Województwo lubuskie zamierza odrzucić petycję sprzedawców polskiego węgla

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla z Katowic wystosowała do wszystkich sejmików w kraju petycję „Nie dla smogu, tak dla węgla”. Sejmik Województwa Lubuskiego zamierza odrzucić uchwałę.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla w swojej petycji domaga się między innymi skutecznego egzekwowania zakazu spalania śmieci, ujednolicenia przez wszystkie województwa uchwał antysmogowych i zagwarantowania w ich treści wsparcia finansowego dla użytkowników instalacji. Izba domaga się wprowadzenia natychmiastowego zakazu spalania najbardziej emisyjnych paliw węglowych, tj. mułów, flotów i węgla brunatnego. IGSPW zwraca również uwagę na to, że wymagany przez producentów kotłów piątej klasy węgiel jest w Polsce produkowany w niewielkich ilościach. Oznacza to, że zachwyt na tego typu kotłami jest przedwczesny.

Propozycja Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla z siedzibą w Katowicach wpłynęła do władz woj. lubuskiego 23 listopada 2017 roku. - Jest to lobbowanie na rzecz polskiego węgla. Intencją jest, żeby wszystkie uchwały antysmogowe w Polsce były skorelowane z uchwałami w województwie śląskim. Nasze stanowisko jest takie, że jesteśmy suwerennym województwem, które jest niemal Amazonią dla Polski, więc my nie musimy mieć aż tak restrykcyjnych uchwał, jak nam proponują lobbyści - wyjaśnia Artur Malec - Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWL. - Jesteśmy w trakcie przygotowywania uchwały antysmogowej, która będzie odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców, a jednocześnie nie będzie drastycznie restrykcyjna - zapewnił podczas ostatniego posiedzenia komisji rolnictwa i ochrony środowiska woj. lubuskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zebrał ankiety od gmin. Okazuje się, że większość samorządów nie sporządziła inwentaryzacji uwzględniającej obecny stan i formy ogrzewania gospodarstw domowych i zapotrzebowanie na nowe źródła. Z ankiet wynika, że większość włodarzy jest przeciwna takiej uchwale. Zainteresowanie społeczne udziałem w programach dofinansowujących nowoczesne instalacje czy piece grzewcze jest bardzo duże. Gminy jednak nie posiadają środków finansowych, dzięki którym mogłyby wesprzeć swoich mieszkańców.

- Nie mamy jasnych narzędzi z budżetu Państwa czy też z ministerstw, a to powinien być kluczowy etap podejmowania decyzji - zauważa Zbigniew Woch, Wójt Gminy Skąpe. - Nasze prace będą zmierzały do tego, by uchwała nie tylko krzywdziła, ale również dawała perspektywę dla czystego powietrza w naszym województwie - zapewnia A. Malec.

Opracowanie i fot. Alicja Jóźwicka / Lubuskie Miasta

Babimost. Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu Miasto Rocka

W związku z jubileuszową edycją Festiwalu Miasto Rocka, w tym roku organizatorzy zmienili charakter imprezy. Na scenie wystąpią laureaci poprzednich edycji, będą to najlepsze zespoły rockowe, które gościły w Babimoście...

Kalinowe Pola. Posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego

Kwietniowe posiedzenie komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia petycji "Nie dla smogu - tak dla węgla". Wyjazdowe spotkanie radnych odbyło się w "Kalinowych Polach" w gminie Skąpe...

19-latek strzelał do uczniów grających w piłkę na szkolnym boisku

Dwóch uczniów Technikum Leśnego w Rogozińcu zostało pokrzywdzonych w wyniku bezmyślnego wykorzystania repliki broni palnej ASG przez 19-latka uczącego się w tej samej placówce oświatowej.

Przed sądem toczy się sprawa księdza oskarżonego o posiadanie zdjęć pedofilskich

W Zamiejscowym Wydziale Karnym w Sulechowie Sądu Rejonowego w Świebodzinie toczy się rozprawa kapelana z sulechowskiej jednostki wojskowej. Ksiądz Piotr F. jest oskarżony o posiadanie zdjęć pornograficznych z udziałem dzieci.

W obiektywie

Zameczek w Łagowie

Obiekt położony jest na wzniesieniu w otoczeniu Sulęcińsko-Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Do jeziora i przystani wodnej można dojść w minutę. Przed budynkiem rosną kwiaty i krzewy, a już za kilka dni...

Przegląd prasy

W powietrzu jest kilka tysięcy substancji szkodliwych

To jest kilka tysięcy substancji, które są szkodliwe - powiedziała PAP pulmonolog dr n. med. Anna Prokop-Staszecka o zanieczyszczonym powietrzu. Jak tłumaczyła, jesteśmy niedotlenieni, ponieważ tlen jest zastępowany innymi gazami...

Sport, zdrowie i uroda...

Coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dzięki dodatkowym ubezpieczeniom zdrowotnym już ponad dwa miliony Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej.

Kultura i sztuka

We wnętrzu/ Inside - wystawa Jarosława Łukasika

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego trwa wystawa „We wnętrzu/ Inside”. Autorem prac jest dr. hab. Jarosław Łukasik.

Biznes i finanse

SECO/WARWICK wdraża system efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem firmy Microsoft

Światowy lider na rynku rozwiązań do obróbki cieplnej metali, w celu zapewnienia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych zadań, zdecydował się na wdrożenie systemu efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) -...

Styl życia

Karolina Smęda-Drzycimska nominowana w ogólnopolskim konkursie kobiet przedsiębiorczych Polish Businesswoman Awards

Redakcja magazynu Businesswoman & life po raz siódmy organizuje ogólnopolski konkurs i galę Polish Businesswoman Awards. W tegorocznej edycji nominowana została Karolina Smęda-Drzycimska z Piły.

Kronika wypadków

Świebodzin. Zderzenie motocykla z samochodem osobowym

Dziś przed godz. 14.00 na skrzyżowaniu drogi przy zjeździe z Zielonej Góry doszło do wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocykla.

Z kraju i ze świata

Rozmowy o innowacjach i partnerstwie na polsko-niemieckim pograniczu

W Berlinie obradował Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, któremu współprzewodniczy marszałek Elżbieta Anna Polak. Tym razem uczestnicy obrad rozmawiali na temat transferu wiedzy...

Please publish modules in offcanvas position.