkowników instalacji. Izba domaga się wprowadzenia natychmiastowego zakazu spalania najbardziej emisyjnych paliw węglowych, tj. mułów, flotów i węgla brunatnego. IGSPW zwraca również uwagę na to, że wymagany przez producentów kotłów piątej klasy węgiel jest w Polsce produkowany w niewielkich ilościach. Oznacza to, że zachwyt na tego typu kotłami jest przedwczesny.

Propozycja Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla z siedzibą w Katowicach wpłynęła do władz woj. lubuskiego 23 listopada 2017 roku. - Jest to lobbowanie na rzecz polskiego węgla. Intencją jest, żeby wszystkie uchwały antysmogowe w Polsce były skorelowane z uchwałami w województwie śląskim. Nasze stanowisko jest takie, że jesteśmy suwerennym województwem, które jest niemal Amazonią dla Polski, więc my nie musimy mieć aż tak restrykcyjnych uchwał, jak nam proponują lobbyści - wyjaśnia Artur Malec - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWL. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania uchwały antysmogowej, która będzie odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, a jednocześnie nie będzie drastycznie restrykcyjna - zapewnił podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa i ochrony środowiska woj. lubuskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zebrał ankiety od gmin. Okazuje się, że większość samorządów nie sporządziła inwentaryzacji uwzględniającej obecny stan i formy ogrzewania gospodarstw domowych i zapotrzebowanie na nowe źródła. Z ankiet wynika, że większość włodarzy jest przeciwna takiej uchwale. Zainteresowanie społeczne udziałem w programach dofinansowujących nowoczesne instalacje czy piece grzewcze jest bardzo duże. Gminy jednak nie posiadają środków finansowych, dzięki którym mogłyby wesprzeć swoich mieszkańców.

- Nie mamy jasnych narzędzi z budżetu Państwa czy też z ministerstw, a to powinien być kluczowy etap podejmowania decyzji - zauważa Zbigniew Woch, Wójt Gminy Skąpe. - Nasze prace będą zmierzały do tego, by uchwała nie tylko krzywdziła, ale również dawała perspektywę dla czystego powietrza w naszym województwie - zapewnia A. Malec.

Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka / Lubuskie Miasta

Nieoznakowany radiowóz dla świebodzińskiej drogówki

Od kilku dni świebodzińska drogówka dysponuje jednym z najszybszych modeli samochodów marki BMW serii 3. Samochód został przekazany przez komendę główną podczas powiatowych obchodów Święta Policji.

Nowe oznaczenia produktów paliwowych

Zgodnie z unijną dyrektywą, na wszystkich stacjach paliw w Europie wprowadzone zostaną nowe oznaczenia produktów paliwowych. Symbole mają ułatwić rozpoznanie paliwa dla podróżnych z różnych zakątków Europy.

Unijne dotacje dla lokalnych inicjatyw

Przy wsparciu środków unijnych, w gminie Świebodzin rozpocznie się budowa nowych miejsc do rekreacji. Środki zostały przyznane przez Urząd Marszałkowski w ramach programu "Lider".

Radni podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Świebodzina.

W obiektywie

Muzeum Regionalne w Świebodzinie przejmie piwnice ratusza, w których dawniej mieściła się kawiarnia Gotycka

Na wniosek dyrektora Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, radni miejscy wyrazili zgodę na zawarcie umowy najmu z lokalną jednostką kultury na czas nieoznaczony na część nieruchomości zabudowanej, stanowiącej pomieszczenia piwnic ratusza...

Przegląd prasy

Polacy niedługo dostaną listy z ZUS w sprawie emerytur, ale nie będzie się z czego cieszyć

Do końca sierpnia wszyscy Polacy, których dotyczyły ubezpieczenia społeczne i mają składki na koncie w ZUS, otrzymają listy ci, którzy skończyli 35 lat, zobaczą w nich także informacje dotyczące hipotetycznej...

Sport, zdrowie i uroda...

Kontuzje podczas pływania - na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się...

Kultura i sztuka

Grupa plastyczna zakończyła rok

21 czerwca w Galerii Inspiracje odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych „Coś mojego”. Autorami prac byli członkowie Grupy Plastycznej Świebodzińskiego Domu Kultury - dzieci i młodzież.

Biznes i finanse

Firma Marmite uruchomiła nowoczesny zakład produkcyjny

Ponad dwieście miejsc pracy stworzy firma Marmite dla mieszkańców Łowynia i okolic. W zakładzie produkowane są brodziki z innowacyjnego materiału Mineral Composite. Zakład zlokalizowany jest na pograniczu woj. lubuskiego i...

Styl życia

Zdrowy styl życia według Polaków? Jemy za mało warzyw i owoców, nie uprawiamy sportu

Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12 proc. respondentów, a...

Kronika wypadków

Ołobok. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

W niedzielę, około godz. 20.00 w Ołoboku (gm. Skąpe), na skrzyżowaniu drogi w kierunku Wilkowa doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem.

Z kraju i ze świata

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zajmują się sprawą budowy obiektu w Stobnicy

Sprawą budowy obiektu w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej zajęli się kontrolerzy z poznańskiego CBA. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu złożyli wniosek o udostępnienie dokumentów dotyczących postępowań w...

Please publish modules in offcanvas position.