Blisko siedemdziesiąt tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu świebodzińskiego, chcąc zainwestować w bitcoiny, czyli kryptowalutę. Udostępnił dane do swojego konta oszustowi, a ten zaciągnął na niego zobowiązania.

- Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. Aby móc się przed nimi chronić należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ograniczyć zaufanie. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona danych. Uczciwa firma nigdy nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, zarówno bankowe, jak i do serwisów społecznościowych. Dlatego też nigdy i nikomu takich danych nie przekazujmy! - apeluje Marcin Ruciński, rzecznik prasowy świebodzińskiej policji.

Jeden z mieszkańców powiatu świebodzińskiego nie zastosował się do tej zasady. Został przekonany o możliwości dołączenia do intratnej inwestycji bitcoiny, czyli kryptowalutę. Mężczyzna przekazał dane dostępowe do swojego konta bankowego, w celu przeprowadzenia „uwierzytelniających” operacji oszustowi, który zaciągnął na jego konto kredyty. Poszkodowany utracił w ten sposób blisko siedemdziesiąt tysięcy złotych.

- Nie jest to jedyny sposób działania oszustów. Kolejnym popularnym sposobem działania są fałszywe maile. Oszuści podszywają się pod popularne serwisy bądź firmy kurierskie. W pierwszym z przypadków w treści e-maila znajdziemy informacje, o trudności z kontaktem i konieczności uregulowania zaległości, inaczej nasz dostęp do serwisu zostanie zablokowany. W drugim przypadku, w wiadomości od firm kurierskich zobaczymy informację o braku możliwości odnalezienia naszego adresu, przez co nie można dostarczyć przesyłki. W obu przypadkach NIE WOLNO wchodzić w żaden z linków/odnośników. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe - przestrzega Ruciński.