Działająca od ubiegłego roku pracownia rezonansu magnetycznego w Nowym Szpitalu w Świebodzinie uzyskała kontrakt z NFZ. Bezpłatne badania będą wykonywane już od 1 czerwca br.

Podpisana z NFZ umowa będzie obowiązywała do 2023 roku. Dzięki temu z bezpłatnych badań będą mogli korzystać nie tylko pacjenci leczeni w szpitalu, ale także osoby ze skierowaniami od specjalistów.

Pracownia rezonansu w świebodzińskim szpitalu została otwarta pod koniec lipca ubiegłego roku. Miała ona służyć pacjentom oddziału neurologii z pododdziałem udarowym oraz wszystkim osobom, które wymagają specjalistycznej diagnostyki. Od otwarcia pracowni wykonano w niej 735 badań.

W pracowni rezonansu w Świebodzinie wykonywane są badania, m.in. głowy, kręgosłupa, narządów jamy brzusznej oraz badania naczyń. Badania wykonywane są od poniedziałku do piątku, ale w przypadku dużego zapotrzebowania ze strony pacjentów jest możliwość wykonywania badań również w soboty. Opis badania pacjent otrzymuje w ciągu 2-3 dni. Na badania wymagane jest skierowanie. W przypadku badań komercyjnych skierowanie nie jest konieczne.

Badania rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest to badanie całkowicie bezbolesne. Może wiązać się z lekkim dyskomfortem w związku z koniecznością pozostawania przez jakiś czas w jednej pozycji. W przypadku badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypicie około jednego litra płynów (woda, herbata), w celu dobrego nawodnienia organizmu.

Do badania lepiej przystąpić w luźnym ubraniu pozbawionym metalowych elementów takich jak: guziki, pasek, zegarek, klucze, karty płatnicze i telefon komórkowy (mogą ulec rozmagnesowaniu). W przypadku badania głowy i oczodołów kobiety nie powinny robić makijażu i używać lakieru do włosów.

Pacjenci mogą się rejestrować telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 pod nr telefonu 41 240 00 00.